Poluarea este (întotdeauna) cealaltă !?! Ecologia este mizantropă (vezi fascist)?

dezbateri și companii filosofice.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12310
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2973

Re: Poluarea este (întotdeauna) cealaltă!?! Este ecologia misantropică (vezi fascistă)?




de Ahmed » 18/11/19, 13:08

ChristopheTu scrie:
Și avea perfectă dreptate: țipăm la produse și la producătorii sau vânzătorii de „produse poluante”, în timp ce la clientul lor trebuie să țipăm!

Acesta este un raționament puțin simplist, deoarece cumpărătorul nu este la inițiativa alegerilor producătorilor. Pentru a lua un exemplu banal, alegerea a fost făcută în locuri înalte pentru a încorpora un anumit procent de alcool de origine vegetală în benzină și utilizatorii sunt rugați să locuiască cu el, fericiți sau nu. Un alt exemplu, niciun automobilist nu a ales să-și distrugă mașina sub pretextul de a depăși standardele din ce în ce mai restrictive și de a le înlocui cu altele noi, puțin mai bune în acest sens, dar în general mai rău dacă ținem cont (și cum să nu o faci?) întregul proces ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79474
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11098

Re: Poluarea este (întotdeauna) cealaltă!?! Este ecologia misantropică (vezi fascistă)?




de Christophe » 18/11/19, 19:08

Dragul meu Ahmed, evident că există excepții (care confirmă ... bla ...) ...

a) în general și în sistemul nostru actual (libertatea de a consuma), clientul este responsabil pentru marea majoritate a propriilor alegeri de consum! Nimeni nu te forțează să ai cel mai recent iphone sau SUV (cu excepția unei vechi obsolescențe planificate bine * ... sony-ul meu din 2015 se descurcă în continuare excelent ... Cred că majoritatea oamenilor l-ar fi aruncat încă din 2017 ... durata medie de viață a telefoanelor mobile fiind de 18 luni ...)

b) MOT este o reglementare și nu o alegere de consum ... MOT este o obligație de consum! Iar responsabilul este celălalt! CQFD!

Așa că strigăm la Total, care folosește ulei de palmier și ucidem orangutanii săraci, dar nu țipăm către clientul care merge la Total ... și care este responsabil în cele din urmă pentru toate acestea ...

* dar, deoarece este un mit ... cumpărătorul este responsabil : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Poluarea este (întotdeauna) cealaltă!?! Este ecologia misantropică (vezi fascistă)?




de GuyGadebois » 18/11/19, 19:23

Ahmed a scris:ChristopheTu scrie:
Și avea perfectă dreptate: țipăm la produse și la producătorii sau vânzătorii de „produse poluante”, în timp ce la clientul lor trebuie să țipăm!

Acesta este un raționament puțin simplist, deoarece cumpărătorul nu este la inițiativa alegerilor producătorilor.

Acesta este singurul raționament valid. Sunt responsabil pentru achizițiile mele. Nimic nu obligă pe nimeni să consume rahat, alegerea este pletoră.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Poluarea este (întotdeauna) cealaltă!?! Este ecologia misantropică (vezi fascistă)?




de sen-no-sen » 18/11/19, 19:48

GuyGadebois a scris:Acesta este singurul raționament valid. Sunt responsabil pentru achizițiile mele. Nimic nu obligă pe nimeni să consume rahat, alegerea este pletoră.


Totul depinde de scara la care vă referiți.
Trăim într-un sistem tip Regina Rosie sau trebuie să alergi din ce în ce mai repede pentru a rămâne la locul tău. Dacă într-adevăr nimeni nu ne obligă să cumpărăm răspândire, este mai greu de făcut fără internet, mai ales atunci când guvernul repede elimină totul servicii publice și că majoritatea procedurilor administrative sunt acum efectuate prin intermediul acestui vector.
Este în continuare același lucru cu achiziționarea dematerializată a biletelor (ex tren) sau din nou prezența umană tinde să dispară din stațiile mici și mijlocii ... și nu vorbesc despre eliminarea bancomatelor și dezvoltarea cashback ceea ce va face obligatorie utilizarea telefonului mobil indiferent dacă vrem sau nu.
Alte exemple referitoare la sociologie și prescripţie( :) ) se găsește în curțile școlii (de exemplu) unde trebuie să arăți ca alții pentru a nu fi victima ostracizării ...
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Poluarea este (întotdeauna) cealaltă!?! Este ecologia misantropică (vezi fascistă)?




de GuyGadebois » 18/11/19, 20:03

sen-no-sen a scris:
GuyGadebois a scris:Acesta este singurul raționament valid. Sunt responsabil pentru achizițiile mele. Nimic nu obligă pe nimeni să consume rahat, alegerea este pletoră.


Totul depinde de scara la care vă referiți.
Trăim într-un sistem tip Regina Rosie sau trebuie să alergi din ce în ce mai repede pentru a rămâne la locul tău. Dacă într-adevăr nimeni nu ne obligă să cumpărăm răspândire, este mai greu de făcut fără internet, mai ales atunci când guvernul repede elimină totul servicii publice și că majoritatea procedurilor administrative sunt acum efectuate prin intermediul acestui vector.<<< Acest fenomen este mai recent decât problemele ecologice și este asemănător cu fascismul tehnologic. "Scufunda-te sau inoata".
Este în continuare același lucru cu achiziționarea dematerializată a biletelor (ex tren) sau din nou prezența umană tinde să dispară din stațiile mici și mijlocii ... și nu vorbesc despre eliminarea bancomatelor și dezvoltarea cashback ceea ce va face obligatorie utilizarea telefonului mobil indiferent dacă vrem sau nu.<<< (Bis) Mai mult fascism
Alte exemple referitoare la sociologie și prescripţie( :) ) se găsește în curțile școlii (de exemplu) unde trebuie să arăți ca alții pentru a nu fi victima ostracizării ...<<< Am fost cu toții acolo, am fost ostracizat pentru că nu mă deosebeam de ceilalți. Este incomod pentru o vreme, apoi devine o forță.

Sunt scandalizat că am primit (astăzi) Carte Bleue cu plată contactless.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79474
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11098

Re: Poluarea este (întotdeauna) cealaltă!?! Este ecologia misantropică (vezi fascistă)?




de Christophe » 20/11/19, 17:16

Pentru cei care doresc să împărtășească subiectul:

0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 67