Stare sufletească pentru un viitor viabil

Catastrofe umanitare (inclusiv războaie de resurse și conflicte), naturale, climatice și industriale (cu excepția celor nucleare sau petroliere forum energie fosilă și nucleară). Poluarea mării și a oceanelor.
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Stare de spirit pentru un viitor viabil




de ABC2019 » 20/07/20, 15:19

Obamot a scris:Da, dar acum pare că te-am împins la despicături ... : Cheesy:

nu chiar.
Această propoziție nu înseamnă nimic. Ru mi-a spus că este „scump”, am demonstrat că nu. Doar pentru că nu o fac (și o fac ...) nu înseamnă că este scump .... Paralogismul ...

poate sugera, de asemenea, că „dovada” dvs. este cam cam putredă ...
Pe scurt, câteva motive:

Nu mai vorbesc despre petrol, petrolul nu mai este folosit pentru energie electrică. Ceea ce se folosește este: cărbune, gaz, energie nucleară, hidraulică și puțină energie fotovoltaică și eoliană. Nu prea vedem de ce ar fi aruncată energia solară termodinamică dacă nu este costisitoare.
DA3F3BE3-ABF2-4D23-BADE-49F13A1B67B2.jpeg
ABC2019 a scris:
- Costă zero minereu și ...

asta e gluma ... faci o centrală termodinamică cu lemn și te părăsește?

Vă spuneam despre combustibil. Sau acolo, întreaga industrie trebuie să se oprească ... Va trebui să ocupați oameni : Cheesy:

nu vă faceți griji, atunci când va fi mai mult ulei, va fi muncă, doar pentru mâncare ...


ABC2019 a scris:
- 80% din energia primită este convertibilă în energie utilizabilă direct.

Ooh acolo ... nu există niciun produs Carnot în fabrica ta? care este temperatura dvs. de izvor cald și sursă rece?

Unde ai văzut că vorbeam despre „randament”, acesta este în aval, de fapt energia solară termodinamică nu mai este cu 30%, de vreme ce am spus-o deja (în timp ce nucleară .... dar ok, hai sa vorbim despre altceva) : Mrgreen:

ah, „% din energia primită este convertibilă în energie utilizabilă direct”, nu este o rentabilitate pentru tine?

ABC2019 a scris:
Dacă credeți că ar fi scump, denumiți o sursă de energie care ar fi accesibilă în comparație ...?!?!?
Și cine nu ar produce Co2 ...?!?!?

nu există niciuna. De aceea continuăm să producem CO2 cu precizie ...

Da, solar ...

este nebun că există aici doar că se știe ...
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Stare de spirit pentru un viitor viabil




de eclectron » 26/07/20, 07:50

2 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Stare de spirit pentru un viitor viabil




de Obamot » 26/07/20, 11:38

eclectron a scris:https://youtu.be/UsXzqeZ14Ig?t=1814

Păstrați și sortați gravidele Saint-Pierre (și alte specii) pentru a nu le pescui și a le permite să se înmulțească
300 de milioane de ouă la femelă :şoc: - pentru a evita epuizarea stocurilor de pescuit ... A trebuit să mă gândesc la asta!

Veți vedea că va exista un troll care vă va spune „că nu există niciun studiu randomizat dublu-orb care să dovedească acest lucru!Matei 22:21 : Cheesy:
2 x
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Stare de spirit pentru un viitor viabil




de eclectron » 27/07/20, 12:06

0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Avatar de l'Utilisateur
Sylvester spiritus
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 85
Înregistrare: 23/09/17, 15:03
x 35

Re: Stare de spirit pentru un viitor viabil




de Sylvester spiritus » 30/07/20, 23:45

eclectron a scris:https://youtu.be/UsXzqeZ14Ig?t=1814

Vă mulțumim Eclectron pentru această partajare și răbdare pentru acest subiect ... (nu am avut timp să vă vizualizez ultima postare)

Am apreciat în mod special finalul cu numărul de inovații franceze care nu au fost comercializate în Franța.

ideea de a muri de sete lângă fântână mă duce la această reflecție:

Deja în 1874, în romanul său L’Ile mystérieuse, Jules Vernes a prezentat apa ca cărbune al viitorului ...
Aproape 150 de ani mai târziu, producția principală de hidrogen este obținută prin reformarea metanului, care eliberează tone de CO2.
Cu toate acestea, există multe alte căi de acest fel:

În această demonstrație, electroliza este îmbunătățită de un catalizator care menține oxigenul inactiv până când este redus la apă.
Rezultat: este o implozie care prezintă un risc brusc mai mic.
Există, de asemenea, forme multiple de molecule de apă, unele dintre ele având un nivel de energie mai ridicat, cum ar fi izomerul orto, și există mai multe modalități de a împărți această moleculă care se fotolizează în mod natural în atmosferă sub UVV.

