Baterii Lithium Lipo + LifePo4 în paralel

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: baterii de litiu Lipo + LifePo4 în paralel




de Christophe » 12/11/19, 13:26

Aș face și câteva fotografii cu o cameră IR: vedem că la sarcină (4A deci nici 1/2 C) elementele nu au deloc aceleași temperaturi, semne de uzură diferențială (precizie IR la 0,1, XNUMX ° C).

Aceste elemente LifePo4 nu au fost cumpărate noi, ci utilizate, nu știu numărul lor de cicluri. Cred că au între 5 și 10 ani. Tipul mi-a furnizat elemente în RAB care sunt HS (0.0V) .. Bine pentru tomberon sau râșniță pentru a vedea cum a fost făcut (dacă sunteți interesat?)?
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: baterii de litiu Lipo + LifePo4 în paralel




de izentrop » 12/11/19, 14:20

bonjour,
Christophe a scris: acestea sunt elemente LifePo4 10Ah în 32650
Fișele tehnice găsite corespund unei capacități de 5 Ah http://www.devon-company.com/spec/32650 ... 20Spec.pdf https://www.batteryspace.com/prod-specs ... 20Spec.pdf

Aceleași curbe ca cele date anterior și o rezistență internă per element ≤ 20 mΩ.

În acest document este explicat în mod clar rolul BMS https://www.victronenergy.fr/upload/doc ... 200-FR.pdf

Practic, nu circulă curent printr-o celulă LiFe complet încărcată. BMS va devia curentul pentru a termina încărcarea celor care, conectați în serie, nu sunt încă conectați, protejând în același timp împotriva supraîncărcărilor.

De asemenea, explică faptul că faptul de a-l pune în paralel cu lipo, nu va mai lua curent și va începe să se descarce numai după ce lipo este complet (sub 3.2 V per element), cu excepția cazului în care circuitul tău întrerupe înainte să nu se întâmple asta.

Acum sunt înlocuiți cu 32700 http://budgetlightforum.com/node/65598
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: baterii de litiu Lipo + LifePo4 în paralel




de Christophe » 12/11/19, 16:38

Containerul nu are o capacitate unică!

Este ca bateriile reîncărcabile AA LR6, există 800 mAh, 1200, 1500, 2300 ...
idem pentru litiu 18650 ...

A mea este bine 10Ah ... O să fac o fotografie dacă vrei ...

Vă rugăm să rețineți că taxa se face în serie cu BMS-ul meu. firele de scală nu permit un curent de mai mulți amperi. Echilibrul se face în 50 mA cu acest BMS
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: baterii de litiu Lipo + LifePo4 în paralel




de Christophe » 12/11/19, 17:28

Mea Culpa, acestea sunt 38120 (Nu am fost acasă când am postat fotografia!)

Nr. Producător: B38120 LID 05

Din păcate, nu există redundanță pe Google: „Niciun document nu se potrivește cu termenii de căutare specificați (B38120 LID05).”
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: baterii de litiu Lipo + LifePo4 în paralel




de izentrop » 14/11/19, 08:38

Christophe a scris:Vă rugăm să rețineți că taxa se face în serie cu BMS-ul meu. firele de scală nu permit un curent de mai mulți amperi. Echilibrul se face în 50 mA cu acest BMS
E destul. Decalajul este adesea mic dacă este prins cu fiecare reîncărcare. Bateriile plumb-acid sunt echilibrate de un curent C / 30 la sfârșitul încărcării, ceea ce duce la o ușoară degajare de gaz, care nu este posibilă pentru litiu, cred.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: baterii de litiu Lipo + LifePo4 în paralel




de Christophe » 14/11/19, 13:10

Deci, există BMS rare cu curent de echilibru puternic (până la 5A), alte BMS au un curent de echilibru între 50 și 250 mA ... indiferent de capacitatea bateriei pe care este montat . Există încă o ușoară corespondență, deoarece un BMS este dat pentru un curent maxim. în cazul meu 50A ... care deci corespunde unei anumite game de baterii: nu vom monta o baterie de 1 Ah pe un BMS 50A ...

