2 la sută înainte de sfârșitul lumii

dezbateri și companii filosofice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79289
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11025

Re: 2 la sută înainte de sfârșitul lumii




de Christophe » 12/12/19, 11:14

Da, există (foarte) bine în acest documentar ... Nu am spus că totul este prea ușor!
0 x
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 587
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 312

Re: 2 la sută înainte de sfârșitul lumii




de Peter » 12/12/19, 17:16

Christophe a scris:Deci am abonamentul sau nu? Oricum, nu am avut niciodată codurile mele de acces!
Dar ce este Youboox One ??? Ai un serviciu de carte online?

Descopăr și aceste lucruri, se pare că este un serviciu de carte online prin intermediul unei aplicații, îmi imaginez că nu poți descărca epub-uri, deci este personal irelevant.
Toți abonații gratuit îl au, am și opțiunea pe factură, nu m-a deranjat pentru că suma totală rămâne aceeași ... până la 1 ianuarie 2020:
Având în vedere succesul ofertei Youboox One, am decis să vă oferim automat acest serviciu, inclusiv cărți audio, de la 1 februarie 2020, la doar 0,99 EUR pe lună (2), datorită unei reduceri cuplare.
0 x
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 587
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 312

Re: 2 la sută înainte de sfârșitul lumii




de Peter » 12/12/19, 17:54

Ei bine, această istorie a serviciilor de carte online îmi amintește de o evoluție a consumului de la cumpărare la închiriere pe termen lung.
Unii naivi cred că acest lucru poate reduce consumul excesiv, cu excepția faptului că primul punct de vânzare al acestor servicii nu este acela de a păstra obiectele cât mai mult timp posibil, ci tocmai opusul: „să fii mereu în fruntea tehnologie". Deci, logic, asta nu va face decât să o înrăutățească.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79289
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11025

Re: 2 la sută înainte de sfârșitul lumii




de Christophe » 12/12/19, 18:07

Pentru 1 € pe lună cred că voi păstra: cărțile audio sunt frumoase în mașină în călătoriile lungi / medii ...

Așa că am stricat acest subiect! : Mrgreen:
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13689
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1515
A lua legatura cu:

Re: 2 la sută înainte de sfârșitul lumii




de izentrop » 12/12/19, 23:34

eclectron a scris:De exemplu, cu acest bec electric cu incandescență aprins din 1901.
altă versiune https://www.drgoulu.com/2011/10/16/la-v ... fK71OhKiCg
Pentru a vinde trebuie să faci ca concurentul, dar mai ieftin.
Este neapărat în detrimentul calității și în cele din urmă în detrimentul durabilității.
Foarte reducător :şoc: Eficiență știi?
0 x
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: 2 la sută înainte de sfârșitul lumii




de eclectron » 13/12/19, 00:28

izentrop a scris:Foarte reducător :şoc: Eficiență știi?

Ai spus că nu înțelegi nimic despre Ahmed, ideea era să explici succint și să nu scrii o teză. : Mrgreen:
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79289
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11025

Re: 2 la sută înainte de sfârșitul lumii




de Christophe » 13/12/19, 19:24

izentrop a scris:
eclectron a scris:De exemplu, cu acest bec electric cu incandescență aprins din 1901.
altă versiune https://www.drgoulu.com/2011/10/16/la-v ... fK71OhKiCg


Am găsit deja curba ciudată: https://www.wolframalpha.com/input/?i=1 ... 0+and+1500

Pentru că pentru un calcul al prețului de utilizare: de unde vine rădăcina la puterea de 4 și t / 1000 ??? Poate cineva explica?

Atunci când citim:

Sau cu alte cuvinte, dacă becul tău durează mai puțin de 1000 de ore, tot câștigi puțin!


Cu alte cuvinte: nu ar trebui să dureze mult? Ești sigur că nu este un articol satiric ?? : Cheesy:

O curbă a prețului de utilizare cumulată este mult mai simplă: este prețul de achiziție / t + (cost pe oră) * t, în acest caz pentru un bec de 100W, 0,1 kWh pe oră ... sau 1 cenți până la 10 cenți pe kWh ...

Avem ecuația: 1 (achiziție în euro) / t + 0,01 * t ...