Cel mai surprinzător lucru despre biologie este că ne dăm seama că mitocondriile noastre (fabricile de energie ale celulelor noastre) funcționează pe același principiu: reduc oxigenul la apă (citocrom oxidază și ATP sintază) pentru a recupera energia produsă de ATP.
Și datează din Marea Oxidare, acum mai bine de 2 miliarde de ani ... nu este sustenabil asta !!!

Europa eliberează 1 miliard de euro pentru inovații ecologice și Germania 6 pentru hidrogen curat.
Pariem că toate aceste sume nu sunt irosite :strigăt:

Cordialement
2 x
„Necunoscătorii cred că știu totul, savantul crede că nu știe nimic ...” Lao Tseu
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Stare de spirit pentru un viitor viabil




de Obamot » 31/07/20, 00:19

Sylvestre spiritus a scris:Deja în 1874, în romanul său L’Ile mystérieuse, Jules Vernes a prezentat apa ca cărbune al viitorului ...
Aproape 150 de ani mai târziu, producția principală de hidrogen este obținută prin reformarea metanului, care eliberează tone de CO2.
În această demo, electroliza este îmbunătățită de un catalizator care face posibilă păstrarea oxigenului inactiv până când este redusă la apă.
Rezultat: este o implozie care prezintă un risc brusc mai mic.
Există, de asemenea, forme multiple de molecule de apă, unele dintre ele având un nivel de energie mai ridicat, cum ar fi izomerul orto, și există mai multe modalități de a împărți această moleculă care se fotolizează în mod natural în atmosferă sub UVV.

Cel mai surprinzător lucru despre biologie este că ne dăm seama că mitocondriile noastre (fabricile de energie ale celulelor noastre) funcționează pe același principiu: reduc oxigenul la apă (citocrom oxidază și ATP sintază) pentru a recupera energia produsă de ATP.
Și datează din Marea Oxidare, acum mai bine de 2 miliarde de ani ... nu este sustenabil asta !!!

Europa eliberează 1 miliard de euro pentru inovații ecologice și Germania 6 pentru hidrogen curat.
Pariem că toate aceste sume nu sunt irosite :strigăt:

Cordialement

Germanii și elvețienii au trebuit să adopte legi pentru a ieși din energia nucleară, pentru a forța investițiile în energii regenerabile ... Și noi descoperiri merg bine ...

Nu uitați de solarul termodinamic pentru electroliză FĂRĂ Co2 ... Pentru că va necesita volume mari.
https://www.desertec.org/concept-note/
1 x
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Stare de spirit pentru un viitor viabil




de eclectron » 01/08/20, 19:43

Sylvestre spiritus a scris:
eclectron a scris:https://youtu.be/UsXzqeZ14Ig?t=1814

Vă mulțumim Eclectron pentru această distribuire și răbdarea dvs. pe acest fir ...

Ciudat că oamenii îmi spun asta acum, când răbdarea m-a părăsit, exact : Lol:
Nu am spus-o, dar acum postez doar pentru a urmări lucruri care mă interesează, pentru o utilizare viitoare, când am timp.
Dacă altcineva este interesat de ceea ce postez între timp, minunat : Wink:
Dacă altcineva contribuie, cu atât mai bine : Wink:

Am menționat deja puțin, mă îndrept spre acțiuni concrete la nivel individual și apoi local.
Am pierdut prea mult timp (în neant (?)) Încercând să conving că o altă societate este posibilă,
convingeți că este o simplă întrebare de voință, o simplă întrebare de observare lucidă.
Observarea lucidă și acțiunile simple care rezultă din ea, nu este ușor pentru toată lumea. : Roll:

Sylvestre spiritus a scris: ideea morții de sete de lângă fântână mă aduce la această reflecție

Într-adevăr, situația umanității este perfect rezumată în această propoziție.

Am văzut videoclipul dvs. și altul de la aceeași companie japoneză.
Nu este foarte clar pentru mine, am impresia că „adaugă apă” la o hidrocarbură.
Ideea este de a reduce ponderea hidrocarburilor fosile (50-70%) în combustibili.
Cu excepția cazului în care promovează mai multe procese?


Sylvestre spiritus a scris: Rezultat: este o implozie care prezintă un risc brusc mai mic.

Este un detaliu, dar nu știu de ce persistă această legendă urbană. Toată arderea trece printr-o fază de explozie și apoi trece printr-o fază de implozie, gazele răcind.
Hidrogenul trece mai întâi printr-o fază de explozie. Această fază ar fi utilă, de exemplu, într-un motor cu ardere internă. Faza de implozie are loc odată cu răcirea mult mai târzie a vaporilor de apă în apă.


Sylvestre spiritus a scris: Cel mai surprinzător lucru despre biologie este că ne dăm seama că mitocondriile noastre (fabricile de energie ale celulelor noastre) funcționează pe același principiu: reduc oxigenul la apă (citocrom oxidază și ATP sintază) pentru a recupera energia produsă de ATP.
Și datează din Marea Oxidare, acum mai bine de 2 miliarde de ani ... nu este sustenabil asta !!!

