Vânt: pentru sau împotriva turbinelor eoliene?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Vânt: pentru sau împotriva turbinelor eoliene?




de Did67 » 07/12/17, 11:01

Doar pentru a termina de clarificat punctul meu de vedere: un fapt (date științifice sau statistice sau un fapt simplu) este. Asta e tot.

E = mc² este.

Ceea ce facem cu el este cel care îl califică.

Dacă am făcut o bombă A (și a fost), pot regreta mii de morți. Și pot susține în mod rezonabil că „niciodată nu mai ...”

Dacă l-aș transforma într-un dispozitiv pentru tratarea cancerului prin iradiere dozată și țintită, nu aș fi neapărat împotrivă.

Deci, faptul sau argumentul este.

Pentru ce este folosit rămâne un subiect de dezbatere ... Chiar și ceea ce tragem din fapte ...

[Cu alte cuvinte, există știința - care stabilește fapte, verificabile, reproductibile etc. - și științificismul care deduce din ea că știința este întotdeauna bună și întotdeauna dreaptă, nu mai mult în sensul faptelor, ci în sens etic sau morală; în timp ce există o alegere politică - în sensul polisului, orașul: grupul de oameni în cauză face o alegere; aceste alegeri sunt uneori confiscate de cei care știu, ceea ce nu le împiedică să aibă lor interes].

Acesta este motivul pentru care recunosc cu ușurință fapte. Și că mă corectez când m-am înșelat.

Dar nu accept neapărat ceea ce tragem ca concluzii.
1 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Vânt: pentru sau împotriva turbinelor eoliene?




de moinsdewatt » 07/12/17, 19:46

Did67 a scris:Sunteți sigur că FEDR nu ia în considerare doar consumul „intern”, cel distribuit în rețeaua franceză? Un anumit număr de centrale nucleare franceze au „contracte” cu electricieni străini sau chiar sunt cofinanțate ... Ar trebui să spunem „centrale nucleare situate în Franța și operate de EdF”.

Este o ipoteză.


Fabrica din Fessenheim are un astfel de contract cu vecinii săi.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Vânt: pentru sau împotriva turbinelor eoliene?




de Did67 » 08/12/17, 09:38

Did67 a scris:
Dacă am făcut o bombă A (și a fost), pot regreta mii de morți. Și pot susține în mod rezonabil că „niciodată nu mai ...”



Să împingem raționamentul. Faptul E = mc² este deci un fapt.

Strategii inteligenți „exploatează” această ecuație pentru a produce bombe. Din punctul lor de vedere și din punctul de vedere al celor care îi susțin, E = m² este un lucru grozav ...

Și vor încerca să-i convingă pe cei care finanțează toate acestea cu taxe, cetățenii.

Hitler nu a fost, din punctul său de vedere, atât de norocos, deși erudiții germani (dar parțial evrei) au contribuit în mod semnificativ la descoperirea acestei formule și implementarea sa concretă.

Celălalt ciudat din Coreea de Nord râde deschis de nasul și barba unui prost Trump ... [ceea ce, să observăm, se poate râde cu un cost mai mic: este suficientă puțină imaginație; când vorbește, imaginează-ți că are nasul roșu!]

Deci, cred că este o datorie să „zgâriem”. Sau, cu alte cuvinte, că nu este suficient să asculți melodia pe care „pro-asta” o vrea să ne șoptească.

Desigur, pe exemplul bombei, dezvolt adevărul.

Dar cred că morala se aplică puterii nucleare, întrucât o „oligarhie” încearcă să-și facă afacerea, dacă este posibil, fără a informa în mod corespunzător populația.

Deci, nu, nu „cred” a priori pe cei care îmi spun că energia nucleară este grozavă, curată, perfectă ... Mută-te, nu e nimic de văzut ... Nimic de discutat.

Dar încerc să nu folosesc argumente care sunt într-adevăr false. Și când o fac, mă corectez.