De aici și interesul de a reduce 0,01 deoarece vedem că după doar 10 ore, costul de utilizare face ca costul total să decoleze din nou și după 100 de ore am petrecut mai mult în utilizare decât în ​​cumpărare din cei 10 kWh consumați> 1 €)


În imagine, se arată acest lucru: https://www.wolframalpha.com/input/?i=1 ... +0+and+100

Dacă vrem costul utilizării la ora t (nu cumulativă) atunci avem ecuația 1 / t² + 0,01 ... vedem rapid că este o asimptotă care tinde spre 0,01 .. logic, deoarece costul investiției devine marginal după 10 ore în aceste ipoteze.

In poza: https://www.wolframalpha.com/input/?i=1 ... +0+and+100

Deci cine e bun? El sau eu? :şoc:

Am putea repeta acest raționament cu un vehicul la prețul / km ...

ps: nu e rău acest plotter online gratuit!
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13689
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1515
A lua legatura cu:

Re: 2 la sută înainte de sfârșitul lumii




de izentrop » 13/12/19, 23:56

De fapt, am împărtășit articolul pentru asta
Deci, de ce funcționează încă becul Livermore vechi de un secol? Este foarte simplu: acest bec folosește un filament de carbon a cărui rezistență a crescut în timp. Conceput pentru o putere de 60W, consumă doar 4W astăzi [4]. Pe toate fotografiile becului putem vedea clar că filamentul său este roșu, „rece”. Potrivit ecuațiilor „rerarea lămpii”, totul se întâmplă ca și cum becul ar fi fost alimentat acum cu o tensiune de 20.24 volți în loc de 110 volți pentru care a fost proiectat (deoarece (20.24 / 110) ^ 1.6 = 4 / 60). Prin urmare, luminozitatea becului este acum (20.24 / 110) ^ 3.4 = 0.3% din luminozitatea inițială pentru 4/60 = 7% din puterea electrică inițială. De aceea, producția sa a scăzut cu un factor de 24: stația de pompieri Livermore plătește, prin urmare, de 24 de ori mai mult pentru lumina sa decât în ​​mod normal. Și este probabil să dureze, deoarece această scădere a randamentului corespunde unei înmulțiri a vieții cu (20.24 / 110) ^ - 12 = 700 de milioane! Dacă admitem că becul Livermore a fost proiectat să dureze 1000 de ore, va produce infraroșu pentru încă 80 de milioane de ani!
Christophe a scris:Sau cu alte cuvinte, dacă becul tău durează mai puțin de 1000 de ore, tot câștigi puțin!
Cu alte cuvinte: nu ar trebui să dureze mult? Ești sigur că nu este un articol satiric ??
Nu am intrat în el, dar trebuie să fie în legătură cu scăderea eficienței în timp https://www.led-fr.net/lampe-a-incandescence.htm
Dacă becul nu durează suficient, prețul crește pe măsură ce parcurgeți curba spre stânga, deoarece trebuie achiziționate mai multe becuri. Pe de altă parte, dacă becul durează mult, prețul crește și spre dreapta deoarece este necesar să consumăm mai multă energie electrică pentru aceeași lumină, filamentul fiind mai puțin fierbinte.
În acest caz, ar fi nevoie de un circuit mai scăzut pentru a crește tensiunea și, prin urmare, puterea consumată pentru a obține o luminozitate constantă :şoc: Ai dreptate, este capilotratat : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79289
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11025

Re: 2 la sută înainte de sfârșitul lumii




de Christophe » 14/12/19, 11:33

Îmi pare rău, nu mai bine, este încă o prostie pseudo-științifică ... ca și ecuația sa din pălărie ...

Calcule la puterea de 1.6 sau 3.4 Nu am văzut asta niciodată în fizică !! Chiar dacă clasele mele sunt departe !!

Dacă nu există alte elemente pe circuit, atunci becul este încă furnizat cu 110V ...

Cred că nu vom mai pierde timpul cu acest gen de articole
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189

Re: 2 la sută înainte de sfârșitul lumii




de dede2002 » 14/12/19, 16:20

Doar că consumă mai puțin și produce mai puțină lumină proporțional cu căldura pe care o degajă, practic nu mai funcționează pentru utilizarea pentru care a fost destinat ...

Acum nu mai folosim becuri incandescente, iar ledurile se opresc brusc sau încep să clipească.
0 x

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 182