Conservarea legumelor de oțet

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Depozitarea legumelor în oțet




de izentrop » 01/10/19, 10:24

Did67 a scris:
a fi chafoin a scris: (vedem bule de dioxid de carbon pe cea din mijloc). De asemenea, puțin roșu (roșii și ardei).
Deci există un „schmilblic”: fermentația lactică este o fermentație anaerobă care nu eliberează CO2. Într-un tambur de varză sau sub copertinele unui siloz de porumb (fermentații lactice tipice), nu există bule!
Drojdiile sunt de asemenea prezente la începutul fermentației și sunt cele care produc alcool și CO2.
Scopul lactofermentării este de a crea un mediu favorabil pentru bacteriile lactice, astfel încât acestea să acidifice rapid mediul, făcându-l nepotrivit pentru viață de agenți patogeni, drojdii și mucegaiuri. În unele cazuri, se adaugă sare care favorizează bacteriile.

Acesta este și cazul funcționării cuvei bokashi, dar este versiunea lui Teruo Higa care câștigă comercial. Drept urmare, oamenii pierd de cele mai multe ori, deoarece nu folosesc metoda potrivită.
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Depozitarea legumelor în oțet




de phil53 » 01/10/19, 10:47

Izentro, lipsesc bokashi sau lactofermentare?
Puteți dezvolta vă rog
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Depozitarea legumelor în oțet




de a fi hafen » 01/10/19, 11:06

Grimorul pe care îl am asupra fermentațiilor indică în mod clar că fermentația lactică generează în mod normal, pe lângă acidul lactic, „cantități semnificative de produse secundare precum dioxid de carbon, alcool și acid acetic. "Acestea sunt bacterii lactice (inclusiv L. mesenteroizi) spun heterofermentative, care sunt cauza acestui CO2 la începutul fermentației, spre deosebire de așa-numitele bacterii homofermentary (ca Lactobacillus plantarum) care preiau pe măsură ce mediul se acidulează și care produc aproape exclusiv numai acid lactic.

Acesta este motivul pentru care nu se recomandă închiderea strânsă a borcanelor cu capace metalice, decât pentru a elibera din când în când presiunea exercitată asupra capacului. Cu toate acestea, sunt indicate mărfurile din conserve cu sigilii de cauciuc.

Nu stiu cum facem varza, este in ghivece inchise? Cred că pentru varză trebuie să existe și o eliberare de CO2, deoarece este indicat că cele 2 tipuri de bacterii sunt în simbioză atunci când procesul are succes.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Depozitarea legumelor în oțet




de izentrop » 01/10/19, 13:41

philxNUMX a scris:Izentro, lipsesc bokashi sau lactofermentare?
Puteți dezvolta vă rog

Pentru a evita mucegaiul lactofermentării, lichidul trebuie să acopere complet.
M-am gândit la bokashi, la fermentul pe care îl poți face singur. mai eficient dacă este în viață ...
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Depozitarea legumelor în oțet




de phil53 » 01/10/19, 13:50

izentrop a scris:
philxNUMX a scris:Izentro, lipsesc bokashi sau lactofermentare?
Puteți dezvolta vă rog

Pentru a evita mucegaiul lactofermentării, lichidul trebuie să acopere complet.
M-am gândit la bokashi, la fermentul pe care îl poți face singur. mai eficient dacă este în viață ...

Cum o faci?
Sunt interesat, ajung la finalul activatorului ei bokashi.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Depozitarea legumelor în oțet




de Did67 » 01/10/19, 14:46

a fi chafoin a scris:Nu stiu cum facem varza, este in ghivece inchise? Cred că pentru varză trebuie să existe și o eliberare de CO2, deoarece este indicat că cele 2 tipuri de bacterii sunt în simbioză atunci când procesul are succes.


Varza, ai tăiat fin (cu o lovitură specială). Puneți o mână de sare pe strat. Îl stochezi într-un recipient mare deschis în partea de sus.

Strângi astfel încât să nu existe aer deloc și totul să fie acoperit cu „suc”.

Când ați terminat, puneți scânduri ponderate, astfel încât sucul să rămână mereu afară.

