Faceți pelete de lemn

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Fabricarea de pelete de lemn




de Ahmed » 03/12/19, 22:16

Interesul principal este obținerea unui produs cu dimensiuni și densitate adecvate unui sistem de ardere automată; pe scurt, un agregat fluid care trece bine printr-un șurub automat și care se pretează bine aparatelor mici de încălzire.
Așchii de pădure, la un cost mult mai mic, necesită o infrastructură de transport foarte grea și sunt proiectate doar pentru puteri semnificativ mai mari.
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
dap35
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 12/10/10, 09:42
Locul de amplasare: 35
x 3

Re: Fabricarea de pelete de lemn




de dap35 » 04/12/19, 10:08

bonjour

Si eu sunt foarte interesat. Ma gandesc sa intru intr-o zi stiind ca multi dintre noi macinam destul de putin si consumam peleti.
Mi se pare foarte clar pentru partea granulată, dar ați avea mai multe informații despre cerințele de la sol:
Momentan am o rasnita clasica mare. Zdrobesc lemnul umed și îl folosesc pentru mulci pentru moment.
Îmi imaginez că trebuie să măcinați mai fin pentru peleți?
Și din moment ce lemnul trebuie să fie suficient de uscat pentru peleți, ar trebui să se usuce materialul măcinat? Ai vreun sfat pentru asta?

mulțumesc

sări
1 x
boulle
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 519
Înregistrare: 02/12/08, 20:44
x 12

Re: Fabricarea de pelete de lemn




de boulle » 04/12/19, 11:31





aici măcinare


următorul va fi pe pregătirea pentru a ajunge la 13% din higro
2 x
boulle
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 519
Înregistrare: 02/12/08, 20:44
x 12

Re: Fabricarea de pelete de lemn




de boulle » 04/12/19, 15:40

dap35 a scris:bonjour

Si eu sunt foarte interesat. Ma gandesc sa intru intr-o zi stiind ca multi dintre noi macinam destul de putin si consumam peleti.
Mi se pare foarte clar pentru partea granulată, dar ați avea mai multe informații despre cerințele de la sol:
Momentan am o rasnita clasica mare. Zdrobesc lemnul umed și îl folosesc pentru mulci pentru moment.
Îmi imaginez că trebuie să măcinați mai fin pentru peleți?
Și din moment ce lemnul trebuie să fie suficient de uscat pentru peleți, ar trebui să se usuce materialul măcinat? Ai vreun sfat pentru asta?

mulțumesc

sări



sa-ti raspund,

ai nevoie de lemn fara frunze, cat mai mult lemn pur, pentru ca altfel vei avea multa cenusa si fier mach....

să se usuce!! Acesta este miezul problemei! fii tu vara uscata! amestecati cu material maruntit uscat... retineti ca in reciclare veti gasi deseori lemn uscat: paleti suport cadru bobina de sarma masina de stantat, display centru de gradina, rame de transport pentru ferestre!! aici este plin de oportunități!

Cea mai grea parte pentru mine a fost sa gasesc lemnul verde!!

multă baftă!
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16170
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5261

Re: Fabricarea de pelete de lemn




de Remundo » 04/12/19, 15:58

foarte informativ, mulțumesc La Boulle :)
0 x
Imagine
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Fabricarea de pelete de lemn




de Ahmed » 04/12/19, 21:07

Nu aveți ocazia să aduneți rumeguș? Mi se pare că acest lucru ar fi ideal (peleta fiind creată pentru a folosi aceste stocuri voluminoase)...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
boulle
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 519
Înregistrare: 02/12/08, 20:44
x 12

Re: Fabricarea de pelete de lemn




de boulle » 05/12/19, 08:43

Ahmed a scris:Nu aveți ocazia să aduneți rumeguș? Mi se pare că acest lucru ar fi ideal (peleta fiind creată pentru a folosi aceste stocuri voluminoase)...



Buna ziua.

deci am un camion plin de rumeguș! Am gasit un gater care mi-a dat ceva, problema e ca e prea subtire! Il folosesc ca aditiv pentru a-l scurge.

Ai nevoie de rumeguș circular pentru a tăia, nu de rumeguș de bandă.

Am facut cateva excursii la gater si din fericire am dat peste aceasta „felie” de rumegus. din păcate, aspiratoarele ciclonice amestecă totul în „cameră” de rumeguș.

cipul poate fi în cele din urmă rafinat, dar la 100% nu e grozav, debitul orar scade.

cu toate acestea, cu o dimensiune mai mare a granulelor, aceasta ar putea să nu fie o problemă!

pentru cei care au norocul să aibă trifazat există un model cu disc de 200mm 7.5KW care are un debit orar de aproximativ 100kg!

Acesta este un punct despre care nu am vorbit încă, este tipul de mașină!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Sauron11
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 21/02/20, 13:01

Re: Fabricarea de pelete de lemn




de Sauron11 » 21/02/20, 13:44

Bună, îmi place foarte mult videoclipul dvs. care explică procesul de fabricare a peleților. Pentru cei care cauta peleti 100% rasinosi, certificati si proveniti din paduri protejate. Peleti de paleti nu e rau in zona. Trebuie să ai grijă de la cine cumperi și proveniența materiilor prime.

Bună, SPAM deghizat, voi lăsa totuși linkul. Remundo pentru moderare
0 x
johannic
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 10/09/22, 10:09

Re: Fabricarea de pelete de lemn




de johannic » 10/09/22, 10:17

Salut tuturor,
Având în vedere vestea, aș dori să învăț cum să fac peleți.
Ar exista oameni care stăpânesc subiectul și ar fi amabili și amabili să mă învețe, să-mi explice și de ce să nu-mi prezinte instalația lor?
Va multumesc anticipat o zi buna
Johannic
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: Fabricarea de pelete de lemn




de Christophe » 10/09/22, 10:33

Metoda nu este dificilă: rumeguș (nu prea umed) + compresie = pelete. Asta e tot...

Problema este să ai, să găsești sau să faci presa ta de peleți... și să găsești suficient rumeguș pentru a face investiția profitabilă!
1 x

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 336