Stare sufletească pentru un viitor viabil

Catastrofe umanitare (inclusiv războaie de resurse și conflicte), naturale, climatice și industriale (cu excepția celor nucleare sau petroliere forum energie fosilă și nucleară). Poluarea mării și a oceanelor.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Stare de spirit pentru un viitor viabil




de Ahmed » 02/08/20, 18:58

Link-ul tău este al naibii de nebun și povestea imploziei nu mai este convingătoare (argumente fanteziste)...
Cum (printre altele) putem explica că cu 5% H, ajungem la arderea stoichiometrică?
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9837
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Stare de spirit pentru un viitor viabil




de sicetaitsimple » 02/08/20, 19:15

Concluzia linkului „cel mai exhaustiv”:

"Asociat cu un generator electric de energie liberă, o altă sursă de energie complet gratuită care este pe cale să apară aproape peste tot, precum generatoarele cu magnet permanenți, generatorul de gaz Brown ar face familiile autosuficiente energetic (iluminat, încălzire, gaz pentru gătit și toate electricitate), și le-ar oferi capacități de producție artizanală pe care nu le au astăzi. La nivelul statelor, în special a celor mai sărace, le-ar face, de asemenea, autosuficiente energetic și, prin urmare, independente. Ar permite țărilor care nu au apă să aibă suficientă. Ar permite în continuare populațiilor să dobândească o sănătate mai bună. În cele din urmă, toate aplicațiile asociate ale gazului brun, pe lângă faptul că sunt economice, ar reduce considerabil poluarea planetei. Aceasta este dorința pe care o putem face.
"

Totul este spus.....
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Sylvester spiritus
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 85
Înregistrare: 23/09/17, 15:03
x 35

Re: Stare de spirit pentru un viitor viabil




de Sylvester spiritus » 02/08/20, 19:47

scuze băieți, dar nu am de gând să elimin părțile care vă deranjează dintr-un link care acoperă istoria gazului brun.

Din fericire, am lămurit că nu a fost cel mai important lucru din poveste și că: îl ascunzi.

Este bine.
Acum Salut.
0 x
„Necunoscătorii cred că știu totul, savantul crede că nu știe nimic ...” Lao Tseu
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9837
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Stare de spirit pentru un viitor viabil




de sicetaitsimple » 02/08/20, 19:53

Sylvestre spiritus a scris:scuze băieți, dar nu am de gând să elimin părțile care vă deranjează dintr-un link care acoperă istoria gazului brun.

Din fericire, am lămurit că nu a fost cel mai important lucru din poveste și că: îl ascunzi.

Este bine.
Acum Salut.


Istoria lui este (poate?) interesantă (pentru unii?), dar mai ales viitorul ei este interesant.....Plus cu un generator de energie gratuit, să nu ne îndoim că va fi un hit!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Sylvester spiritus
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 85
Înregistrare: 23/09/17, 15:03
x 35

Re: Stare de spirit pentru un viitor viabil




de Sylvester spiritus » 02/08/20, 21:03

Ahmed a scris:Link-ul tău este al naibii de nebun și povestea imploziei nu mai este convingătoare (argumente fanteziste)...
Cum (printre altele) putem explica că cu 5% H, ajungem la arderea stoichiometrică?


Doar pentru a-i răspunde lui Ahmed:
„În realitate, Yull Brown tocmai a descoperit că cele două gaze, hidrogenul și oxigenul, pot fi amestecate în siguranță, cu condiția ca raportul să fie menținut strict la plus sau minus 5%. Termenul științific care caracterizează acest amestec este: „stoichiometric”. Astfel, poate fi produs economic, comprimat și utilizat în siguranță.”

Acest lucru este de fapt prost exprimat și ceea ce trebuie înțeles este că amestecul trebuie să fie în proporție stoechiometrică până la + sau - 5%, altfel devine exploziv.
I s-a întâmplat unui prieten să nu fie în doza potrivită și vă pot garanta că nu a fost un mic „woof” care s-a întâmplat ca în demo-ul video. a fost chiar foarte norocos, tocmai își părăsise sediul...
0 x
„Necunoscătorii cred că știu totul, savantul crede că nu știe nimic ...” Lao Tseu
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Stare de spirit pentru un viitor viabil




de Ahmed » 02/08/20, 21:29

Mulțumesc pentru traducere: chiar nu a fost clar. Restul aproape că nu mai este: cum putem explica, de exemplu, împotriva oricărei experiențe, că acest amestec „perfect” ar imploda atunci când hidrogenul se oxidează brusc?
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9837
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Stare de spirit pentru un viitor viabil




de sicetaitsimple » 02/08/20, 21:40

Sylvestre spiritus a scris:„În realitate, Yull Brown tocmai a descoperit că cele două gaze, hidrogenul și oxigenul, pot fi amestecate în siguranță, cu condiția ca raportul să fie menținut strict la plus sau minus 5%. Termenul științific care caracterizează acest amestec este: „stoichiometric”. Astfel, poate fi produs economic, comprimat și utilizat în siguranță.”


Dar visam, sau mai bine zis facem cosmar!!!! Scrieți că un amestec de gaz combustibil + oxigen poate fi amestecat în siguranță în condiții stoechiometrice!
La nasul unui arzator, desigur, acesta este si rolul unui arzator, in general cu un exces de oxigen.
Dar într-un depozit sau o țeavă!!!!
Chiar orice......
1 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Stare de spirit pentru un viitor viabil




de Ahmed » 02/08/20, 22:37

Destul de descoperire! : Cheesy:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Sylvester spiritus
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 85
Înregistrare: 23/09/17, 15:03
x 35

Re: Stare de spirit pentru un viitor viabil




de Sylvester spiritus » 02/08/20, 22:49

sicetaitsimple a scris:
Sylvestre spiritus a scris:„În realitate, Yull Brown tocmai a descoperit că cele două gaze, hidrogenul și oxigenul, pot fi amestecate în siguranță, cu condiția ca raportul să fie menținut strict la plus sau minus 5%. Termenul științific care caracterizează acest amestec este: „stoichiometric”. Astfel, poate fi produs economic, comprimat și utilizat în siguranță.”


Dar visam, sau mai bine zis facem cosmar!!!! Scrieți că un amestec de gaz combustibil + oxigen poate fi amestecat în siguranță în condiții stoechiometrice!
La nasul unui arzator, desigur, acesta este si rolul unui arzator, in general cu un exces de oxigen.
Dar într-un depozit sau o țeavă!!!!
Chiar orice......


Urmărește cu atenție videoclipul demonstrativ de la eneco și vei vedea că este posibil...
0 x
„Necunoscătorii cred că știu totul, savantul crede că nu știe nimic ...” Lao Tseu
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13716
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Stare de spirit pentru un viitor viabil




de izentrop » 02/08/20, 22:51

Sacrul contează: rostirea unei rugăciuni ca scânteia să nu ajungă înainte ca H-ul să scape. Mi se pare că Macro a recunoscut că a avut o experiență tristă consume-less-auto/kit-hho-and-water-injection-banned-on-ct-by-la-dreal-t16268-110.html#p404695
Nu trebuie să fi respectat raportul Imagine
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Dezastrele umanitare, naturale, climatice și industriale"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 113