Franța, mobilizare pentru climă

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Franța, mobilizare pentru climă




de Janic » 22/09/19, 10:19

se pare că nu vrei să înțelegi ce scrie Ahmed. A avea gesturi în direcția corectă de respect față de mediu nu face decât să-ți oferi o conștiință bună dacă nu îți reduci în mod voluntar consumul de energie și produse de înaltă tehnologie.
Vecinii noștri au mai multă conștiință verde, dar consumă mai mult decât noi, așa că până la urmă ???
Prezența noastră pe web este acest consum de înaltă tehnologie și nevoia enormă de energie. Pe scurt, pentru a nu mai participa la el, este suficient ... să nu mai participi. : Cheesy:
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Franța, mobilizare pentru climă




de GuyGadebois » 22/09/19, 10:49

philxNUMX a scris:
GuyGadebois a scris:
Remundo a scris:în același timp, cei care au marșat sunt susceptibili de a face parada ...

sunt cei care zburdalnesc și cei care acționează.

cei care acționează sunt în minoritate și nu pot ascunde tsunami-ul consumator.

Du-te să vezi Fribourg, vei înțelege că acolo acționează. Cunosc bine acest mic oraș, merg acolo des, cumnata mea locuiește acolo.

se pare că nu vrei să înțelegi ce scrie Ahmed. A avea gesturi în direcția corectă de respect față de mediu nu face decât să-ți oferi o conștiință bună dacă nu îți reduci în mod voluntar consumul de energie și produse de înaltă tehnologie.
Vecinii noștri au mai multă conștiință verde, dar consumă mai mult decât noi, așa că până la urmă ???

Mii de biciclete care înlocuiesc mașinile din Fribourg reduc drastic cheltuielile cu energia. Și este voluntar. Se pare că nu vrei să înțelegi ce scriu ... : Roll:
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16129
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241

Re: Franța, mobilizare pentru climă




de Remundo » 22/09/19, 10:55

s-ar putea ca la Fribourg să ne ciclăm și să sortăm bine deșeurile. Este în creditul lor.

Răspundeți doar la câteva întrebări:
- cum sunt transportate mărfurile la Fribourg?
- de unde vin, cu ce energii au fost produse?
- care este ponderea energiilor regenerabile în energia electrică din Fribourg?
- câte temple ale consumului sunt în Fribourg? (include supermarketuri, magazine universale, centre comerciale ...)
- în Fribourg, în afară de mâncare și unelte / materiale, ce vindem cu adevărat util?
- Chiar dacă Freiburg este 100% și chiar 200% utopic ecologic, poate compensa poluarea Germaniei?
1 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Franța, mobilizare pentru climă




de GuyGadebois » 22/09/19, 11:14

Remundo a scris:s-ar putea ca la Fribourg să ne ciclăm și să sortăm bine deșeurile. Este în creditul lor.

Răspundeți doar la câteva întrebări:
- cum sunt transportate mărfurile la Fribourg?
- de unde vin, cu ce energii au fost produse?
- care este ponderea energiilor regenerabile în energia electrică din Fribourg?
- câte temple ale consumului sunt în Fribourg? (include supermarketuri, magazine universale, centre comerciale ...)
- în Fribourg, în afară de mâncare și unelte / materiale, ce vindem cu adevărat util?
- Chiar dacă Freiburg este 100% și chiar 200% utopic ecologic, poate compensa poluarea Germaniei?

Putem pune aceleași întrebări peste tot. Cu excepția faptului că în Fribourg există un scurtcircuit, este în pădurea neagră. Exemplul Fribourg s-ar putea aplica și în alte orașe. Ca memento, toate sticlele (plastic și sticlă) sunt expediate vecinilor noștri. Lanțul Edeka promovează, de asemenea, scurtcircuitele prin aprovizionarea locală. Și apoi, Germania nu este desfigurată de zone comerciale gigantice, murdare cu parcări gigantice, cancer foarte francez.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Franța, mobilizare pentru climă




de Ahmed » 22/09/19, 12:28

Sunt de acord că „gesturile bune” sunt recomandabile, atâta timp cât nu vă amăgiți cu privire la limitele lor. Exemplul companiilor exemplare (?) Pe acest subiect, ca și în țările nordice, în Elveția sau în Fribourg, arată că, fără o dorință reală de a schimba modelul, orice atenuare a dezavantajelor sale servește doar la consolidarea actualului . Perfecțiunea capitalismului (sau a oricărui nume îți place!) Se află în incompletitudinea sa * sau, cu alte cuvinte, în capacitatea sa, nu numai de a tolera ceea ce i se opune, ci de a-i inversa semnificația pentru a-l realiza. un aliat obiectiv.

* Să spunem că este un sistem deschis ...
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16129
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241

Re: Franța, mobilizare pentru climă




de Remundo » 22/09/19, 15:23

1 x
Imagine
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Franța, mobilizare pentru climă




de eclectron » 22/09/19, 16:23

Remundo a scris:s-ar putea ca la Fribourg să ne ciclăm și să sortăm bine deșeurile. Este în creditul lor.

Răspundeți doar la câteva întrebări:
- cum sunt transportate mărfurile la Fribourg?
- de unde vin, cu ce energii au fost produse?
- care este ponderea energiilor regenerabile în energia electrică din Fribourg?
- câte temple ale consumului sunt în Fribourg? (include supermarketuri, magazine universale, centre comerciale ...)
- în Fribourg, în afară de mâncare și unelte / materiale, ce vindem cu adevărat util?
- Chiar dacă Freiburg este 100% și chiar 200% utopic ecologic, poate compensa poluarea Germaniei?

Nu trebuie să descurajăm / să demolăm inițiativele care merg în direcția cea bună.
Nimic nu se schimbă într-o clipă.
Discursul „nu este perfect deci este M ...” mă dezgustă din ce în ce mai mult.
1 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Franța, mobilizare pentru climă




de Ahmed » 22/09/19, 17:56

EclectronTu scrie:
Discursul „nu este perfect, deci este M ...” mă dezgustă din ce în ce mai mult.

Îndrăznesc să sper că nu mă percepeți pentru acest gen de discuții? : Wink: În caz contrar, îmi interpretezi greșit mesajele. Îmbunătățirea lumii mi se pare un obiectiv ambițios și necesar, a o face perfectă este o inconștiență periculoasă, deoarece este eronată.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Franța, mobilizare pentru climă




de sicetaitsimple » 22/09/19, 18:29

Ahmed a scris:EclectronTu scrie:
Discursul „nu este perfect, deci este M ...” mă dezgustă din ce în ce mai mult.

Îndrăznesc să sper că nu mă percepeți pentru acest gen de discuții? : Wink: În caz contrar, îmi interpretezi greșit mesajele. Îmbunătățirea lumii mi se pare un obiectiv ambițios și necesar, a o face perfectă este o inconștiență periculoasă, deoarece este eronată.


Acolo exagerezi! Nimeni nu a vorbit despre a face lumea perfectă! Cel puțin nu cred .....
O dată voi fi de acord cu Eclectron, s-a gândit (cred?) La diverse și variate inițiative denunțând Discursul „nu este perfect, deci este M ...”. Sunt de acord cu el.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Franța, mobilizare pentru climă




de Ahmed » 22/09/19, 18:57

Uneori este necesar să exagerezi, dacă este doar pentru pedagogie! :D
Desigur, sunt de acord și cu sentința dinEclectron, restricție făcută din idei bune false. De ce mă tem este că aceste restricții posibile m-ar pune într-o categorie prea strictă. Rămâne doar să așezi limita în locul potrivit ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 231