Franța, mobilizare pentru climă

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Franța, mobilizare pentru climă




de eclectron » 24/09/19, 09:16

grelinette a scris:
Pe scurt, ce mod de acțiune în masă poate permite populației să trimită un mesaj de dezacord sau îngrijorare și să obțină un răspuns?

Dezertarea este și un răspuns: nu participați cât mai mult în sistem. Fără „luptători” și lipsă de bani, nu ar dura mult.
Nu cred prea mult, deoarece costul personal este ridicat: ruperea fundului tău pentru a-și face autonomia sănătoasă și durabilă, 365/365, în timp ce vecinul este umplut cu homar, trebuie să aibă convingerile bine atârnate, dar este un posibilitate.
Există, desigur, niveluri intermediare de angajament în acest sens, de a participa cât mai puțin.

Prin contra, nu este spectaculos media, decât pentru a ajunge la un punct care ar speria câștigătorii sistemului în loc.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Franța, mobilizare pentru climă




de Ahmed » 24/09/19, 10:48

vă mulțumesc, Phil, pentru contribuția dvs. care merge în direcția abordării mele: pentru întrebări concrete, am încredere în inteligența colectivă și prefer să îmi aduc contribuția într-o formă mai teoretică, care este, de asemenea, inseparabilă din considerentele practice care rezultă din ea.
Si Tip ar dori să constituie un catalog, cred că va găsi mâncare pentru gândire în scrierile dinIvan Ilici, care, în special, distingea tehnica prietenoasă de tehnica înstrăinării care îl face pe om heteronim cu acesta din urmă (sau o va spune simplu: tehnologie scăzută și înaltă tehnologie).
Grelinette Apreciez analiza ta, însă când scrii:
În acest sens, metoda „Greta Thunberg” este foarte interesantă și admirabilă, deoarece, pas cu pas, parte dintr-o simplă grevă individuală în fața ușii școlii sale, ea reușește acum să fie oaspetele de onoare pentru vorbește în fața ONU! ...

Nu mi se pare nepotrivit să cred că, atunci când instituțiile se arată sensibile la acest punct, se datorează faptului că intenționează să-l folosească în beneficiul lor, deoarece am avut deja ocazia să-l exprim: „tranziția energetică „este o piață extraordinară!

Eclectron, dezertarea este practic imposibilă și, din moment ce vorbeam despre asta chiar acum, Ivan Ilici a explicat în acest sens că orice dezvoltare tehnică a devalorizat practicile anterioare făcându-le inutile, ineficiente sau inaplicabile. Toată ideologia tinde să fie totalizatoare, adică să cuprindă toate formele de activitate și să le excludă pe cele care nu sunt conforme cu aceasta. Această competiție face dificilă supraviețuirea în afara sistemului *, dar că câteva „evadări” nu se vor opune în niciun caz acestui sistem: poate fi doar refractar care va deveni astfel inaudibil și invizibil ...

* La o altă scară, aceeași competiție este exercitată de țările îmbogățite asupra producătorilor țărilor mai puțin „avansate”.
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Franța, mobilizare pentru climă




de Ahmed » 24/09/19, 14:47

Aici, pentru a vă relaxa puțin neuronii (nu-mi mulțumiți, este amabil!):
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Franța, mobilizare pentru climă




de eclectron » 24/09/19, 16:07

Ahmed a scris:...Ivan Ilici ...
pe care nu le știam, cu excepția numelui.
https://fr.wikipedia.org/wiki/Ivan_Illich
Da, „mereu mai mult” sfârșește prin a se trage în picior.
Este măsurarea în tot ceea ce trebuie învățat; începând cu sobrietatea mentală, calmul, tăcerea.


Ca o extensie a operei lui Ivan Illich, artiștii americani apropiați mișcării Carfree și-au imaginat un proiect de oraș alternativ, numit „Illichville”. Spre deosebire de utopiile urbane anterioare, acest proiect este recent, deoarece datează de la sfârșitul secolului XX și este conceput în opoziție cu „orașul auto” american al cărui model de extindere este Los Angeles [ref. necesar]. Este, de asemenea, un proiect urban cu o puternică conotație ecologică. Se bazează pe mersul pe jos, ciclismul și transportul în comun. Este un oraș care, de fapt, oferă un model de scădere bazat pe refuzul societății de consum și al automobilului și promovând convivialitatea apărată de Illich. Districtul Vauban din Freiburg im Breisgau este un exemplu.

Există un început pentru tot : Wink:
Fără îndoială că destinul nostru începe la Freiburg im Breisgau : Roll:
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Franța, mobilizare pentru climă




de Ahmed » 24/09/19, 16:19

Este districtul Vauban un punct de plecare sau o vitrină convenabilă? Mai ales că nu mai am convingerea, în ciuda punctelor pozitive pe care le-am observat la fața locului, că nu schimbă nimic în fond *: cu siguranță o evoluție sau mai degrabă o reconfigurare a spațiului urban destul de plăcut, dar care în niciun caz nu pune în discuție modelul dezvoltării globale.

* Ceea ce explică de ce acest proiect a ajuns la bun sfârșit.

PS: ai uitat încetinirea! : Wink:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Franța, mobilizare pentru climă




de izentrop » 24/09/19, 16:57

Ahmed a scris:„tranziția energetică” este o piață extraordinară!
Mai ales pentru cei care o sabotează în beneficiul lor. https://www.sauvonsleclimat.org/fr/
0 x
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Franța, mobilizare pentru climă




de eclectron » 25/09/19, 11:13

Ahmed a scris: ai uitat de încetineala! : Wink:

Da m-am grăbit : Wink: un vechi reflex ...

În caz contrar, nu pot fi de acord decât dacă astăzi facem o fotografie instantanee a planetei, nimic nu s-a îndreptat cu adevărat către sănătos și durabil. La nivel macroscopic, graba nebună continuă.

Îmi face plăcere să cred, chiar să notez, că inițiativele inițiază o gestație către sănătos și durabil. : Wink: și trebuie să am dreptate, pentru că orice s-ar întâmpla, Cata (nivel insuficient de schimbări) sau Eden (modificări pentru a se potrivi cu problemele), este în devenire. : Lol:
1 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Franța, mobilizare pentru climă




de Ahmed » 25/09/19, 15:15

Vrei să spui că te temi de un avort spontan? : Lol:
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79115
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Franța, mobilizare pentru climă




de Christophe » 25/09/19, 15:22

Spune-mi că există o demonstrație pentru climatul care pledează pentru sobrietatea economica personal? Mai degrabă eco investiție personală?

Sau, cum văd și mă deplâng, toți acuză și cer și așteaptă soluții de la alții?


Vedeți mesajul pe care tocmai l-am scris aici: schimbările climatice-co2 / greta-față-în-deputați-t16068-60.html # p367589
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Franța, mobilizare pentru climă




de Exnihiloest » 26/09/19, 11:08

GuyGadebois a scris:...
Ați putea numi câteva „idei bune false”?
Am una evidentă: mașina electrică.


Nu există „dovezi”.
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 239