Conservarea legumelor de oțet

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Conservarea legumelor de oțet




de a fi hafen » 19/09/19, 16:31

Plănuiesc să fac murături cu surplusul de castraveți de la sfârșitul sezonului...

Caut explicatii despre retetele de conservare a otetului in general. De exemplu, nu prea inteleg de ce unii incalzesc otetul, este util?

Aveți feedback despre această metodă de conservare a legumelor? Cât timp ne putem aștepta să-l păstrăm? Ar trebui să sterilizăm suplimentar?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Depozitarea legumelor în oțet




de GuyGadebois » 19/09/19, 17:37

a fi chafoin a scris:Plănuiesc să fac murături cu surplusul de castraveți de la sfârșitul sezonului...

Caut explicatii despre retetele de conservare a otetului in general. De exemplu, nu prea inteleg de ce unii incalzesc otetul, este util?

Aveți feedback despre această metodă de conservare a legumelor? Cât timp ne putem aștepta să-l păstrăm? Ar trebui să sterilizăm suplimentar?

Încercați lacto-fermentația în schimb.
https://www.cuisine-pied-noir.com/lacto ... ancestral/
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Depozitarea legumelor în oțet




de Moindreffor » 19/09/19, 18:17

a fi chafoin a scris:Plănuiesc să fac murături cu surplusul de castraveți de la sfârșitul sezonului...

Caut explicatii despre retetele de conservare a otetului in general. De exemplu, nu prea inteleg de ce unii incalzesc otetul, este util?

Aveți feedback despre această metodă de conservare a legumelor? Cât timp ne putem aștepta să-l păstrăm? Ar trebui să sterilizăm suplimentar?

Singurul motiv pe care îl văd pentru încălzire este că pe măsură ce se răcește (odată ce oala este închisă când este fierbinte) se datorează faptului că aerul fierbinte prins în timp ce se răcește creează o scădere a volumului care blochează capacul și acel „ploc” când deschizi, dar putina caldura apoi se raceste

uneori ai retete cu zahar, incalzirea lasa zaharul sa se dizolve bine, altfel incalzirea la incalzire nu vad rostul

anul acesta am pus cateva plante de muraturi ca sa nu pot face un borcan intr-o zi de recoltare, asa ca fac clasice cu otet, umplu borcanul treptat si il completez cu otet si opresc cand e plin si fac dulce si acre asa.Am pregatit solutia pe baza de otet,apa si vin alb si o adaug pe mers o sa vad.

pentru conservare, am avut niște ani de zile întinse într-un dulap, l-am deschis, mi s-a părut comestibil, nu am făcut-o, poate m-am înșelat pentru că mai târziu am găsit niște comentarii care spuneau că se poate păstra foarte mult, foarte mult timp, daca muratul ramane crocant trebuie sa fie totusi bun

După aceea ai murături în iulie, le pui într-o oală ca să le ai până în septembrie primul an și apoi calculezi să faci sezonul slab de la un an la altul, estimându-ți consumul, am făcut 4 oale mici. de clasice și 4 mari dulci și acrișoare, clasicele mici murături dulci și acrișoare ale celor mai mari, cred că o să încep să gust peste o lună sau chiar 2

o făceam acasă când eram mică, dar este prima dată când sunt singur ca adult : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Depozitarea legumelor în oțet




de Did67 » 19/09/19, 18:59

Mama a făcut un fel de „murături germane”, de fapt mici castraveți tăiați și sterilizați în oțet.

Le-a sterilizat ca și alte fructe, etc ...

Cred că încălzirea este atât o „gătire” a acestor fructe, cât și sterilizarea tuturor, fructe și borcane, condimente...

Otetul in general pastreaza, dar de multe ori, pentru a avea un gust nu prea puternic, se dilueaza si atunci anumite microorganisme (ciuperci) pot scapa! (vezi borcane cu murături care se mulează la suprafață odată deschise și lăsate întinsă...).

Zahărul este un mod foarte germano-austro-ungar: muștarul lor, murăturile, vinaigretele lor sunt... dulci! Cu toate acestea, acestea sunt țări care sunt foarte pasionate de acest tip de produse. De aici, fără îndoială, aceste „împrumuturi” (preparatele „acrișoare și dulci”).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Depozitarea legumelor în oțet




de a fi hafen » 20/09/19, 00:24

GuyGadebois a scris:
a fi chafoin a scris:Plănuiesc să fac murături cu surplusul de castraveți de la sfârșitul sezonului...

