Noile aventuri ale lui Pr Joyeux

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Noile aventuri ale lui Pr Joyeux




de Bardal » 21/09/19, 10:21

Studii clinice sălbatice, experimente pe oameni care suferă de Alzheimer, lipsa de respect a celor mai banale principii etice ... Cât de departe va ajunge acest clovn, scandarea refuzului vaccinării, deja interzisă practicarea medicamentului ...

Valentonine, pulbere de perlipinpin nouă ...

Ce pantalonnadă, ce glume ...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Noile aventuri ale lui Pr Joyeux




de GuyGadebois » 21/09/19, 10:41

bardal a scris:Valentonine, pulbere de perlipinpin nouă ...

Fără să vrei să-l aperi pe acest tip, aș spune că nu știi nimic despre asta. Nu mai mult decât mine.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: Noile aventuri ale lui Pr Joyeux




de Bardal » 21/09/19, 10:48

Desigur, dar nu asta este problema ...
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Noile aventuri ale lui Pr Joyeux




de phil53 » 21/09/19, 11:42

bardal a scris:Desigur, dar nu asta este problema ...

dacă nu, nu-l apreciez mai ales. Deranjează, poate că este periculos, poate fi o idee bună. Sub pretextul că el contestă ordinea stabilită, mass-media este dezlănțuită.
Pasteur a fost mai sigur în experimentele sale, mi se pare că nu.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Noile aventuri ale lui Pr Joyeux




de Grelinette » 21/09/19, 14:38

bonjour,

Acest subiect este potențial controversat și ar fi bine să nu risc ...
Și totuși reacționez pentru că tocmai am auzit Dr. Irene Frachon, pulmonologul care a dezvăluit scandalul de droguri Alegerea, care se exprimă cu mare smerenie și hotărâre următorul proces penal al laboratoarelor Servier, care se va deschide în curând.

Mai pe larg, Irene Frachon a încercat să denunțe anumite practici laboratoare bine înființate și strâns legate de lumea politică, în special Laboratoarele Servier în cunoștință de cauză, sub pretextul expertizei științifice și a autorizațiilor oficiale, au comercializat o otravă care a ucis mii de oameni și a provocat pagube ireversibile la alții.

Mai rău încă, „ar fi făcut-o” cu bună știință timp de decenii, însușind misiunile tuturor organizațiilor de securitate medicală, prioritizând aspectul financiar în locul sănătății publice și folosind, așa cum spune Dr. Frachon, , metode aproape mafiote susținute de toate autoritățile medicale și politice ale vremii ...

Pe scurt, chiar dacă cineva trebuie să fie foarte atent atunci când un medic iconoclastic susține că a descoperit Graalul medical, este de asemenea necesar să fii mai prudent în fața autorităților de securitate medicală care urlă scandal la fiecare medic neconvențional. nu au demonstrat cu adevărat abilitățile din misiunile care le cad.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Noile aventuri ale lui Pr Joyeux




de Janic » 21/09/19, 15:29

Izentrop a scris: nici Henry Joyeux nu este invitat ... uimitor, nu?

Pacat, ar fi putut veni sa-si prezinte „studiul clinic”:

Dacă nu este un studiu clinic. Când o persoană recomandată de medicul său poartă un plasture cu nicotină (substanță toxică recunoscută) nu este numit un studiu clinic, de exemplu! Cu toate acestea, peticele de nicotină nu au fost aprobate pentru eficacitatea și non-periculozitatea lor, ci implicit, deoarece sunt mai puțin patogene decât tutunul în sine. Nu mai mult decât vaping, o altă ipocrizie.
https://www.stop-tabac.ch/fr/la-cytisine-tabex

Profesorul vesel și colegul său sunt oameni de știință de top care știu exact ce înseamnă testarea clinică. Doar procesul și experții consultați vor defini care este. Nu trebuie să uităm că în dreptul francez, o suspiciune (neconfirmată) nu are nicio valoare de probă și că orice suspect beneficiază de prezumția de nevinovăție, este legea! Și unora nu le pasă complet! : Evil:

Profesorul Joyeux a practicat într-o abație studii clinice „sălbatice” pe bolnavii 350
https://www.ansm.sante.fr/S-informer/Ac ... nformation
1 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: Noile aventuri ale lui Pr Joyeux




de Bardal » 21/09/19, 21:08

Într-adevăr, pe plan judiciar, se consideră nevinovat de infracțiunea de șarlatanism ...

