În căutarea căsuței pentru a conecta mai multe sonde de control al temperaturii

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
hountsi
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 18/10/19, 01:22

În căutarea căsuței pentru a conecta mai multe sonde de control al temperaturii




de hountsi » 20/10/19, 02:40

bonjour


Nu știu cum se numește dispozitivul care va permite să aibă 10 sonde conectate la cabluri lungi pe care să le pot amplasa în diferite puncte de măsurare pentru a controla diferite guri de aerisire
Pentru că vreau să creez o ventilație în spatele izolației interne în timpul periodexului fierbinte pentru a răci betonul prin captarea sau respingerea fluxurilor de aer bune și în timp util
mulțumesc
0 x
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 640
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 225

Re: Căutați o cutie pentru a conecta mai multe sonde de control termic




de 44 d.Hr. » 20/10/19, 03:44

bonjour,

Un regulator (sau un regulament).
0 x
hountsi
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 18/10/19, 01:22

Re: Căutați o cutie pentru a conecta mai multe sonde de control termic




de hountsi » 20/10/19, 12:07

AD 44 a scris:bonjour,

Un regulator (sau un regulament).


Mulțumesc. Regulatoarele pot trimite o comandă diferită în funcție de sondă pentru a activa diferite clape de ventilație?

M-am uitat la acest caz, versiunea programatorului, um ...

https://ecoinfo.cnrs.fr/wp-content/uplo ... 170316.pdf
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359

Re: Căutați o cutie pentru a conecta mai multe sonde de control termic




de Forhorse » 20/10/19, 17:57

Așa fără să mă gândesc prea mult aș spune un controler industrial programabil, dacă nu ceva mai DIY bazat pe Arduino de exemplu.
0 x
hountsi
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 18/10/19, 01:22

Re: Căutați o cutie pentru a conecta mai multe sonde de control termic




de hountsi » 20/10/19, 20:32

Forhorse a scris:Așa fără să mă gândesc prea mult aș spune un controler industrial programabil, dacă nu ceva mai DIY bazat pe Arduino de exemplu.


merci

problema este că nu sunt un programator Python și altul și că am un server care bug la un moment în care unul nu este acolo

dacă caseta are butoanele pentru atribuirea sondelor și acțiunilor în funcție de fiecare sondă și pentru fiecare obturator ... ar fi mai bine
0 x
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 586
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 312

Re: Căutați o cutie pentru a conecta mai multe sonde de control termic




de Peter » 25/10/19, 16:33

La acea vreme aveam un recorder digital recuperat pe care reparasem sursa de alimentare, ceva de genul acesta, dar un model mai vechi: https://www.us.endress.com/en/field-ins ... ta-Manager
Ar putea conecta termocupluri, sonde de temperatură PT100 2 fire, 3 fire și 4 fire, măsura tensiunile ect ... Avea 6 intrări analogice și putea comuta 3 relee în funcție de pragurile definite, totul era programabil prin butoanele de pe fațada intuitiv (nu aveam manual și asta nu mă împiedica să-l folosesc). Datele pot fi transferate pe o dischetă pentru utilizare pe computer.
Pe scurt, a fost un instrument excelent care, din păcate, a ajuns să moară definitiv :(
Deoarece este vorba de chestii industriale, costă un braț, mă întreb dacă cineva nu a făcut deja ceva echivalent bazat pe raspberry pi sau pe o altă platformă open source.
1 x
hountsi
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 18/10/19, 01:22

Re: Căutați o cutie pentru a conecta mai multe sonde de control termic




de hountsi » 25/10/19, 17:25

Petrus a scris:La acea vreme aveam un recorder digital recuperat pe care reparasem sursa de alimentare, ceva de genul acesta, dar un model mai vechi: https://www.us.endress.com/en/field-ins ... ta-Manager
Ar putea conecta termocupluri, sonde de temperatură PT100 2 fire, 3 fire și 4 fire, măsura tensiunile ect ... Avea 6 intrări analogice și putea comuta 3 relee în funcție de pragurile definite, totul era programabil prin butoanele de pe fațada intuitiv (nu aveam manual și asta nu mă împiedica să-l folosesc). Datele pot fi transferate pe o dischetă pentru utilizare pe computer.
Pe scurt, a fost un instrument excelent care, din păcate, a ajuns să moară definitiv :(
Deoarece este vorba de chestii industriale, costă un braț, mă întreb dacă cineva nu a făcut deja ceva echivalent bazat pe raspberry pi sau pe o altă platformă open source.


Mulțumim, ne întâlnim
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Căutați o cutie pentru a conecta mai multe sonde de control termic




de izentrop » 25/10/19, 23:20

Nu este nevoie să cunoașteți limba C C + pentru acest tip de PLC https://www.technic-achat.com/automate- ... _EX_XX.cfm

Documentul tehnic https://document.technique-achat.com/IM ... art_fr.pdf
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 243