Nu am observat nicio „bulă” (dar este adevărat că oala nu este transparentă). În orice caz, nu „balonează” ... Uneori, avem puțină mucegai înotând pe vârful sucului, pe care îl „curățăm” (cam ca pe borcanul deschis de murături).
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Depozitarea legumelor în oțet




de Moindreffor » 01/10/19, 20:47

Did67 a scris:
a fi chafoin a scris:Nu stiu cum facem varza, este in ghivece inchise? Cred că pentru varză trebuie să existe și o eliberare de CO2, deoarece este indicat că cele 2 tipuri de bacterii sunt în simbioză atunci când procesul are succes.


Varza, ai tăiat fin (cu o lovitură specială). Puneți o mână de sare pe strat. Îl stochezi într-un recipient mare deschis în partea de sus.

Strângi astfel încât să nu existe aer deloc și totul să fie acoperit cu „suc”.

Când ați terminat, puneți scânduri ponderate, astfel încât sucul să rămână mereu afară.

Nu am observat nicio „bulă” (dar este adevărat că oala nu este transparentă). În orice caz, nu „balonează” ... Uneori, avem puțină mucegai înotând pe vârful sucului, pe care îl „curățăm” (cam ca pe borcanul deschis de murături).

în cadrul tutoriale, această perioadă este estimată de la 5 la 7 zile după ce se pare că ar fi mai multe
să sări din Youtuber; Am vizionat un videoclip, tipul îți ia 15 min să-ți aduc rețeta lui (e enervant pe termen lung și este în toate comentariile), dar îmi lipsea informația, urmăresc un al doilea videoclip, cad pe un raport de 4 minute de tăcere crește, exact același discurs aproape cuvânt cu cuvânt, dar de data aceasta clar și precis, tipul tocmai a adăugat la reflectarea bucătarului care a vorbit despre război între bacterii, i-a spus despre razboaie de stele : Mrgreen: și așa îmi lipsea în continuare micile informații pe care le-am găsit în cele din urmă într-un al 3-lea videoclip, când spunem cool, este doar în pivniță, dar nu în frigider, pentru că așa cum conservarea lacto datează înainte de frigider, gândul care spunea să-l pui în frigider mi s-a părut foarte ciudat
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Depozitarea legumelor în oțet




de izentrop » 01/10/19, 22:55

philxNUMX a scris:Sunt interesat, ajung la finalul activatorului ei bokashi.
Am răspuns aici Agricultura / fermentare-lactic-de-un deșeu de trecere a deșeurilor de reciclare a-organice-și-viitor-t16033-10.html # p368122
si reteta de aici Consumer-durabil / make-ei-pain au levain-t15487-40.html # p368156

În loc de tărâțe, o făină integrală inoculată conține aproximativ 70% carbohidrați, perfectă pentru hrănirea bacteriilor ... bine, cred.

Un studiu care arată că făina de orez scade PH-ul la 3.9, în timp ce cea a maniocului, doar PH 8, deci ineficientă https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29625399
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Depozitarea legumelor în oțet




de Did67 » 02/10/19, 08:41

Moindreffor a scris:... într-un al 3-lea videoclip, când spunem răcoare, este doar în pivniță, dar nu și în frigider, pentru că, deoarece conservarea lacto-ului datează de dinainte de frigider, gândul care a spus să-l pui în frigider părea foarte ciudat


Pentru varză, confirm: facem asta și plecăm în pivniță ...

Acestea fiind spuse, însilozarea (agricolă), care este și lacto-fermentații, se face afară la mijlocul verii, sub prelată neagră! Dar volumele sunt foarte importante. Tragem tractorul!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Depozitarea legumelor în oțet




de a fi hafen » 02/10/19, 11:11

Aparent, depinde de ce vrei să obții. Poate fi necesar să încetiniți fermentația rece, altfel pectina din țesuturile plantei este atacată și veți avea legume moi în timp (în special pentru legumele apoase: castraveți, dovlecei), dar unora le place. Cu cât este mai rece, cu atât fermentația încetinește cred mai mult, sau chiar este „blocată” (în ceea ce privește drojdia pe care am pus-o mai mult sau mai puțin în frigider, în partea de jos dacă vreau să mă opresc).
Alte soluții pentru a menține crocantul: adăugați mai multă sare, adăugați frunze de tanin ...

Castraveții pe care i-am păstrat în oțet și-au păstrat mai ușor crunchimea decât cele fermentate lactoase, care au devenit rapid moi-moi, în ciuda adăugării de frunze de tanin. Trebuie spus că nu m-am deranjat să îndepărtez din ele partea apoasă a semințelor, care nu trebuia să se stabilească ... Așa că mi-am pus borcanele în frigider, dar ocupă spațiu. .
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 365