Bicicletă electrică Rockrider 6.0 Btwin + discuri de frână + furcă armată și biplace!

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: bicicleta de munte Rockrider 6.0 transformată în electrică: discuri de frână, furcă armată și două locuri!




de Christophe » 26/05/21, 16:27

IsidoreLeGros a scris:Ah da, 50 EUR costuri de transport! :şoc:
Când le-am cumpărat, costurile de transport erau gratuite.
Waho, asta e o inflație foarte mare! :o


Buna legros! : Cheesy:

Iată ce oferă 12 € pe Amazon Prime + îmbunătățiri pentru 2 extensii la al doilea ansamblu de biciclete montane:

nouveaux-transports/vtt-viper-fs-3-0-biplace-adapter-un-porte-bagages-passager-sur-vtt-full-suspendu-alu-7005-7020-t16849-10.html#p448181

(rockrider-ul s-a pierdut ... nu te descurca să-i trimiți pe cei 2 într-un singur pachet ...)
1 x
IsidoreLeGros
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 11/12/20, 21:43
x 9

Re: Întăriți furca unui ATV Rockrider 6.0 convertit în discuri electrice și electrice?




de IsidoreLeGros » 29/06/21, 10:45

IsidoreLeGros a scris:Asta este puțin peste 1000 de km de la electrificarea bicicletei mele acum 6 luni, pe 21 decembrie 10.
Potrivit tejghelei:
- 1027,2 km parcursi
[...]


Și hop, cu 1000 de km mai mulți parcurși în 2 luni, începând cu 3 mai. 8)
A rulat bine! :D

Imagine
1 x
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Rockrider 6.0 Btwin electric mountain bike + discuri de frână + furcă armată și două locuri!




de Rajqawee » 30/06/21, 10:13

Sunt foarte interesat de acest subiect, mă voi muta în timpul verii la casa mea, la 5 km de la serviciu (inclusiv un deal de 100 m, în sus la întoarcere) și îmi pun întrebarea de a electriza bicicleta mea GIANT LIV Alight 3. (https://velo-dans-la-ville.fr/produit/alight-3/).

Ideea este:
-luați aproape în fiecare zi pentru a merge la serviciu, economisind timp la întoarcere
-să poți combina călătoria de lucru cu, de exemplu, unele cumpărături de pe piață
-poate lua cu ușurință și aduce înapoi un copil mic (chiar dacă ai mei sunt la școală acasă, asta nu exclude la urma urmei activitățile în oraș)

Mă îndoiesc că pot face toate acestea în mod regulat, fără să mă electrizez. Întrebarea mea este că văd în cea mai mare parte oameni care convertesc lucruri ultra grele și robuste (cum ar fi Rockrider), în timp ce bicicleta mea este mai mult un lucru foarte ușor:
- frâne cu tambur
-10kg
-anvelope de drum

Pareri?
0 x
IsidoreLeGros
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 11/12/20, 21:43
x 9

Re: Rockrider 6.0 Btwin electric mountain bike + discuri de frână + furcă armată și două locuri!




de IsidoreLeGros » 11/08/21, 16:53

Pentru a răspunde @Rajqawee: Un VAE folosește mai multă putere și viteză mai mare, ceea ce necesită o structură puternică și frâne bune. Mă îndoiesc foarte mult că o bicicletă ușoară cu frâne cu tambur și anvelope de drum (suprafață de contact redusă cu solul pentru a frâna) este cea mai bună alegere pentru a face o bicicletă electronică. Sincer să fiu, personal nu l-aș recomanda.
0 x
IsidoreLeGros
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 11/12/20, 21:43
x 9

Re: Întăriți furca unui ATV Rockrider 6.0 convertit în discuri electrice și electrice?




de IsidoreLeGros » 11/08/21, 17:00

Christophe a scris:Nu am observat nicio scurgere nu, dar abia au 1 an ... și aproximativ 500 km ...

Și nici măcar umflate nu amortizează ... este mai moale.
Avantaje: foarte ușor și aspect ...
Dezavantaje: setări sincer delicate
Dacă luați un model pneumatic, 1 cameră este suficientă ... ale mele sunt 2 camere, dar este inutil în utilizarea mea de „bunic” ...


În sfârșit, am primit o suspensie cu arc reglabilă, cu amortizor de ulei și un rebond reglabil.
Este adevărat că schimbă confortul bicicletei! :D

Imagine

Imagine

Mică problemă cu noul amortizor: corpul este mai aproape de legături decât pe cel vechi. Dintr-o dată s-a oprit și nu am putut rezolva problema.

Imagine

S-a rezolvat cu o lovitură de polizor ...

Imagine

Uite, impecabil. :)

Imagine

Imagine

Imagine

Comportamentul este foarte diferit: există acum o amortizare și se simte, este mult mai plăcut.

Sunt fericit. :)
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Rockrider 6.0 Btwin electric mountain bike + discuri de frână + furcă armată și două locuri!




de Christophe » 11/08/21, 17:03

Rajqawee a scris:Mă îndoiesc că pot face toate acestea în mod regulat, fără să mă electrizez. Întrebarea mea este că văd în cea mai mare parte oameni care convertesc lucruri ultra grele și robuste (cum ar fi Rockrider), în timp ce bicicleta mea este mai mult un lucru foarte ușor:
- frâne cu tambur
-10kg
-anvelope de drum

Pareri?


+

IsidoreLeGros a scris:Pentru a răspunde @Rajqawee: Un VAE folosește mai multă putere și viteză mai mare, ceea ce necesită o structură puternică și frâne bune. Mă îndoiesc foarte mult că o bicicletă ușoară cu frâne cu tambur și anvelope de drum (suprafață de contact redusă cu solul pentru a frâna) este cea mai bună alegere pentru a face o bicicletă electronică. Sincer să fiu, personal nu l-aș recomanda.


Aș spune contrariul ... nicio problemă cu un motor cu manivelă de 250W ... și o baterie pe triunghi!

O bicicletă electrică de 250W nu te va face să mergi mai repede la viteza maximă, deoarece este limitată la 25 km / h ... dar te va face să mergi mai repede la viteză medie!

Nu văd o frână de „tambur” pe bicicleta ta ... Văd patine ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Întăriți furca unui ATV Rockrider 6.0 convertit în discuri electrice și electrice?




de Christophe » 11/08/21, 17:04

IsidoreLeGros a scris:În sfârșit, am primit o suspensie cu arc reglabilă, cu amortizor de ulei și un rebond reglabil.
Este adevărat că schimbă confortul bicicletei! :D

(...)

Comportamentul este foarte diferit: există acum o amortizare și se simte, este mult mai plăcut.

Sunt fericit. :)


Ah, vezi! In cele din urma !! :) V-am spus că amortizorul original nu era!

ps: puneți imaginile cu atașamentele, vă rog ... altfel vor dispărea mai devreme sau mai târziu din forum :(
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 304