Hay vs grădină live live

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Grădină de legume cu fân și baldachin viu




de Adrien (ex-nico239) » 07/07/20, 20:17

Did67 a scris:
Adrien (ex-nico239) a scris:... probabil lăcustele.


Fără îndoială că nu !!!

Am vazut una ieri si nu camera pe mana !!!! Am avut intuiția că trebuie să fac un videoclip pentru a evita o neînțelegere!

Lăcustul verde este în esență carnivor și urmărește prada în plante, în iarbă înaltă ... Asemănarea sa cu lăcuste, care este un gen complet diferit, creează o greșeală sacră. Aș fi o lăcustă verde, mi-aș schimba privirea îndrăznește-îndrăznește! Este sinucigaș, fată săracă.

https://www.jardiner-autrement.fr/fiche ... lle-verte/


Foarte posibil ... am spus lăcustă într-un mod generic dar am și lăcuste și ... tot anul trecut am fotografiat acolo (este în „cadă”) și o decticelă cenușie. .. superb


Antaxius (Chopardius) pedestris_2.JPG
Antaxius (Chopardius) pedestris_2.JPG (74.57 KiB) Vizualizat de 2093 ori
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Grădină de legume cu fân și baldachin viu




de Paul72 » 17/07/20, 16:00

Mă întrebam dacă lăcustele mari verzi sunt mari consumatoare de plante, așa că nu? Am grădina plină de ele ... De fapt, au existat o mulțime de insecte recent, un entomolog ar lua timp pentru a identifica totul și, probabil, specii neobișnuite în lot. Fără îndoială datorită unui mediu anume, variat și practicării unei grădini „leneșe”, cu o mulțime de buruieni.

Pentru grădina de legume, am testat pământul de diatomee pe o varză perenă infestată cu gândaci de purici. Planta s-a albit bine, dar animalele continuă să o mănânce ... Eficacitate a priori zero, sau foarte slabă chiar și ca o respingere. Dezamăgire. Va trebui să găsesc un decoct sau gunoi de grajd lichid de făcut atunci.

În afară de varză și de toată această familie necultivabilă din acest an, restul se descurcă bine sau mai bine decât luna trecută (încep să am salate decente, de exemplu, în sfârșit)
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădină de legume cu fân și baldachin viu




de Did67 » 17/07/20, 16:13

Încercați la o scară mai mare. Cred că are un „efect abraziv” - dacă cele care erau pe uzină au avut mandibule confiscate, dar altele noi vin la mandibulele „bine unse” de alături, nu veți observa niciun efect. .
0 x
Avatar de l'Utilisateur
alcalin
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 170
Înregistrare: 12/06/19, 18:49
Locul de amplasare: Monts du Lyonnais
x 52

Re: Grădină de legume cu fân și baldachin viu




de alcalin » 17/07/20, 17:06

bonjour,
Tocmai mi-am recoltat cartofii și sunt încântat : Cheesy:
Noroc pentru începători sau mă duc în extazuri degeaba?
Fără mucegai. Udat de două ori în 2 luni.
Am văzut 1 gândac Colorado tot sezonul.

În orice caz, am cules în total 23,5 kg de cartofi magnifici. Belle de Fontenay, Charlotte și Cherie. A trebuit să plantez 2,5 kg și 50 de tuberculi.
20200717_124527.jpg
Aproape 8 kg de iubite

20200710_122912.jpg
Belles de fontana y and charlotte


Acum trebuie să le păstrez ... Nu am îndrăznit metoda Adrien care mă ispitește bine ... data viitoare ... Mi-a fost teamă că bug-urile le vor mânca.

Am observat că singurele crocante de cartofi (să zicem 800g în total) au fost cele care au crescut în murdărie. Cele dintre sol și mulci sunt superbe.

Ce plăcere și ce gust!
1 x
depinde
Avatar de l'Utilisateur
alcalin
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 170
Înregistrare: 12/06/19, 18:49
Locul de amplasare: Monts du Lyonnais
x 52

Re: Grădină de legume cu fân și baldachin viu




de alcalin » 17/07/20, 17:13

Paul72 a scris:Pentru grădina de legume, am testat pământul de diatomee pe o varză perenă infestată cu gândaci de purici. Planta s-a albit bine, dar animalele continuă să o mănânce ... Eficacitate a priori zero, sau foarte slabă chiar și ca o respingere. Dezamăgire. Va trebui să găsesc un decoct sau gunoi de grajd lichid de făcut atunci.

