Măsuri de mediu contraproductive

Catastrofe umanitare (inclusiv războaie de resurse și conflicte), naturale, climatice și industriale (cu excepția celor nucleare sau petroliere forum energie fosilă și nucleară). Poluarea mării și a oceanelor.
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Măsuri de mediu contraproductive




de Paul72 » 07/07/20, 17:46

GuyGadebois a scris:
Ahmed a scris:... doar subtitlul „cum să salvezi planeta scăpând de amăgirile în scădere” oferă o idee bună despre seriozitatea conținutului! : Lol:

O farsă sinistră care se adaugă delirului „ecologiștilor progresisti *” ...

* Sau cum să pervertiți cuvintele prin crearea de neologisme care lovesc mintea, dar care sunt opusul a ceea ce ar trebui să însemne.


Pentru a-și face rolul în ecologie, ei s-ar putea abține deja de la distribuirea și tipărirea zdrențelor jurnalistice. Doar coperta este dezgustătoare.
1 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Măsuri de mediu contraproductive




de Ahmed » 07/07/20, 17:54

TipTu scrie:
Sau cum să pervertiți cuvintele creând neologisme care lovesc mintea, dar sunt opusul a ceea ce ar trebui să însemne.

Mai precis (dacă permiteți!), ...care combină cuvinte cu sensuri opuse.
O lectură bună pentru vară: "Politica oximoronilor: cum cei care ne guvernează ne ascund realitatea lumii"de Bertrand Meheust...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Măsuri de mediu contraproductive




de GuyGadebois » 07/07/20, 17:57

Ahmed a scris:TipTu scrie:
Sau cum să pervertiți cuvintele creând neologisme care lovesc mintea, dar sunt opusul a ceea ce ar trebui să însemne.

Mai precis (dacă permiteți!), ...care combină cuvinte cu sensuri opuse.

Bineînțeles că îmi permit, dar dacă îmi permit în schimb, s-ar putea crede că „ecologia progresivă” ar putea avea o semnificație reală (cum anunță) punându-se în contradicție* cu ecologia începuturilor care consta în esență din grupuri mici. de baba-cools arhaici care pledau (pentru moment) întoarcerea la pământ, la lumânare și la iubirea liberă! Vedem la ce a rezultat: nimic sau aproape nimic.

* Din păcate, nu este cazul.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Măsuri de mediu contraproductive




de Ahmed » 07/07/20, 18:18

Vă găsesc puțin nedrept față de „începătorii”, dintre care am fost unul (deși nu neapărat un apolog al lumânării!): timpul nu a fost favorabil recepționării acestui mesaj și astăzi, este audibil, este doar în vederea restructurării necesare a economiei care este bine întruchipată de EELV... Iată ceea ce explică aceste oximori și toate aceste formule încurcate care servesc la ascunderea tuturor acestora pentru a abuza mai bine publicul.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Măsuri de mediu contraproductive




de GuyGadebois » 07/07/20, 18:20

Ahmed a scris:Vă găsesc puțin nedrept față de „începătorii”, dintre care am fost unul (deși nu neapărat un apolog al lumânării!): timpul nu a fost favorabil recepționării acestui mesaj și astăzi, este audibil, este doar în vederea restructurării necesare a economiei care este bine întruchipată de EELV... Iată ceea ce explică aceste oximori și toate aceste formule încurcate care servesc la ascunderea tuturor acestora pentru a abuza mai bine publicul.

Am caricaturat-o oarecum, recunosc, dar știu destul de multe așa... ei bine, cei care au supraviețuit. : Cheesy:
Cât despre „distracția publicului”, cred dimpotrivă că nu distrează pe nimeni și menține ambiguitatea, estompează liniile și adaugă și mai mult la confuzia ambientală.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Măsuri de mediu contraproductive




de Ahmed » 07/07/20, 18:22

Da, a fost de toate și asta a fost un lucru bun: trăiește biodiversitatea! :P

Recitește cu atenție: am scris „abuzează publicul” și nu amuz...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Măsuri de mediu contraproductive




de GuyGadebois » 07/07/20, 18:43

Ahmed a scris:Da, a fost de toate și asta a fost un lucru bun: trăiește biodiversitatea! :P

Recitește cu atenție: am scris „abuzează publicul” și nu amuz...

Trebuie sa imi schimb ochelarii (nu gluma, e planificat), mi-au facut lentile progresive, dar chiar si cu corectia minima tot vad neclari...(vad foarte bine de aproape dar miopia ma impiedica ma impiedica sa citesc ecran pe care nu mă pot îndepărta)
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Măsuri de mediu contraproductive




de Ahmed » 07/07/20, 19:03

Vezi unde ești, până și ochelarii tăi sunt „progresivi”! : Lol:
Ei bine, nu glumă, sunt în același punct, dar am ochelari pe care îi folosesc doar pentru citit (și sudat!).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Măsuri de mediu contraproductive




de izentrop » 08/07/20, 00:53

Paul72 a scris:creșterea și ecologia sunt două concepte contradictorii. Cine spune creștere (orice ar fi, economic, material, demografic ...) înseamnă neapărat mobilizarea resurselor suplimentare. Putem mobiliza mai multe resurse umane care sunt astăzi sub-exploatate (șomaj în masă, puțină muncă umană necesară astăzi pentru a produce cu energia pe care o avem, am vorbit deja despre acest lucru forum), dar dacă reducem porția de petrol la 20% din utilizarea sa actuală, toată munca umană nu va fi niciodată suficientă pentru a compensa această pierdere de energie, așa că va avea loc automat o scădere (inevitabil, cu excepția cazului în care cineva este capabil să demonstreze contrariul). , ceea ce, din câte știu, nu s-a făcut niciodată.Dacă nu aveți exemple serioase?
Trebuie să continuați să crești, dar într-un alt mod. Degresarea nu va funcționa
daca ai decadere, cotele vor scădea și ceea ce am înțeles în realitate este că în plus cotele nu scad în același mod pentru diferitele populații. Dacă sunteți proprietar de resurse limitate, dacă sunteți proprietar de pământ și capital, venitul dvs. poate crește, în timp ce dacă nu sunteți proprietar, dacă sunteți muncitor sau fermier, venitul dvs. va scădea. Deci, în realitate, fără creștere nu avem nicio creștere a venitului și, prin urmare, nici o îmbunătățire a nivelului de trai, așa că nu este de dorit. asta nu se invata in economie. "
Ne putem schimba tipul de creștere?

„Prima soluție este Nordhaus, celebrul laureat al Premiului Nobel în economie în 2018, care ne spune că să schimbăm comportamentul și să adoptăm un regim de creștere care să nu aibă niciun efect asupra planetei, trebuie să instituim o taxă pe carbon și trebuie să o punem în aplicare în toate țările simultan. Vom impozita mai multe activități care consumă și produc carbon. Care este soluția inegalității? Este tocmai pentru a încerca să operați un alt tip de distribuție printr-un sistem fiscal care să permită redistribuirea câștigurilor celor mai bogați către cele mai sărace populații." https://www.franceculture.fr/economie/l ... necessaire
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Măsuri de mediu contraproductive




de ABC2019 » 08/07/20, 06:22

izentrop a scris:Trebuie să continuați să crești, dar într-un alt mod. Degresarea nu va funcționa


oh scuze, dar dacă este vorba despre reducerea emisiilor, reducerea funcționează foarte bine. Este chiar ceea ce funcționează cel mai bine, tocmai am verificat-o.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Dezastrele umanitare, naturale, climatice și industriale"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 145