Beneficiile homeopatiei și alimentelor și a altor alternative.

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Beneficiile homeopatiei și alimentelor și a altor alternative.

de ABC2019 » 22/06/20, 13:57

Obamot a scris:QED!
GuyGadebois a scris:
Obamot a scris:Bah, cum ne-am dori, Guy? Mister vorbește despre „psihologieDar ar refuza să vorbească „placebo„!?

Totul este pe seama lui, din moment ce nu știe ce este. : Mrgreen:

Ei bine, cel puțin acum știm că nu o știe de când l-a recunoscut : Cheesy:
Ți-am zis eu...

Pardon? Nu stiu ce este? :şoc: nu m-ai intrebat daca stiu ce inseamna un cuvant!!!

Hai benzi desenate, vă las să vă atingeți, pentru că asta vă place.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Beneficiile homeopatiei și alimentelor și a altor alternative.

de Obamot » 22/06/20, 14:09

ABC2019 a scris:Hai benzi desenate, vă las să vă atingeți, pentru că asta vă place.

Da, este o insultă!

Nu, NU este vorba despre „efectul placebo” (așa cum este cunoscut/descris de 400 de ani, de când îl citați) și care se presupune că s-ar referi la un efect care permite (de exemplu):
- pentru a exclude dintr-un grup de control persoanele care suferă de tulburări psihosomatice. Făcându-i să creadă că vor lua o moleculă „activă”,

Și care ar declanșa un mecanism invers de eliberare a tulburării lor, care astfel ar dispărea, așa cum acești pacienți ar fi creat-o (eventual) ei înșiși...! Hmm...

Și așa e grav pentru că ai vorbit cu SUA de luni de zile despre un subiect despre care TU nu știi.

Asta dovedește întârzierea ta notorie în medicină, și care explică în sfârșit de ce te agăți atât de mult de lucruri devenite detalii și pe care nu le dai drumul (cel puțin asta e una dintre explicații...) Eu spun că fără nicio mândrie, Mi se pare extraordinar de sfâșietor. Dar detectasem această întârziere prin unele dintre intervențiile tale!

Și probabil că ți-ai dat seama, întrucât din acel moment, când te vedeam, nu mi-ai mai vorbit „prefăcându-mă că ceea ce spuneam nu este relevant” (și nu pentru că ai fost tratat rău). : Mrgreen: a fost ușor!

Remarc această explozie de luciditate, care te-a făcut să spui pentru o vreme foarte rar „ Nu, nu știu".
Dar a fost de scurtă durată...
2 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Beneficiile homeopatiei și alimentelor și a altor alternative.

de GuyGadebois » 22/06/20, 15:11

Obamot a scris:
ABC2019 a scris:Hai benzi desenate, vă las să vă atingeți, pentru că asta vă place.

Da, este o insultă!

Și atunci e atât de vulgar.... :!:
2 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Beneficiile homeopatiei și alimentelor și a altor alternative.

de ABC2019 » 22/06/20, 15:41

Obamot a scris:Da, este o insultă!

nu, este o metaforă, revizuiește-ți vocabularul retoric.
Remarc această explozie de luciditate, care te-a făcut să spui pentru o vreme foarte rar „ Nu, nu știu".
Dar a fost de scurtă durată...

Nu cunosc ceea ce numiți „rezultatul științific neașteptat al efectului produs de administrarea unui placebo nu cu mult timp în urmă?”

Ce înseamnă asta că nu știu ce este un placebo?

Ești la curent cu cea mai recentă planetă extrasolară descoperită? Asta înseamnă că nu știi ce este o planetă extrasolară?
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Beneficiile homeopatiei și alimentelor și a altor alternative.

de GuyGadebois » 22/06/20, 15:44

ABC2019 a scris:
Obamot a scris:Da, este o insultă!

nu, este o metaforă, revizuiește-ți vocabularul retoric.

Deci o metaforă nu poate fi insultătoare?
1 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Beneficiile homeopatiei și alimentelor și a altor alternative.

de Obamot » 22/06/20, 15:59

ABC2019 a scris:
esti constient de ultima planetă extrasolară te-ai descoperit pe tine? Asta înseamnă că nu știi ce este o planetă extrasolară?


WD 1032+011 b (fără noroc, am vorbit despre asta la prânz la cafeneaua CERN...) :D

Știți ce este un placebo, desigur, dar conform definiției sale de acum 400 de ani...
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 880
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173

Re: Beneficiile homeopatiei și alimentelor și a altor alternative.

de Gildas » 17/07/20, 19:08

bonjour,

Dacă vă interesează, încercați: (studii de sprijin)
Miracolul oțetului de mere asupra zahărului din sânge

https://detox-alcaline.com/le-miracle-d ... glycemie/#
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Beneficiile homeopatiei și alimentelor și a altor alternative.

de GuyGadebois » 19/07/20, 13:25

Dar nu numai. Folosesc otet de mere impotriva refluxului de acid gastric. Într-adevăr, de la o anumită vârstă, aciditatea stomacului scade și poate apărea reflux. O lingură de oțet de cidru (bio și nefiltrat, bineînțeles) cu un pahar mare de apă seara, cu 1 oră înainte de culcare, crește aciditatea gastrică și stomacul se „întărește” corespunzător din nou. Pentru mine, nu mai Gaviscon și alți omeprazoli proști de care am abuzat o vreme înainte de a descoperi acest „lucru”.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Beneficiile homeopatiei și alimentelor și a altor alternative.

de Obamot » 19/07/20, 14:53

Daca nu te superi? Poti sa incerci cu suc de lamaie (si o sa ma anunti...), daca iesi dupa o plimbare (udarea gradinii sau orice exercitiu fizic) pentru ca efectul s-ar putea inmulti cu doi... Dublu pentru ca zeama de lamaie va avea probabil acelasi efect... si combinata cu exercitiile fizice aciditatea sucului de lamaie se transforma in sare alcalina si in acelasi timp iti scade aciditatea reziduala. (Este singurul acid consumat în mod obișnuit care face acest lucru)

Poti alterna, pentru ca trebuie sa consumi si cidru in fiecare zi (foarte putin).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Beneficiile homeopatiei și alimentelor și a altor alternative.

de GuyGadebois » 19/07/20, 15:23

Obamot a scris:Daca nu te superi? Poti incerca cu suc de lamaie (si anunta-ma...)

Vă pot spune deja: nu merge. In sfarsit pentru mine.
Fără îndoială, sucul de lămâie are un gust acid deoarece este foarte bogat în acid citric. Totuși, odată asimilată de organismul nostru, se poate transforma într-un aliment alcalin (vom vedea în ce condiții). În acest din urmă caz, acizii de lămâie sunt corect metabolizați și transformați în componente alcaline: carbonat și bicarbonat.

https://www.medicatrix.be/contre-cure-jus-citron/
Este efectul opus pe care il caut: sa fac stomacul mai acid deoarece sunt sub ceea ce este necesar pentru ca stomacul sa se "inchida" corect.
Lucrul care poate fi combinat favorabil este cărbunele activ vegetal care va absorbi gazele, reducând astfel presiunea stomacală, responsabilă și de creșterea sucurilor.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : gegyx și oaspeții 325