Aveți posibilitatea să vă dușați în mod regulat varza? Pentru mine a fost cel mai simplu mod de a reglementa.
0 x
depinde
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădină de legume cu fân și baldachin viu




de Did67 » 17/07/20, 17:17

„Atacurile” tale nu mi se par a fi șobolan, ceea ce face alte tăieturi! Și cui nu le lipsește nici măcar între sol și fân !!!

Am așezat două copecuri pe larvele pline, care sunt în pământ și rămân acolo până devin adulți ...

Întrebarea „ecologizare”, cred că a fost limitată pentru cutia dvs. din dreapta jos ... Asigurați-vă că completați cu fân / tăieturi pentru a bloca lumina până la recoltare.

Tulpinile erau uscate când ai recoltat? Pielea mi se pare subțire. Pentru legumele timpurii, este bine. Sau maronii hash cu pielea pusă ... Pentru conservare, cred că ai fi putut lăsa mai mult, mai ales că dacă tulpinile nu ar fi complet uscate, ai „irosit” biomasa (care s-ar fi transferat tulpini în tuberculi, tulpinile devenind complet goale)! [neofiții - ce sunt aceste "plante noi?", nu observasem niciodată - tind să vadă o legătură cu înflorirea: nu există nici una!]
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Grădină de legume cu fân și baldachin viu




de Moindreffor » 17/07/20, 17:19

Cred că nu este rău, dar randamentul mediu al cartofilor trebuie să fie ceva mai mare : Mrgreen:
Aceasta nu este o recenzie pentru mine, încă nu pot obține performanța dvs. actuală, așa că ...
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădină de legume cu fân și baldachin viu




de Did67 » 17/07/20, 19:18

Pentru a avea repere „realiste”:

a) plantăm la aproximativ 40 plante / ha, adică 000 plante / mp

b) randamentul mediu "organic" este de aproximativ 25 până la 40 de tone / ha, sau 2,5 până la 4 kg / m² [convențional, valoarea de referință este mai degrabă de 50 t / ha]

Asta ne-ar face, pentru aproximativ cincizeci de metri, 12 m² și o producție de 30 până la 50 kg.

Asta produce agricultura franceză, „organică”.

Am fost devreme acolo. Soiurile sunt mai degrabă soiuri de „calitate” decât cele cu randamente mari ...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Grădină de legume cu fân și baldachin viu




de Paul72 » 17/07/20, 19:43

Did67 a scris:Pentru a avea repere „realiste”:

a) plantăm la aproximativ 40 plante / ha, adică 000 plante / mp

b) randamentul mediu "organic" este de aproximativ 25 până la 40 de tone / ha, sau 2,5 până la 4 kg / m² [convențional, valoarea de referință este mai degrabă de 50 t / ha]

Asta ne-ar face, pentru aproximativ cincizeci de metri, 12 m² și o producție de 30 până la 50 kg.

Asta produce agricultura franceză, „organică”.

Am fost devreme acolo. Soiurile sunt mai degrabă soiuri de „calitate” decât cele cu randamente mari ...


Sub fân cel mai bun an (mai umed) am avut până la aproape 10 kg pe m2. Anul acesta este mai puțin mediu (mulching de paie uscat și mai puțin hrănitor. Există încă picioare verzi, dintre care unul este pe fân gros, care este uriaș. Va dura mult timp pentru a-l ridica pe acesta din urmă, dar va fi cel mai productiv (probabil între 2 și 4 kg)
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Grădină de legume cu fân și baldachin viu




de Paul72 » 17/07/20, 19:47

Did67 a scris:Încercați la o scară mai mare. Cred că are un „efect abraziv” - dacă cele care erau pe uzină au avut mandibule confiscate, dar altele noi vin la mandibulele „bine unse” de alături, nu veți observa niciun efect. .


Era o plantă izolată, bine atacată (crambe). Animalele au fost udate, dar nu s-au mișcat. Am pus niște răsaduri de varză supraviețuitoare, pentru a vedea. Pe el există câteva gândaci de purici.
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 363