Și încerc să încep prin a-mi reduce consumul. Sting luminile. Înlocuiesc (când este rezonabil) dispozitivele cu alte dispozitive mai puțin lacome. Încerc să evit „priveghiile”. Prefer lemnul decât electricitatea pentru încălzire (chiar dacă am un cuptor electric!), Pentru apa fierbinte (încălzitor solar de apă + cazan pe pelete), pentru apa caldă în mașina de spălat (intrare dublă) etc ... Dar eu nu totuși, am o instalație fotovoltaică și niciun vehicul electric ... Am făcut parte dintr-o echipă de management care a instalat una dintre primele unități de digestie anaerobă din Alsacia ...
1 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Vânt: pentru sau împotriva turbinelor eoliene?




de moinsdewatt » 14/12/17, 20:44

a scris:
a scris:
pe 06 martie 2017 lessdewatt a scris:

Nou record de vânt la 8.445 GW duminică 05 martie 2017 la 12:45


Nu văzusem ziua 27 februarie!

Nou record de vânt la 9.132 GW duminică, 27 februarie 2017, la 13:30.

și ca bonus 2.541 GW în energie solară


Nou record de vânt la 9.416 GW joi, 23 noiembrie 2017 la 04:30



Noua înregistrare a vântului la 9.507 GW joi, 14 decembrie 2017, la 0:45


http://www.rte-france.com/fr/eco2mix/ec ... nergetique

Imagine
1 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Vânt: pentru sau împotriva turbinelor eoliene?




de moinsdewatt » 21/12/17, 19:22

A trebuit să mă gândesc la asta!

Prima turbină eoliană telescopică offshore prinde contur în Spania

Postat pe 21 lemarin.fr

Dezvoltat în Canare, proiectul Elisa-Elican își propune să construiască o turbină eoliană offshore de 5 MW bazată pe o fundație gravitațională și echipată cu un catarg telescopic.

Imagine

Imagine
Compania olandeză Ale tocmai a instalat a doua secțiune a catargului telescopic. (Foto: Ale)



http://www.lemarin.fr/secteurs-activite ... d-forme-en
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16119
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5239

Re: Vânt: pentru sau împotriva turbinelor eoliene?




de Remundo » 22/12/17, 08:00

Sunt un pic sceptic cu privire la scaunul din fundul apei ... nu poate ține că nu gravitația, este nevoie de o ancoră ... decât dacă se toarnă beton în jur?
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Vânt: pentru sau împotriva turbinelor eoliene?




de Adrien (ex-nico239) » 22/12/17, 21:57

Cu siguranță nimic nu este perfect ... Am aflat în această dimineață la radio că turbinele eoliene sunt deosebit de letale pentru lilieci ....

Nu vom ieși niciodată ... Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Vânt: pentru sau împotriva turbinelor eoliene?




de Did67 » 23/12/17, 10:23

Remundo a scris:Sunt un pic sceptic cu privire la scaunul din fundul apei ... nu poate ține că nu gravitația, este nevoie de o ancoră ... decât dacă se toarnă beton în jur?


Cred că au calculat și știu cum să o facă.

Dar într-adevăr, este gol, apoi se umple cu apă la sosire. Deci, există doar greutatea structurii deasupra apei + diferența de densitate pentru materialul subacvatic.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16119
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5239

Re: Vânt: pentru sau împotriva turbinelor eoliene?




de Remundo » 23/12/17, 11:22

umplerea balastului cu apă nu dă nicio bază în apă ... parcă ar fi umplute cu aer în aer ... :o

lipsește ceva în diagrame.
0 x
Imagine
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Vânt: pentru sau împotriva turbinelor eoliene?




de sicetaitsimple » 23/12/17, 11:24

Într-adevăr, așa-numitele fundații gravitaționale sunt balastate prin diferite tehnici: blocuri de fontă încorporate în structură, umplere cu nisip etc.
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 203