Vânt: pentru sau împotriva turbinelor eoliene?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Vânt: pentru sau împotriva turbinelor eoliene?




de izentrop » 23/11/20, 16:06

sicetaitsimple a scris:
izentrop a scris:[Asta s-ar putea schimba ?? Net Power, un tânăr startup american, proiectează într-adevăr centrale electrice care nu emit fum, deoarece au particularitatea de a nu avea coș de fum. Tot CO2 și toți aburii sunt reutilizați pentru a produce electricitate, ceea ce le permite să fie cu adevărat zero emisii.
Pipe ...
Prea frumos ca sa fie adevarat ...
Dar inca ?
Dernière édition alin izentrop 23 / 11 / 20, 16: 11, editate 1 ori.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Vânt: pentru sau împotriva turbinelor eoliene?




de sicetaitsimple » 23/11/20, 16:09

Enerc a scris:Cu alte cuvinte, prețul energiei electrice în Franța trebuie să crească cu 25%, fără taxe, transport și distribuție.


Ceea ce s-ar ridica la aproximativ 7% până la 8%, inclusiv impozitul pentru o persoană fizică. Nu este „nimic”, dar nici nu este dramatic dacă se compară cu evoluțiile prețului benzinei sau gazului.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Vânt: pentru sau împotriva turbinelor eoliene?




de sicetaitsimple » 23/11/20, 16:23

izentrop a scris:
sicetaitsimple a scris:
izentrop a scris:[Asta s-ar putea schimba ?? Net Power, un tânăr startup american, proiectează într-adevăr centrale electrice care nu emit fum, deoarece au particularitatea de a nu avea coș de fum. Tot CO2 și toți aburii sunt reutilizați pentru a produce electricitate, ceea ce le permite să fie cu adevărat zero emisii.
Pipe ...
Dar inca ?


CO2 este cea mai stabilă moleculă care conține carbon. Nu mai poți face nimic cu el în ceea ce privește energia, decât pentru a o sparge și recombina cu, de exemplu, hidrogen consumând mai multă energie decât vă veți recupera (Reacția Sabatier).
Apoi, îl puteți roti în orice direcție, dar cu excepția pentru a avea hidrogen liber, este țeavă.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Vânt: pentru sau împotriva turbinelor eoliene?




de izentrop » 23/11/20, 18:21

sicetaitsimple a scris:CO2 este cea mai stabilă moleculă care conține carbon. Nu mai poți face nimic cu el în ceea ce privește energia, decât pentru a o sparge și recombina cu, de exemplu, hidrogen consumând mai multă energie decât vă veți recupera (Reacția Sabatier).
Apoi, îl puteți roti în orice direcție, dar cu excepția pentru a avea hidrogen liber, este țeavă.
Îl puteți păstra
Stocarea permanentă subterană de CO2 este o tehnologie dovedită și implementată de Equinor de peste 24 de ani. CO2 sechestrat sub fundul mării este atent monitorizat și nu au fost niciodată observate sau detectate scurgeri de CO2. Tehnologia CCS este ferm stabilită în Norvegia și este susținută de statul norvegian, dar și de societatea civilă.

Decizia finală de investiții pentru proiectul Northern Lights este programată pentru 2020 și începerea operațiunilor este planificată pentru 2024. Deja au fost semnate 7 memorandumuri de intenție cu producători europeni precum Fortum, Air Liquide, ArcelorMittal și alții, dovedind astfel nivelul ridicat de interes suscitat de proiectul Aurorilor Nordici și pentru CSC mai general.
https://polenergie.org/nos-actualites/n ... uropeenne/

Poate nu subiectul potrivit, dar sunt multe proiecte care apar
Principalele surse de emisii de CO2 se află la îndemâna potențialului de stocare. Analiza noastră detaliată din acest raport privind emisiile de CO2 provenite de la electricitate și instalațiile industriale din Republica Populară Chineză, Europa și Statele Unite relevă faptul că 70% din emisii se află la mai puțin de 100 km de stocare potențială, un furcă relativ convenabilă și rentabilă pentru transportul CO2 captat. În Statele Unite, CO2 captat în instalațiile existente este transportat în medie cu 180 km. Dar distanțele mai mici pot reduce costurile și pot reduce timpul de dezvoltare a infrastructurii. Capacitatea tehnică globală de stocare a CO2 la nivel mondial este vastă, dar este necesară o evaluare detaliată specifică site-ului.
https://www.iea.org/reports/ccus-in-cle ... ransitions
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Vânt: pentru sau împotriva turbinelor eoliene?