Europa eliberează 1 miliard de euro pentru inovații ecologice și Germania 6 pentru hidrogen curat.

Mulțumesc pentru aceste informații, nu știam.
A+
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Avatar de l'Utilisateur
Sylvester spiritus
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 85
Înregistrare: 23/09/17, 15:03
x 35

Re: Stare de spirit pentru un viitor viabil




de Sylvester spiritus » 01/08/20, 21:23

eclectron a scris:

Sylvestre spiritus a scris: Rezultat: este o implozie care prezintă un risc brusc mai mic.

Este un detaliu, dar nu știu de ce persistă această legendă urbană. Toată arderea trece printr-o fază de explozie și apoi trece printr-o fază de implozie, gazele răcind.
Hidrogenul trece mai întâi printr-o fază de explozie. Această fază ar fi utilă, de exemplu, într-un motor cu ardere internă. Faza de implozie are loc odată cu răcirea mult mai târzie a vaporilor de apă în apă.

Îmi pare rău că am uitat:
În ceea ce privește implozia, trec de legătura directă: afacerea cu gaze
https://en.eneco-hd.co.jp/about_us/gas.html
Principala diferență este că gazul arde cu propriul său oxigen ...

implozie HHO.PNG
implosion HHO.PNG (316.47 KiB) Vizualizat de 1923 ori
0 x
„Necunoscătorii cred că știu totul, savantul crede că nu știe nimic ...” Lao Tseu
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Stare de spirit pentru un viitor viabil




de eclectron » 02/08/20, 08:07

Mulțumesc pentru link, nu am fost foarte curios în legătură cu problema. : Wink:
Există într-adevăr 2 tehnologii diferite oferite de Eneco.

În ceea ce privește electroliza, mi se scapă subtilitățile anunțate pe HHO = Gazul lui Brown = Oxidrogenul.
Mă îndoiesc puțin de frumoasa grafică a imploziei, deoarece contrazice bunul meu simț, dar hei, chimia și nu am fost niciodată foarte prieteni, așa că orice este posibil, inclusiv să fumez : Lol:


Brevetul Eneco privind electroliza are peste 20 de ani și a expirat ... Mă îndoiesc de interesul său mare.
https://patents.google.com/patent/US5632870A/en
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Avatar de l'Utilisateur
Sylvester spiritus
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 85
Înregistrare: 23/09/17, 15:03
x 35

Re: Stare de spirit pentru un viitor viabil




de Sylvester spiritus » 02/08/20, 18:22

Pentru a vă răspunde pe scurt eclectron, gazul brun nu este un amestec de molecule sub formă de H2 și O2 așa cum vă așteptați.
Nu trebuie confundat, legătura cea mai exhaustivă pe subiect:
http://crombette.altervista.org/fr_gaz_de_brown.htm

De ce nu s-a dezvoltat? conflictele de interese și refuzul științei academice de a se pune sub semnul întrebării.
De fapt, umanitatea nu este (încă) pregătită ...
Astăzi ne aflăm într-o monocultură a minții și toată lumea știe cât de sterilă este pe termen lung.
Trebuie doar să vezi toate problemele întâmpinate de inventatorii diferitelor motoare cu apă !!!

Dar cel mai important nu este acolo:

Pentru a ști unde te duci, trebuie să știi de unde vii!

O scurtă recapitulare a istoriei apei:
„S-a format foarte devreme în univers, deoarece formarea sa din hidrogen și oxigen eliberează multă energie. Prin urmare, s-a putut forma chiar și în mediul interstelar rece și există în cantități colosale în univers. univers în principal sub formă de gheață sau vapori.
În ceea ce privește sistemul nostru solar, ea a participat la modelarea acestuia cu linia de condensare a gheții care separă planetele telurice de giganții gazoși.
Prezent pe Pământ în stare lichidă, a permis Viața.
Trec acest link pentru a nu scrie un roman despre dansul apei și CO2 pe planeta noastră:
http://acces.ens-lyon.fr/acces/thematiq ... des-etapes

În cele din urmă, cele mai recente cercetări în biologie ne permit să înțelegem că noi înșine operăm pe energia apei:
(vezi metabolismul oxigenului)
De fapt, All Aerobic Living „arde” apă pentru funcționarea sa, deci suntem „motoare cu apă” !!! :P
Când umanitatea înțelege și integrează acest lucru, putem spera cu adevărat la un „viitor viabil” ...
Poate fi mâine cu o zi înainte, îndrăznesc să sper ...

Sincer.
0 x
„Necunoscătorii cred că știu totul, savantul crede că nu știe nimic ...” Lao Tseu

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Dezastrele umanitare, naturale, climatice și industriale"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 190