Alegerea puterii cazanului granulat

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2657

Re: Alegerea puterii cazanului granulat




de sicetaitsimple » 17/11/19, 18:41

commandeur_brin a scris:Vom trece în săptămânile următoare, astfel încât în ​​mare parte vom putea descoperi eficiența prăjitoarelor de pâine înainte de a lucra la cazan în ianuarie ... :şoc:


Nu vei fi dezamăgit într-o casă din această epocă! Sugestia mea „electrică” a fost valabilă numai pentru încăperile noi create în pod folosind izolația interioară la cel mai bun din ceea ce este posibil în mod rezonabil în cea veche și pentru utilizarea intermitentă.
0 x
Kafa
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 01/05/11, 20:42

Re: Alegerea puterii cazanului granulat




de Kafa » 17/11/19, 20:18

bonjour,
Tocmai mi-am înlocuit cazanul de combustibil din 1998 și 34kw cu producția de apă caldă (rezervor de 98l) timp de 3 săptămâni cu un cazan cu peleți de 14kw, de asemenea, cu apă caldă caldă pentru o casă de 160m2 pe 2 niveluri.
în această dimineață, în afara temperaturii de -4 ° c, cazanul meu se încălzește de parcă nu s-ar fi întâmplat nimic : Wink:
Dernière édition alin Kafa 17 / 11 / 19, 20: 44, editate 1 ori.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2657

Re: Alegerea puterii cazanului granulat




de sicetaitsimple » 17/11/19, 20:34

în rezumat, depinde doar de dvs. să vă imaginați cum doriți să locuiți în această casă și asta poate avea impact în ceea ce privește arhitectura și dimensionarea sistemului (sistemelor) de încălzire.
Dar personal, nu sunt șocat de sistemele hibride „ceva” + electricitate, mai ales în sistemele în care o parte semnificativă a casei nu este ocupată o bună parte a anului în sezonul rece.
0 x
commandeur_brin
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 17/11/19, 12:55

Re: Alegerea puterii cazanului granulat




de commandeur_brin » 18/11/19, 09:56

kafa a scris:bonjour,
Tocmai mi-am înlocuit cazanul de combustibil din 1998 și 34kw cu producția de apă caldă (rezervor de 98l) timp de 3 săptămâni cu un cazan cu peleți de 14kw, de asemenea, cu apă caldă caldă pentru o casă de 160m2 pe 2 niveluri.
în această dimineață, în afara temperaturii de -4 ° c, cazanul meu se încălzește de parcă nu s-ar fi întâmplat nimic : Wink:


Vă mulțumim pentru răspuns! Îmi poți povesti puțin despre casa ta? Anul construcției și al izolației ... Doar că dacă ai o casă recentă și bine izolată, evident că nu va fi la fel! :D
0 x
Kafa
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 01/05/11, 20:42

Re: Alegerea puterii cazanului granulat




de Kafa » 18/11/19, 19:40

buna seara commandeur_brin,
la baza casa este 98, cu o suprafață de locuit de 90m2, cu izolația care merge cu ea, adică perete de PAL, 100mm de lână de sticlă și cărămidă plată, mansardă care poate fi transformată, dar nu este dotată cu cred că 400 mm de lână din sticlă.
în 2005, conversia mansardelor și izolarea crawlerelor din lână de sticlă de 200 : Mrgreen: .
în 2016 extindere de 45m2 cu 120 mm de lână de sticlă în pereți și plăci de gips-carton, 320 mm de lână de sticlă sub crawling + film HPV (o cameră de 70m2 cu tavanul catedralei).
anul acesta înlocuirea cazanului și izolarea vechiului acoperiș.
înainte de a înlocui boilerul și a izola acoperișul, am folosit aproximativ 1200l de combustibil și -4 metri cubi de lemn pentru coșul meu.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 252