Caut explicatii despre retetele de conservare a otetului in general. De exemplu, nu prea inteleg de ce unii incalzesc otetul, este util?

Aveți feedback despre această metodă de conservare a legumelor? Cât timp ne putem aștepta să-l păstrăm? Ar trebui să sterilizăm suplimentar?

Încercați lacto-fermentația în schimb.
https://www.cuisine-pied-noir.com/lacto ... ancestral/
Da m-am gandit la asta dar nu pare sa reziste mult in comparatie cu otetul. Nu este nevoie să păstrați la frigider. Dacă, poate, nu se sterilizează după fermentare?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Depozitarea legumelor în oțet




de a fi hafen » 20/09/19, 00:28

Moindreffor a scris:anul acesta am pus cateva plante de muraturi ca sa nu pot face un borcan intr-o zi de recoltare, asa ca fac clasice cu otet, umplu borcanul treptat si il completez cu otet si opresc cand e plin si fac dulce si acre asa.Am pregatit solutia pe baza de otet,apa si vin alb si o adaug pe mers o sa vad.
Am încercat deja o metodă oarecum asemănătoare dar nu a avut succes, nu știu de ce. Îl păstrați așa cum este în frigider etc.?
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Depozitarea legumelor în oțet




de Moindreffor » 20/09/19, 12:02

a fi chafoin a scris:
Moindreffor a scris:anul acesta am pus cateva plante de muraturi ca sa nu pot face un borcan intr-o zi de recoltare, asa ca fac clasice cu otet, umplu borcanul treptat si il completez cu otet si opresc cand e plin si fac dulce si acre asa.Am pregatit solutia pe baza de otet,apa si vin alb si o adaug pe mers o sa vad.
Am încercat deja o metodă oarecum asemănătoare dar nu a avut succes, nu știu de ce. Îl păstrați așa cum este în frigider etc.?

L-am pus la întuneric într-un raft din subsol, nu scade sub 12°C, nici iarna, după cum am spus este prima mea încercare pe care o voi vedea
O să aștept până în decembrie pentru a începe degustarea
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Depozitarea legumelor în oțet




de a fi hafen » 01/10/19, 00:07

În cele din urmă am optat pentru două tipuri diferite de conservare, dintre care iată câteva exemple.
20190930_123133 [1] .jpg

Ghivecele mari sunt lactofermentate (vedem bule de dioxid de carbon în mijloc). Micul rosu si (rosii si ardei).
Cel mic este o reteta thailandeza cu otet de orez si nuocmam fierbinte. Nota dulce contrasteaza cu aciditatea, recomand, mai ales ca cred ca pot tine borcanele de dulceata inchise, stil compot, in afara frigiderului. Pentru lactofermentare, trebuie să-l puneți la rece după un timp.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Depozitarea legumelor în oțet




de Did67 » 01/10/19, 09:41

a fi chafoin a scris: (vedem bule de dioxid de carbon pe cea din mijloc). De asemenea, puțin roșu (roșii și ardei).


Deci există un „schmilblic”: fermentația lactică este o fermentație anaerobă care nu eliberează CO2. Într-un tambur de varză sau sub copertinele unui siloz de porumb (fermentații lactice tipice), nu există bule!
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Depozitarea legumelor în oțet




de phil53 » 01/10/19, 09:51

Did67 a scris:
a fi chafoin a scris: (vedem bule de dioxid de carbon pe cea din mijloc). De asemenea, puțin roșu (roșii și ardei).


Deci există un „schmilblic”: fermentația lactică este o fermentație anaerobă care nu eliberează CO2. Într-un tambur de varză sau sub copertinele unui siloz de porumb (fermentații lactice tipice), nu există bule!

si eu, aceasta este prima mea experienta de lactofermentare. Nu stiu daca este dioxid de carbon dar pe unele tutoriale se spune ca se formeaza bule si se revarsa.
Unele dintre vasele mele au făcut bule, altele aproape deloc. O sa vedem daca este comestibil si mai presus de toate, sper sa fie bun.
Testează pe varză, roșii, fasole, țelină, sfeclă roșie, dovlecel.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 342