Davos: Șefii cred în fabula încălzirii globale și sună alarma

Catastrofe umanitare (inclusiv războaie de resurse și conflicte), naturale, climatice și industriale (cu excepția celor nucleare sau petroliere forum energie fosilă și nucleară). Poluarea mării și a oceanelor.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Davos: Șefii cred în fabula încălzirii globale și sună alarma




de Christophe » 18/01/20, 13:17

ABC2019 a scris:Pentru a avea sfârșitul poveștii:

https://twitter.com/ThomasSotto/stat...27303790178305


Această legătură a fost copiată / lipită prost, nu este problema?

Nu este acesta?

0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Davos: Șefii cred în fabula încălzirii globale și sună alarma




de sicetaitsimple » 18/01/20, 14:27

Christophe a scris:Nu am urmărit cazul, nu știu cine este cel rău ... dar acest grafic mi se pare redactat: Unde sunt cei peste 200 de tsunami decedați în 000?
De asemenea, în acest moment, în Yemen există o foamete frumoasă în curs, nu apare pe acest grafic care se oprește în 2016 ...


Nu am idee despre reprezentativitatea acestor figuri, cu toate acestea două remarci de natură „tehnică”. : Hopa: : Hopa: : Hopa: dat subiectul:

- acestea sunt morți anuale, cei peste 200.000 de morți din tsunami-ul din 2004 se găsesc cu siguranță sub cei aproximativ 50.000 de morți pe an din perioada 2000-2010 la rubrica „cutremur”
- războaiele și consecințele acestora (foamete, epidemii etc.) nu sunt clasificate drept „dezastre naturale”. „Dovada”, cea mai mică cifră din grafic este cea din anii 1910-1920 ......
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Davos: Șefii cred în fabula încălzirii globale și sună alarma




de ABC2019 » 18/01/20, 18:17

Christophe a scris:
ABC2019 a scris:ar fi păcat dacă acest monument al obiectivității jurnalistice ar fi uitat


Pentru ca acest lucru să nu dispară, este mai bine să găzduiești capturile pe serverul forum, s-a terminat ...

ABC2019 a scris:și unul dintre comentariile sale postând una dintre graficele de pe site-ul citat mai sus

Imagine


Nu am urmărit cazul, nu știu cine este cel rău ... dar acest grafic mi se pare redactat: Unde sunt cei peste 200 de tsunami decedați în 000?


Nu vă faceți griji, site-ul „https://ourworldindata.org/” este destul de obiectiv, nu este orientat nici asupra scepticului climatic, nici asupra încălzirii climatice, este pur și simplu o compilație de date oficiale despre dezastre - pe scurt, unde să mergeți și să vedeți dacă vrem informații.

Nu există băieți buni și răi, există doar oameni care se uită la numere și alții care nu.

Histograma dată este în medie de peste un deceniu, deci cei 200000 de tsunami se numără „numai” pentru 20 pe an, iar cea din Haiti trebuie să fie luată în considerare în deceniul din 000.
Nu sunt sigur că foametele din Yemen sunt luate în considerare pe de altă parte, dacă se datorează mai mult stării de război decât unei secete reale. În general, lumea este suficient de echipată pentru a aduce mâncare peste tot, foametele sunt acum esențialmente politice.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Davos: Șefii cred în fabula încălzirii globale și sună alarma




de ABC2019 » 18/01/20, 18:22

Christophe a scris:
ABC2019 a scris:Pentru a avea sfârșitul poveștii:

https://twitter.com/ThomasSotto/stat...27303790178305


Această legătură a fost copiată / lipită prost, nu este problema? 5


oops da, vina mea îmi pare rău, tweet-ul este încă vizibil de fapt :)
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Davos: Șefii cred în fabula încălzirii globale și sună alarma




de ABC2019 » 18/01/20, 18:32

Totuși, aceleași informații pe care le-am postat pe viitor sunt bine curățate și am primit trei săptămâni de izgonire!