Prin urmare, cu bateria Lifepo4 am un curent de echilibru de 50/10 000 = C / 200 ... este nevoie de cel mult 200 de ore pentru a echilibra 2 celule complet dezechilibrate.

Cred că un curent puțin mai puternic ar fi totuși mai interesant, pentru că dacă doriți să faceți 1 ciclu pe zi, echilibrul nu are timp să fie făcut. Un curent de echilibru la C / 10 ar fi mai eficient AMHA (pentru electro mobilitate)

Bilanțul poate fi static (tot timpul, cu excepția perioadei de încărcare) sau numai în timpul încărcării (nu este foarte util, având în vedere curenții de echilibru mici). 99% din BMS sunt configurate ca statice.

Pe Lipo am un modul bluethooth BMS, așa arată, este deschis și momentan pentru revizuirea anuală : Cheesy:

Lipo_BMS_Bluetooth.JPG
Lipo_BMS_Bluetooth.JPG (287.85 KiB) Vizualizat de 3621 ori


Nu, nu, nu este o bombă! Cele 4 fire negre sunt senzori de temperatură (3 sunt plasate între elementele Lipo, 1 pe BMS).

Există 20 de lipo-uri 12Ah în serie. Tensiune nominală 20 * 3.7 = 74V. Capacitate teoretică *: 74 * 12 = 888 Wh. Greutate all-inclusive: 5,3 kg. Capacitate reală de masă: 888 / 5,3 = 170 Wh / kg.

Bateria folosește celule care datează de la sfârșitul anului 2016, deja de 3 ani, am folosit-o pe scară largă pentru a testa motorul elicei pe proiectul meu paramotor.

A fost nevoie de un curent continuu de descărcare (= + 10 secunde la rând) de 140A, deci 140/12 = 11,7C.

În timp ce a fost nevoie de 2 cutii pentru a face un Lifepo4 de 768 Wh, este nevoie doar de una (și nici măcar plină) pentru a face un Lipo de 888 Wh.

Avantajul Lipo este și în greutate! LifePo4 = 9,8 kg ... capacitatea reală de masă = 80 Wh / kg, jumătate din Lipo.

La nivelul XiaoXiang Bluetooth BMS, iată 2 capturi de ecran:

BMS_Lipo.png
BMS_Lipo.png (91.8 KiB) Vizualizat de 3621 ori


Echilibrarea nu este deloc rea pentru un Lipo care are 3 ani! Rețineți că se poate face la 0.001 V! (valoare configurabilă). Aproximativ la 0,01V toate elementele ar fi fost la 3,82V

BMS_curve_lipo.png
BMS_courbe_lipo.png (96.52 KiB) Vizualizat de 3621 ori


Ați văzut corect: avem curbe de curent / tensiune pentru fiecare celulă!

Singura critică care poate fi făcută cu acest BMS este că modulul nu are propria memorie: curbele sunt disponibile numai atunci când telefonul este conectat. Evident, nu este 24/24!

O mică memorie de câțiva kb și câteva mii de măsurători ar fi fost binevenite cu o descărcare și resetare la fiecare conexiune ...

În caz contrar, conectarea unui BMS este într-adevăr destul de dureroasă, dar este bună dacă doriți baterii rezistente ... nu aveți de ales!

* capacitățile de masă sunt teoretice și dacă se obține este cu curenți de descărcare mici (<1C), în practică am observat în intervalele mele de curent (vârfuri la 50A max deci) că putem elimina o bună 20 % în ambele cazuri ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: baterii de litiu Lipo + LifePo4 în paralel




de Christophe » 14/11/19, 13:13

izentrop a scris:dacă este prins cu fiecare reîncărcare.


Da, dacă ... și dacă nu, un BMS de curent mai mare ar putea rezolva în câteva ore ... ceva imposibil cu curenți slabi dacă ciclurile de încărcare / descărcare sunt rapide ... și mai ales adânci!

Deci, totul depinde de aplicația bateriei!
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot], sicetaitsimple și oaspeții 163