2 la sută înainte de sfârșitul lumii

dezbateri și companii filosofice.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: 2 la sută înainte de sfârșitul lumii




de GuyGadebois » 14/12/19, 16:59

dede2002 a scris:Acum nu mai folosim becuri incandescente, iar ledurile se opresc brusc sau încep să clipească.

Legătura slabă a LED-urilor este transformatorul integrat. Parada constă în găsirea și cumpărarea becurilor cu un transformator integrat, care merge de la 85V la 265V, acestea sunt mai durabile și absorb bine fluctuațiile și vârfurile rețelei. Evitați 220V-ul strict și nu cumpărați niciodată cel mai ieftin.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: 2 la sută înainte de sfârșitul lumii




de Ahmed » 14/12/19, 19:18

Se pare că cauzele frecvente sunt: ​​rezistența siguranței la intrarea circuitului (pentru cei care sunt în 220 V) sau un led * care s-a încălzit (adesea indicat printr-un punct negru), poate fi și un condensator, uneori vizibil din umflarea sau deformarea (dar poate sugea și fără semne externe). De multe ori, prin urmare, cauze minore care pot fi remediate fără prea multe cunoștințe. Aruncasem deja o privire în coșurile de „reciclare”, dar până acum găsisem doar lămpi fluorescente compacte de care nu mă interesează (întotdeauna am crezut că este un nu - sentimentul de a transforma acest produs valid care este tubul fluorescent în ceva care își pierde toate avantajele și devine mai nedurabil) ...

* Deoarece sunt asamblate în general în serie, este suficientă o singură defecțiune, ca și în cazul ghirlandelor de Crăciun ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: 2 la sută înainte de sfârșitul lumii




de izentrop » 15/12/19, 00:17

Ahmed a scris:* Deoarece sunt asamblate în general în serie, este suficientă o singură defecțiune, ca și în cazul ghirlandelor de Crăciun ...
Chiar și panourile LED care costă un braț și chiar ecranele plate.
Am avut ocazia să repar televizorul în sufrageria mea. Acesta a fost destinat gunoiului din cauza defectării iluminării de fundal. Am înlocuit cele 4 benzi de 42 LED-uri în serie. Nu le-am testat pentru că avea nevoie de o sursă de alimentare de 60 V ... Poate doar un singur HS :?: :şoc:

Era renuntat sau dublu. Timp de 10 luni nu s-a descompus și știu acum cum se face: o milă feuille cu benzi de LED-uri pe margini. Același principiu pentru panourile led.
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189

Re: 2 la sută înainte de sfârșitul lumii




de dede2002 » 15/12/19, 14:32

A fost mai ușor să reparați becurile cu LED-uri din prima generație, cele care au fost lipite din spate pe circuitele imprimate. acum cu tehnologia smd puteți schimba doar întreaga carte.

În ceea ce privește primul bec care încă funcționează, acesta este încă învechit, ca toate becurile incandescente în prezent, chiar dacă nu a fost programat la început ...
0 x

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Macro și oaspeții 241