Sobe cu lemne de cogenerare

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Autonostove
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 22/11/19, 20:55

Sobe cu lemne de cogenerare




de Autonostove » 22/11/19, 20:57

Bonjour à tous,


Suntem tineri antreprenori cu un proiect de a construi o sobă cu peleți capabilă să genereze energie electrică. Modulul nostru, în plus față de încălzirea locuinței dvs., poate fi, de asemenea, un supliment electric pentru conectarea aparatului de raclette, de exemplu ;-).


Venim la dvs. pentru ajutor de la oameni care sunt interesați de sobe chiar acum. Am creat un chestionar care nu durează mai mult de 2 minute pentru a răspunde, dacă doriți să ne ajutați sau să aflați mai multe.


https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIp ... sp=sf_link


Mulțumindu-vă călduros.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Cuptor cu lemne de cogenerare




de GuyGadebois » 22/11/19, 21:25

„Conectați mașina de raclette”, ce exemplu minunat! :D
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Cuptor cu lemne de cogenerare




de sicetaitsimple » 22/11/19, 21:42

Autonostove a scris:Suntem tineri antreprenori cu un proiect de a construi o sobă cu peleți capabilă să genereze energie electrică. Modulul nostru, în plus față de încălzirea locuinței dvs., poate fi, de asemenea, un supliment electric pentru conectarea aparatului de raclette, de exemplu ;-).


În afară de aspectul „raclette”, mi se pare mai mult decât fumat când vine vorba de aragaz!

O mică diagramă termodinamică, instalare, dimensiuni, câteva evaluări ale performanței?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Cuptor cu lemne de cogenerare




de GuyGadebois » 22/11/19, 22:05

Dacă se oferă grătarul cu raclete, cumpăr. De când pleci, fac salturi!
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Cuptor cu lemne de cogenerare




de thibr » 23/11/19, 09:05

asa
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Cuptor cu lemne de cogenerare




de izentrop » 23/11/19, 10:15

Înțelegem interesul
Pentru Benoît Sicre, măsurile recente luate în Franța sunt o încurajare pentru dezvoltarea acestei tehnologii: credit fiscal pentru echipamentele din lemn, schimbarea politicii de prețuri pentru achiziționarea energiei electrice produse de site-urile mici. https://conseils.xpair.com/recherche_de ... ration.htm

Cogenerarea în perioada de încălzire poate fi profitabilă la scara mai multor case, dar individual?
Procesul este interesant dacă este vorba de recuperarea căldurii reziduale.
Imagine
1 x
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Cuptor cu lemne de cogenerare




de thibr » 23/11/19, 10:21

un aparat de raclette care este puțin mai puțin de 1000W : Wink:
care este puterea electrică a autostovei?
este independent de rețea sau în injecție de rețea?
1 x
Autonostove
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 22/11/19, 20:55

Re: Cuptor cu lemne de cogenerare




de Autonostove » 23/11/19, 14:53

Deocamdată, suntem doar în etapa de studiu de marketing pentru a afla dacă este interesant să lansăm startup-ul nostru. Prin urmare, nu avem încă un prototip, dar din punct de vedere tehnologic este fezabil. Apoi, credem că avem o rețea secundară pentru a evita constrângerile legate de rețeaua EDF. În cele din urmă, pentru puterea nominală, știm că este posibil să se obțină o putere de ordinul kW. Vă invit să mergeți să vedeți opera GenoaStirling.

Vă mulțumim pentru răspunsurile foarte constructive.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Cuptor cu lemne de cogenerare




de sicetaitsimple » 23/11/19, 15:01

Autonostove a scris:Deocamdată, suntem doar în etapa de studiu de marketing pentru a afla dacă este interesant să lansăm startup-ul nostru.

De obicei (dar sunt un bătrân), începi prin a dezvolta un pic produsul înainte de a te apuca de marketing. Doar pentru a avea câteva rezultate de prezentat.
Deci da, este posibil, dar aproape orice este posibil ...
1 x
Autonostove
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 22/11/19, 20:55

Re: Cuptor cu lemne de cogenerare




de Autonostove » 23/11/19, 15:11

Sunt de acord cu tine, dar, din păcate, în școlile de inginerie preferă să reducă la minimum riscurile. Datorită datelor / cifrelor, acesta îi liniștește pe investitori. Deci, există două puncte de vedere, pentru noi, ca utilizator, am dori să avem un prototip ceva tangibil pentru a înțelege mai bine cum funcționează foarte orientat către tehnologie, ceea ce sunt eu însumi. Pe de altă parte, există investitori, care nu cunosc tehnica și pentru care singurul lucru care contează este dacă este profitabilă. Deci, ca antreprenor, am vrea să ne murdărim mâinile, dar, din păcate, avem nevoie de finanțare și pentru asta trebuie să-i liniștim pe cei care au banii.
0 x

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 235