Hay vs grădină live live

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Hay vs grădină live live




de Paul72 » 23/02/20, 10:56

bonjour,

Am crescut de mult timp, inclusiv folosirea fânului ca sursă de mulci nutritiv (cel puțin 8 ani este într-adevăr mai bună decât paiul ...).
Am norocul să am pământ, parte cu un sol foarte bogat și adânc, dar în partea de nord a clădirilor (rece timp de 6 luni, cald și umed vara, deoarece mulți copaci nu sunt departe și adăpostiți de vânturi). O altă parte a pajiștilor naturale (bogate cu peste 50 de specii de plante), cu un sol mai mediocru, acid și pietros, cu roci cuprinse între 0 și 40 cm adâncime (în medie 25cm). ci destul de productiv (până la 2 m înălțime înainte de cosit în locuri). Această parcelă este foarte însorită, înclinând ușor versantul sudic, iar pământul argilo-siliceos se încălzește destul de bine.
Am aproximativ 150m² de legume pe fiecare parte.
Problemele acum (pentru că dacă nu sunt foarte leneș, îmi place să nu-mi pierd timpul în eforturi inutile și, prin urmare, să fiu eficient. Aceasta este mai degrabă o definiție bună ...):
Pot face suficient fân pe an pentru a acoperi teoretic până la 400 sau chiar 500m² de grădină de legume (conform datelor de la did67), dar în practică, deoarece este obositor să te miști pe distanțe lungi, prefer acum să îl folosesc în imediata apropiere. (chiar dacă înseamnă extinderea grădinii de legume pe solul „rău”)
Deci, din partea departe de orice, spre nord, dar cu solul potrivit, ideea ar fi să mă inspir cu culturi pe acoperire permanentă, folosind „gunoi de grajd verde”, singur sau în amestec. Aici aș avea nevoie în principal de sfaturi, nu este o metodă pe care încă nu am experimentat-o. Și bineînțeles că scopul nu este să-i îngropăm așa cum se recomandă în manualele „bunului grădinar organic”, ci să lase această lucrare micilor locuitori ai solului.

acest pământ nordic va fi destinat în special pentru cultivarea morcovilor, prazului, țelină, fasole, mazăre, dovlecei, cartofi, căpșuni, salate etc ... care susține un sezon scurt, umiditatea ambientală, îi plac terenurile adânci. Idealul ar fi, așadar, a priori să semeni un gunoi de grajd verde la începutul toamnei pentru a ocupa pământul, dar un amestec care face ca o biomasă mare să aibă o acoperire de primăvară bună și să evite apariția nedorită (secară, muștar, altele? ). cultura de legătură și ocupație în timpul verii cu hrișcă și chestii asemănătoare trifoiului (altele?)
Și acest pământ primește deja brf-ul produs atunci când există (în primul rând căpșuni)

Și pe partea de sud, prin urmare, este deja (mai mult sau mai puțin, nu destul de gros vara trecută) fânul complet. Produse la fața locului, pentru că aici nu există niciodată o balansă pierdută cu toate fermele de fermă (deficiență anul acesta, acestea se hrănesc cu siloz în acest moment)
nu va fi o surpriză, dar îmbunătățirea terenului este destul de spectaculoasă după câțiva ani. Inclusiv în mijlocul câmpului unde las aproximativ aproximativ jumătate din fân să mulg rândurile de pomi fructiferi tineri (ah da, am plantat și altoit puțin o sută de lol).

Va rămâne doar să pui fotografii ... în episodul următor

Ultimul sfat: mi-a fost oferită cartea lui Didier de Crăciun (cu care am discutat despre problemele fânului cu câțiva ani în urmă pe alta forum), Am citit-o cu mare plăcere! : Wink:
1 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Grădină de legume cu fân și baldachin viu




de Adrien (ex-nico239) » 10/03/20, 00:32

Vom vizualiza mai bine cu fotografiile de fapt : Wink:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Grădină de legume cu fân și baldachin viu