nu râde cu ereticii de acolo, dacă ar putea să aprindă o pirată și să facă un automobil da fé, ar face-o eu sunt pe ... :şoc:
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Davos: Șefii cred în fabula încălzirii globale și sună alarma




de Christophe » 19/01/20, 05:43

sicetaitsimple a scris:Nu am idee despre reprezentativitatea acestor figuri, cu toate acestea două remarci de natură „tehnică”. : Hopa: : Hopa: : Hopa: dat subiectul:

- acestea sunt morți anuale, cei peste 200.000 de morți din tsunami-ul din 2004 se găsesc cu siguranță sub cei aproximativ 50.000 de morți pe an din perioada 2000-2010 la rubrica „cutremur”


uh prin deceniu asta înseamnă până la zece ani ... nu?

Ei bine, mă întorc la somn ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Davos: Șefii cred în fabula încălzirii globale și sună alarma




de Christophe » 19/01/20, 05:46

ABC2019 a scris:Totuși, aceleași informații pe care le-am postat pe viitor sunt bine curățate și am primit trei săptămâni de izgonire!

nu râde cu ereticii de acolo, dacă ar putea să aprindă o pirată și să facă un automobil da fé, ar face-o eu sunt pe ... :şoc:


Ei bine, rămâi aici ... suntem mai puțin fachos și mai obiectivi (cu excepția biiiiiiiip ... și bippp ... și bipppp ... și ....)! :? : Cheesy:
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Davos: Șefii cred în fabula încălzirii globale și sună alarma




de ABC2019 » 19/01/20, 07:53

Christophe a scris:
sicetaitsimple a scris:Nu am idee despre reprezentativitatea acestor figuri, cu toate acestea două remarci de natură „tehnică”. : Hopa: : Hopa: : Hopa: dat subiectul:

- acestea sunt morți anuale, cei peste 200.000 de morți din tsunami-ul din 2004 se găsesc cu siguranță sub cei aproximativ 50.000 de morți pe an din perioada 2000-2010 la rubrica „cutremur”


uh prin deceniu asta înseamnă până la zece ani ... nu?

Ei bine, mă întorc la somn ...

nu, sunt cifrele pe an, dar în medie peste un deceniu ... adunăm toate dezastrele și împărțim cu 10 la sfârșit, fiecare dezastru individual contribuie prin urmare doar cu o zecime din numărul de victime (dar dacă se repetă în fiecare an timp de 10 ani, găsim aceeași cifră la sfârșit).
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Davos: Șefii cred în fabula încălzirii globale și sună alarma




de ABC2019 » 19/01/20, 10:26

Apropo, verificând că este amuzant, dar ambele greșesc !! de fapt, Abnousse Shalmani oferă cifra „11 de decese în 000”, dar a făcut și o greșeală, în 2008 a fost ciclon Nargis în Birmania, care a fost foarte distructivă și a pretins în jur de 140 de vieți, dar junta de guvernare nu făcuse niciun anunț populației și refuzase niciun ajutor internațional, menținând chiar un referendum planificat la acel moment.

Cifra de 11000 se referă la anul 2009, nu la 2008. Dar, în medie, peste 10 ani, ea este mult mai bună decât Nicolas Hulot, desigur.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Davos: Șefii cred în fabula încălzirii globale și sună alarma




de Christophe » 19/01/20, 13:44

ABC2019 a scris:nu, sunt cifrele pe an, dar în medie peste un deceniu ... adunăm toate dezastrele și împărțim cu 10 la sfârșit, fiecare dezastru individual contribuie prin urmare doar cu o zecime din numărul de victime (dar dacă se repetă în fiecare an timp de 10 ani, găsim aceeași cifră la sfârșit).


Într-adevăr ... bine cred că este destul de înșelător ca reprezentare!

pe an se notează de 1 dată la mici și pe deceniu de mai multe ori în mari ...

În final, există un factor de eroare de la 1 la 10 în valori ... Pe scurt, am fost păcălit de această prezentare și nu cred că sunt singurul ...
0 x

Reveniți la "Dezastrele umanitare, naturale, climatice și industriale"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 109