Grădina mea de lenjerie Picard

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Grădina mea de lenjerie Picard leneșă




de Moindreffor » 30/01/20, 14:14

izentrop a scris:
Moindreffor a scris:
izentrop a scris:Nu mai am, dar terenul este deschis și vine noaptea. Și atunci sunt mai puțin accesibile prădătorilor decât șoarecii de câmp sau șobolanii.
pisicile care trec doar sunt din păcate : Mrgreen:
De câteva ori, am găsit rămășițe de șobolan, doar coada și ficatul (cred) și, de asemenea, grămadă de pene de păsări. Cred că este munca pisicilor, pământul meu este încă îngrădit. Ochiuri de 10 cm care permit trecerea iepurilor și ariciilor, cu excepția unui vecin care a pus ochiuri mai fine.

Mă gândeam să înconjorez pata de legume cu o plasă fină de sârmă îngropată, dar încă nu terminată. 50 cm este suficient pentru garene, vezi mai puțin.

Am avut în mod regulat garenele în grădina de legume, dar mai mult de când am pisica mea, el le aduce în mod regulat în casă, mai mult sau mai puțin consumat, chiar și în viață, ceea ce lasă pisicile este vezica biliară pare
Am avut țelina mea rave mâncată de mămăligă în recolta 2018 la începutul lunii noiembrie, am recoltat mai devreme în 2019 și nu au fost atacuri, cu toate acestea am avut-o pe cartofii mei și acolo a fost în sezonul, dar destul de neglijat, iar escarolele mele și-au tăiat rădăcinile și în acest an, dar totuși în noiembrie, cred că există o perioadă în care a avea legume rădăcinoase în pământ este riscant

Mă gândesc și eu la îngroparea plaselor de sârmă pentru escarolă, dar în sfârșit mă gândesc mai degrabă să-mi consum escarola înainte de noiembrie și să las pe endivele de salată de miel și păpădie pentru salată în timpul iernii
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Grădina mea de lenjerie Picard leneșă




de eclectron » 30/01/20, 16:08

La un moment dat am intrat în permacultură.
cultura pe bute (gaură, grămadă de lemn acoperită cu pământ din gaură)
BRF pe movile și pe zonele lăsate plane.
Deci nu chiar grădina leneșă leneșă ... : Lol:

Atacatorii care sunt bătăuși (1 litru de bătăuși în fiecare noapte ...) și șoarecii de câmp au găsit un regat ... : Lol: : Lol: : Lol:

Față de aceste dezamăgiri, am ajuns la concluzia că grădina de legume nu este un mediu natural.

Mai ales că mediul natural din jur este dezechilibrat. (bye bye arici etc.)

Întrucât sunt încă într-o dispoziție leneșă, "buncăresc" în rezervoarele de cultură pentru ceea ce este fragil, atâta timp cât am energie pentru a face acest lucru.
căci mai târziu, fiți leneși.

Pentru pdt, de exemplu, sau ceea ce este transplantat mare, rezistă în pământ.
Deci nu bunker totul, departe de el, mă adaptez la caz de la caz.
1 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Grădina mea de lenjerie Picard leneșă




de izentrop » 30/01/20, 19:25

În al treilea rând că prind la ieșirea din aceeași gaură, cu aceeași alun. Dacă există suflete sensibile, aș elimina imaginea.
Încerc să economisesc ceea ce mi-a rămas din anghinare, mai ales că anul acesta am cumpărat 2 metri F1, mai viguroși decât Gros vert de Laon. De asemenea, au produs primul an de plantare.
IMG_20200130_164618.jpg
IMG_20200130_164618.jpg (137.83 KIO) A accesat ori 5615


Moindreffor, rozătoarele mele nu s-au oprit în noiembrie și par deosebit de vorace :x

Merele mele, anul acesta, nu sunt grozave, din cauza secetei, multe mici pe care le-am lăsat la păsări negre. Se coacă în noiembrie, dar au durat mai mult decât de obicei, mulți au căzut înainte de maturare. Sunt gulere dure, care rezistă bine loviturilor, dar au putrezit enorm în pivniță.
IMG_20200130_164042.jpg
IMG_20200130_164042.jpg (254.64 KIO) A accesat ori 5615
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Grădina mea de lenjerie Picard leneșă




de Moindreffor » 31/01/20, 08:56

Cred că anul acesta ai fost cu adevărat generos cu dăunătorii tăi și o iarnă blândă a făcut restul
pentru că dacă roșii mănâncă mere, pălăvile tale fac la fel

Cred că la locul meu, de la începutul lunii noiembrie, mâncarea din locurile sălbatice trebuie să se epuizeze și că apoi se apropie de grădina de legume, dar populația trebuie să fie rezonabilă, tu faci agricultură în masă : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Grădina mea de lenjerie Picard leneșă




de izentrop » 31/01/20, 10:14

Ei bine, până în urmă cu o săptămână, am luat micul dejun cu spectacolul a treizeci de pui negri care se agita sub măr.

Brațele mi-au căzut când rozătoarele au devorat rapid morcovii pe care îi transplantasem cu grijă într-un rând de ceapă în sera mea, metoda JM Fortier.

Am lăsat lucrurile să se înrăutățească neștiind cum să lupte. Nu voiam otravă. A-i prinde într-o cușcă pentru a-i elibera în altă parte înseamnă a-i asigura de o anumită moarte, un cadou otrăvit pentru alți grădinari sau o revenire. :se încrunta:

Acum că am tehnica, nu voi fi copleșit. :)

Interesant să slăbiți un sol foarte argilos ca al meu, care s-a îmbunătățit deja cu OM-ul furnizat.
0 x
Grădinarul54
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 02/05/21, 20:53
x 5

Re: Grădina mea de lenjerie Picard leneșă




de Grădinarul54 » 08/05/21, 09:41

Bună ziua, deci pentru acest an 2020 ai avut multe daune? Vânătoarea de rozătoare a fost prolifică? Am văzut deja câteva găuri în ceea ce ar trebui să fie în curând grădina mea de legume, așa că este un pic înfricoșător.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 143