Conservarea legumelor de oțet

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Depozitarea legumelor în oțet




de Did67 » 02/10/19, 11:38

Pentru murături, am privit mai sus de ce unii le-au sterilizat: poate asta este o explicație ... Blocați bacteriile care digerează pectina?
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Depozitarea legumelor în oțet




de Moindreffor » 02/10/19, 15:52

Did67 a scris:Pentru murături, am privit mai sus de ce unii le-au sterilizat: poate asta este o explicație ... Blocați bacteriile care digerează pectina?

da, dar puțin gătit în timpul sterilizării ar trebui să le înmoaie și puțin nu?

după ce mă gândesc că este necesar să se adapteze fiecărei legume tipul său cel mai bun de conservare, de exemplu între lactofermentare și siloz, optez pentru siloz pentru morcovi, napi și sfeclă roșie, dovlecelul poate fi păstrat pe paie un moment bun, deci da revine la modă, dar nu ar trebui să uităm de celelalte moduri de conservare
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Depozitarea legumelor în oțet




de a fi hafen » 02/10/19, 17:37

Moindreffor a scris:după ce mă gândesc că este necesar să se adapteze fiecărei legume tipul său cel mai bun de conservare, de exemplu între lactofermentare și siloz, optez pentru siloz pentru morcovi, napi și sfeclă roșie, dovlecelul poate fi păstrat pe paie un moment bun, deci da revine la modă, dar nu ar trebui să uităm de celelalte moduri de conservare
Da, absolut pentru mine, acestea sunt doar teste, deoarece mă enervează, nu știu de ce, să-mi las excesul de legume precum castraveții. Același lucru, pot pune legumele deteriorate (ardei, ...) din care am tăiat partea proastă și presto, în oală! În plus, adaugă noi arome bucătăriei mele. Și să nu uităm că aceasta este poate cea mai simplă metodă (cu excepția tehnicii cartofului Nico, desigur!) Și cea mai economică (adăugăm doar apă și sare). Bineînțeles că silozul mi se pare o idee foarte bună, cred că o voi face într-o zi, idealul ar fi chiar să pot săpa o pivniță, nu ?!

Cum faci pentru dovlecelul de pe paie?
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Depozitarea legumelor în oțet




de Moindreffor » 02/10/19, 17:46

a fi chafoin a scris:
Moindreffor a scris:după ce mă gândesc că este necesar să se adapteze fiecărei legume tipul său cel mai bun de conservare, de exemplu între lactofermentare și siloz, optez pentru siloz pentru morcovi, napi și sfeclă roșie, dovlecelul poate fi păstrat pe paie un moment bun, deci da revine la modă, dar nu ar trebui să uităm de celelalte moduri de conservare
Da, absolut pentru mine, acestea sunt doar teste, deoarece mă enervează, nu știu de ce, să-mi las excesul de legume precum castraveții. Același lucru, pot pune legumele deteriorate (ardei, ...) din care am tăiat partea proastă și presto, în oală! În plus, adaugă noi arome bucătăriei mele. Și să nu uităm că aceasta este poate cea mai simplă metodă (cu excepția tehnicii cartofului Nico, desigur!) Și cea mai economică (adăugăm doar apă și sare). Bineînțeles că silozul mi se pare o idee foarte bună, cred că o voi face într-o zi, idealul ar fi chiar să pot săpa o pivniță, nu ?!

Cum faci pentru dovlecelul de pe paie?

așezi dovlecelul într-o ladă pe paie într-un loc uscat, dovlecelul nu-i place suporturile prea tari, păstrează un timp bun, după ce nu trebuie să ai și kilograme : Mrgreen: pentru durate mai lungi, da, trebuie luată în considerare o altă metodă
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 337