Cum să consumi mai puțin și să economisești?

dezbateri și companii filosofice.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Cum să consumi mai puțin și să economisești?




de Ahmed » 12/12/19, 22:12

Explicația a fost dată mai sus: economia actuală este stabilită pentru energie abundentă și orice scădere va avea un impact puternic. Prin urmare, nu sunt singurii factori fizici care trebuie luați în considerare, ci interacțiunea lor cu sistemul economic.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Cum să consumi mai puțin și să economisești?




de sicetaitsimple » 12/12/19, 22:23

Și Ahmed găsește o atingere foarte frumoasă în 22m !!!! Publicul se bucură !!!!!

Și în raport cu întrebarea de pe „ mai presus de toate, nu aveți încredere în simetria acestei curbe, "?
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Cum să consumi mai puțin și să economisești?




de Ahmed » 12/12/19, 22:52

... este necesar să urmăm: simetria reprezintă doar cantitățile de petrol, dar nu lucrarea necesară extracției, care va fi mult mai importantă decât în ​​câmpurile exploatate anterior (în prima jumătate a curbei), deoarece acestea sunt mai ușor decât primele (amintiți-vă de colonel Gâscan) ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Cum să consumi mai puțin și să economisești?




de sicetaitsimple » 12/12/19, 23:07

Ahmed a scris:... este necesar să urmăm: simetria reprezintă doar cantitățile de petrol, dar nu lucrarea necesară extracției, care va fi mult mai importantă decât în ​​câmpurile exploatate anterior (în prima jumătate a curbei), deoarece acestea sunt mai ușor decât primele (amintiți-vă de colonel Gâscan) ...


Ah, dar eu sunt! Am scris chiar câteva rânduri mai sus "Dar de ce, la nivel fizic, scăderea ar trebui să fie mult mai rapidă decât creșterea? Știind că într-adevăr, în această etapă, prețul ar trebui să reflecte o anumită raritate, prin urmare „stimulând” tot ceea ce este producția de explorare.
Și ai scris: „mai presus de toate, nu aveți încredere în simetria acestei curbe "

Într-adevăr, dacă ne mulțumim să exploatăm resursele exploatate în prezent fără a face nimic mai mult și fără a pune un dolar suplimentar, acesta va scădea rapid! Ai dreptate în acest caz!

Dar tind să cred că acest lucru nu va fi cazul ... Și că vom merge chiar să reactivăm depozitele ieri sau astăzi abandonate.

Nesimetria dvs. afirmată a curbei este o porcărie, clarvăzătoare, taroturi, zaț de cafea ..... Nici tu, nici eu nu știm nimic despre asta.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Cum să consumi mai puțin și să economisești?




de Ahmed » 12/12/19, 23:21

Trebuie să fim de acord asupra a ceea ce numim scădere: după cum am spus, cantitățile sunt simetrice, dar efortul de a extrage aceste resurse va fi mult mai mare, iar costurile vor fi transferate unei economii foarte dependente de petrol ( și fragil!). Indiferent dacă îl vedeți ca un stimul în care îl văd ca pe o frână rămâne o chestiune de interpretare ... : Wink:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Cum să consumi mai puțin și să economisești?




de sicetaitsimple » 12/12/19, 23:30

Ahmed a scris: așa cum am spus, cantitățile sunt simetrice,


Ne pare rău că sunt un pic vulgar, acestea nu sunt obiceiurile noastre când discutăm! Dar acum glumești pe fața lumii! Ai scris puțin mai sus:

"Mai presus de toate, nu vă încredeți în simetria acestei curbe, deoarece cele mai ușoare uleiuri de extras sunt deja arse ... și dacă corectăm complotul acestui factor, este un schimbător de jocuri. "
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Cum să consumi mai puțin și să economisești?




de Ahmed » 13/12/19, 19:14

Fie nu sunt clar (și îmi pare rău), fie depui eforturi recompensate pentru că nu înțeleg: nu am toate elementele de decis ... :?
Simetria există la nivelul volumelor, dar nu și a realității dificultăților de extracție și a energiei necesare în acest scop. Acest lucru ar trebui calificat mai mult sau mai puțin în funcție de progresul tehnologic pe de o parte și de cantitatea din ce în ce mai mare de ulei consumată pe de altă parte (care reprezintă o curbă foarte diferită).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Cum să consumi mai puțin și să economisești?




de sicetaitsimple » 13/12/19, 19:21

Ahmed a scris: Nu am toate elementele de decis ...


Exact, totuși ai scris puțin mai sus "Este important să nu ne bazăm pe simetria acestei curbe, deoarece uleiurile cele mai ușor de extras sunt deja arse ... și dacă corectăm complotul acestui factor, acesta este un schimbător de jocuri"..

Desigur, la această propoziție am reacționat, cu câteva argumente, spunând că „nici tu, nici eu nu știm nimic despre asta”.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Cum să consumi mai puțin și să economisești?




de Ahmed » 13/12/19, 20:27

Mutați un citat din context pentru a mă face să spun ceea ce nu am spus niciodată ... : Roll:
O curbă corectată ar fi diferită de una care reprezintă doar volume; în ce proporție este o altă poveste ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Cum să consumi mai puțin și să economisești?




de sicetaitsimple » 13/12/19, 20:51

Ahmed a scris:Mutați un citat din context pentru a mă face să spun ceea ce nu am spus niciodată ... : Roll:
O curbă corectată ar fi diferită de una care reprezintă doar volume; în ce proporție este o altă poveste ...


Ei bine, dacă nu ai spus-o niciodată, eu mi-am imaginat ... scuzele mele.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 361