de Paul72 » 13/03/20, 21:13

bonjour,

Da, ar fi mai bine, dar încă nu știu cum să o fac aici (există o gazdă foto aici?)
Vă pot arăta peticul de legume din mijlocul pajiștii. de fapt, dacă n-ar fi navii înfloriți, ar fi greu să-l găsiți în mijlocul ierbii : Cheesy:
Deocamdată, las să crească ierburile (lipsa fânului proaspăt) și de îndată ce va trebui să plantez ceva (ceapă prea mică față de anul trecut, de exemplu, șaloturi), un bun împușcător aproape de pământ și un strat mare de paie de secară și iarbă (am doar asta pentru moment, fânul va trebui să mai aștepte încă o lună înainte de a începe să-l facă).
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Grădină de legume cu fân și baldachin viu




de Adrien (ex-nico239) » 14/03/20, 00:30

Pentru fotografii este super simplu, trebuie doar să o trageți în fereastra postării

Uitați-vă mai jos există o filă atașamente
Fotografia va apărea acolo
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Grădină de legume cu fân și baldachin viu




de Christophe » 14/03/20, 12:04

Adrien (ex-nico239) a scris:Pentru fotografii este super simplu, trebuie doar să o trageți în fereastra postării


Ei bine, atunci! :şoc:

Tocmai m-ai învățat că drag & drop este posibil pe forum! : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Grădină de legume cu fân și baldachin viu




de Adrien (ex-nico239) » 14/03/20, 14:27

Christophe a scris:
Adrien (ex-nico239) a scris:Pentru fotografii este super simplu, trebuie doar să o trageți în fereastra postării


Ei bine, atunci! :şoc:

Tocmai m-ai învățat că drag & drop este posibil pe forum! : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:


Oh da :?: :?: :?:

Folosesc acest lucru doar pentru toate „călătoriile” acolo unde este posibil.

Dar eu lucrez mereu cu paleta căptușită cu un mouse, așa că poate este mai ușor decât cu mouse-ul singur

Recunosc că am făcut-o fără să mă gândesc.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Grădină de legume cu fân și baldachin viu




de Christophe » 14/03/20, 14:53

În opinia mea, este o funcție pe care o permit versiunile recente de browsere ... pentru că nu există nicio notificare forum nu am vorbit niciodată despre această caracteristică!

Pe scurt, cu atât mai bine! 8)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Grădină de legume cu fân și baldachin viu




de Adrien (ex-nico239) » 14/03/20, 14:59

Christophe a scris:În opinia mea, este o funcție pe care o permit versiunile recente de browsere ... pentru că nu există nicio notificare forum nu am vorbit niciodată despre această caracteristică!

Pe scurt, cu atât mai bine! 8)


Browser? IE, Chrome et cie?

Personal am folosit Palemoon pentru ..... Firefox a devenit imposibil de personalizat, astfel încât există un contract de închiriere
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Grădină de legume cu fân și baldachin viu




de Paul72 » 25/03/20, 09:37

Deocamdată, având în vedere temperaturile următoarelor 10 zile (iarna ...), totul se întâmplă în seră: fasolea verde (în sfârșit purpurie) este în afara, morcovii, salate în plus și cartofi BF15 care încep bine ( și în afara celor uitați). roșiile beneficiază de căldura din timpul zilei și se întăresc din prospețimea nopții. Pe de altă parte, ardeii, pepenii și castraveții sunt încă calzi în casă ...

Mică preocupare cu jeleurile: migdalele, caisele și piersicile pot suferi. pentru moment este limitat la -1 ° C pe scurt, dar dacă ar scădea la -3 ° C, embrionii tineri ar putea trece pe acolo.

afară, am amenajat terenul care va găzdui culturile de cartofi sub acoperirea fânului (care va fi puțin verde) în câteva luni (sau o săptămână)
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Grădină de legume cu fân și baldachin viu




de izentrop » 25/03/20, 10:15

Am început să semăn în seră după o aprovizionare cu compost, 40 l urină igienizată, o lovitură de grelinette și colț.

Putem deja să plantăm fasole acolo? Nu mă gândisem la asta, o voi face chiar acum. Până când vor ieși, perioada rece se va termina.
Am făcut un test de temperatură cu câțiva cm adâncime, mai mult de 15 °. Cât de profund este acest test în principiu?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 377