Dar asta nu-l oprește de a fi un șarlatan și un glumeț, cumva escroci, din moment ce încasa 1000 € doza de Valento-nu știu ce.

O spun și îmi asum; de asemenea, sunt prezumți nevinovați de infracțiunea de insultă publică ...

Dar ce pacat !!! Și cu acești oameni îi fricotezi ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Noile aventuri ale lui Pr Joyeux




de GuyGadebois » 21/09/19, 21:26

Bardal, pentru un „novice” în medicină și cercetare științifică, te consider foarte obraznic. Nu-l port în mod special pe Joyeux în inimă, îl găsesc suspect, dar mă abțin să-l numesc șarlatan, bufon sau orice altceva, așa cum îndrăznești să faci din partea de sus a „je ne sais quoi” ".
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Noile aventuri ale lui Pr Joyeux




de Janic » 22/09/19, 10:45

bardal »21 / 09 / 19, 21: 08
Într-adevăr, pe plan judiciar, se consideră nevinovat de infracțiunea de șarlatanism ...
nu tu, eu sau ministrul bolii, puteți decide, ci tribunalele independente ale guvernelor și lobby-urilor.
Dar asta nu-l oprește de a fi un șarlatan și un glumeț, cumva escroci, din moment ce încasa 1000 € doza de Valento-nu știu ce.
vraci? Dați un exemplu concret de văzut.
Bufon? În ce? Sau e un evazier în nucleare care ar judeca un bâlbâit în medicină.
Ar percepe 1000E o doză? Aceleași medii la care faceți referire au indicat de la 20 E la 1.000 E; e ciudat: nu, pentru un „escroc”? când vedem tratamente false pentru cancer care costă zeci de mii de E.
https://www.medecinsdumonde.org/fr/actu ... as-de-prix
https://leprixdelavie.medecinsdumonde.org/fr-FR/
Bănuiesc că nu-i luați pe acești doctori pentru escroci sau glume! : Evil: În cazul în care? Nu știm în cine să avem încredere! :strigăt:
O spun și îmi asum; de asemenea, sunt prezumți nevinovați de infracțiunea de insultă publică ...
sau mai degrabă ignoranți în acest domeniu.
Dar ce pacat !!! Și cu acești oameni îi fricotezi ...
Nici măcar! Dacă să gătești înseamnă să împărtășești o serie de idei, cum ar fi importanța unui stil de viață sănătos (tot mai recomandat de serviciile oficiale ale statului), da! Am fricotat parțial.
Dar nu mai există!
https://professeur-joyeux.com/2019/06/2 ... berculose/
este încă ciudat că pentru un presupus antivaxx, este la fel de greu să restaurezi o vaccinare împotriva tuberculozei, încât ministrul nici nu s-a înscris în vaccinuri obligatorii. Este să nu înțelegem nimic mai mult despre asta! :strigăt:


Nu port deosebit de fericit în inima mea, îl consider suspect
suspect în ce? Este o opinie obiectivă sau subiectivă?
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: Noile aventuri ale lui Pr Joyeux




de Bardal » 22/09/19, 13:57

Hei Hei ... Înainte ca cocoșul să cânte de trei ori ...

Așadar, nu numai că Joyeux ar fi presupus nevinovat, dar ar fi achitat în beneficiul îndoielii ...

Și „șarlatan” nu ar fi termenul adecvat ... Poate că un huckster mai echitabil sau o bancă ...

Pentru că, în cele din urmă, cu complicele său - profesorul la fel de mult -, ceea ce i-a împiedicat să publice într-o revistă revizuită de la egalitate diverse articole despre Valentonine, să se angajeze, în formele recunoscute de comunitatea științifică, cu unele garanții de rigoare și securitate pentru pacienții în cauză, un protocol de experimentare clinică; cel puțin, ar fi existat loc pentru discuții și dezbateri între experți.

Ceea ce poate justifica aceste metode ciudate (și nu este vorba despre unele reduceri la prețurile oficiale, acordate unora, care schimbă acordul). Ei bine, toate acestea, ca și aceste inversări bruște ale vaccinării, lasă o imagine deplorabilă și chinuitoare a personajului și a prietenilor săi; de acolo până la semănarea îndoielilor cu privire la pozițiile pe care le apără sau le-a apărat, nu există decât un mic pas ...
0 x

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 291