de sicetaitsimple » 23/11/20, 18:41

izentrop a scris:Îl puteți păstra
Depozitarea permanentă subterană a CO2 este [scoate în evidență = galben] o tehnologie dovedită și implementată de Equinor de mai bine de 24 de ani ...... [


Desigur, dar nu mai suntem pe un proces miraculos care ar produce energie cu CO2 așa cum este prezentat de Net Power, ci pe un proces de captare / stocare a CO2. Foarte complex, foarte scump și puțin sprijin din partea populațiilor. A fost studiat mult în jurul anului 2010, cu mulți piloți de demonstrație în întreaga lume, dar din câte știu, fără consecințe semnificative.
0 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Vânt: pentru sau împotriva turbinelor eoliene?




de ENERC » 23/11/20, 18:55

sicetaitsimple a scris:
Enerc a scris:Cu alte cuvinte, prețul energiei electrice în Franța trebuie să crească cu 25%, fără taxe, transport și distribuție.


Ceea ce s-ar ridica la aproximativ 7% până la 8%, inclusiv impozitul pentru o persoană fizică. Nu este „nimic”, dar nici nu este dramatic dacă se compară cu evoluțiile prețului benzinei sau gazului.

Ar trebui să fie 25% din preț, inclusiv TVA la electricitate, nu? CSPE, costurile de transport și TVA se plătesc pe kWh - sau mă înșel?
Pe de altă parte, da, aceasta ar reduce mecanic CSPE.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Vânt: pentru sau împotriva turbinelor eoliene?




de izentrop » 23/11/20, 18:57

sicetaitsimple a scris: nu mai suntem într-un proces miraculos care ar produce energie cu CO2 așa cum este prezentat de Net Power
Sau jurnalistul din Europa1 care a interpretat greșit. Am găsit un videoclip de pus în subiectul potrivit.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Vânt: pentru sau împotriva turbinelor eoliene?




de sicetaitsimple » 23/11/20, 19:22

Enerc a scris:
sicetaitsimple a scris:
Enerc a scris:Cu alte cuvinte, prețul energiei electrice în Franța trebuie să crească cu 25%, fără taxe, transport și distribuție.


Ceea ce s-ar ridica la aproximativ 7% până la 8%, inclusiv impozitul pentru o persoană fizică. Nu este „nimic”, dar nici nu este dramatic dacă se compară cu evoluțiile prețului benzinei sau gazului.

Ar trebui să fie 25% din preț, inclusiv TVA la electricitate, nu? CSPE, costurile de transport și TVA se plătesc pe kWh - sau mă înșel?
Pe de altă parte, da, aceasta ar reduce mecanic CSPE.


Tariful „de bază” all-inclusive este acum în jur de 160 € / MWh. Dacă cota „energiei” ar crește cu aproximativ zece euro, așa cum sugerați, ar fi în jur de 7%, ceva mai mult odată cu creșterea TVA la acest articol. Restul (CSPE, rutare, ...., TVA aferent) nu ar avea niciun motiv să se mute.
0 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Vânt: pentru sau împotriva turbinelor eoliene?




de ENERC » 23/11/20, 19:44

sicetaitsimple a scris:
Enerc a scris:
sicetaitsimple a scris:
Ceea ce s-ar ridica la aproximativ 7% până la 8%, inclusiv impozitul pentru o persoană fizică. Nu este „nimic”, dar nici nu este dramatic dacă se compară cu evoluțiile prețului benzinei sau gazului.

Ar trebui să fie 25% din preț, inclusiv TVA la electricitate, nu? CSPE, costurile de transport și TVA se plătesc pe kWh - sau mă înșel?
Pe de altă parte, da, aceasta ar reduce mecanic CSPE.


Tariful „de bază” all-inclusive este acum în jur de 160 € / MWh. Dacă cota „energiei” ar crește cu aproximativ zece euro, așa cum sugerați, ar fi în jur de 7%, ceva mai mult odată cu creșterea TVA la acest articol. Restul (CSPE, rutare, ...., TVA aferent) nu ar avea niciun motiv să se mute.

Ai dreptate. Am avut o zi mare și mi-am pus picioarele în covor : Mrgreen:
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Vânt: pentru sau împotriva turbinelor eoliene?




de sicetaitsimple » 23/11/20, 19:47

Enerc a scris:Ai dreptate. Am avut o zi mare și mi-am pus picioarele în covor : Mrgreen:


S-a întâmplat! Nu e mare lucru.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 347