Grădina de legume fără să obosești

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
stephgouv
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 347
Înregistrare: 18/10/19, 08:54
Locul de amplasare: Gouvy (B)
x 66

Re: Grădina de legume fără a obosi




de stephgouv » 15/10/20, 11:23

Doris a scris:Mi-am cântărit și toate recoltele, ca să văd unde stau comparativ cu alți ani

Am cântărit doar: cel mai mare cartof, cea mai mare ceapă, cea mai mare sfeclă roșie și cea mai mare roșie pe care am avut-o la îndemână. Asta e tot.
Nu sunt un moft al cântarului, dar este întotdeauna plăcut să ai o idee despre greutatea unei legume atunci când este pentru prima dată când este „ieșită din comun” în grădina de legume.
Pentru alte legume, număr în cantitate: zero ridichi, doi morcovi, ... : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina de legume fără a obosi




de Did67 » 15/10/20, 12:31

Și când te regăsești fără ridiche, nu este ușor!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Grădina de legume fără a obosi




de Doris » 15/10/20, 12:33

stephgouv a scris:Pentru alte legume, număr în cantitate: zero ridichi, doi morcovi, ... : Mrgreen:

Cât de zero ridichi? Acum câteva săptămâni v-ați oferit să deveniți furnizorul meu de semințe? Ah, dacă nu e ca acasă, am reușit doar ridichi de semințe : Wink:
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
stephgouv
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 347
Înregistrare: 18/10/19, 08:54
Locul de amplasare: Gouvy (B)
x 66

Re: Grădina de legume fără a obosi




de stephgouv » 15/10/20, 13:08

Doris a scris:
stephgouv a scris:Pentru alte legume, număr în cantitate: zero ridichi, doi morcovi, ... : Mrgreen:

Cât de zero ridichi? Acum câteva săptămâni v-ați oferit să deveniți furnizorul meu de semințe? Ah, dacă nu e ca acasă, am reușit doar ridichi de semințe : Wink:

Da, voi deveni furnizorul oficial de semințe de ridiche.
Și îmi vor spune: Domnule, ce mai face ridichi? Voi spune: nu știu! :şoc: : Mrgreen:
1 x
stephgouv
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 347
Înregistrare: 18/10/19, 08:54
Locul de amplasare: Gouvy (B)
x 66

Re: Grădina de legume fără a obosi




de stephgouv » 15/10/20, 13:19

Did67 a scris:Și când te regăsești fără ridiche, nu este ușor!

Frumos joc de cuvinte!
Pe de altă parte, unde mă felicit, nu este să fi avut o singură ridiche și să fi lăsat totul să înflorească. Nu am văzut niciodată atât de multe albine pe ea!
În plus, anul viitor voi semăna din nou ridichi doar pentru a le lăsa să înflorească pentru a atrage insecte polenizatoare.
Un alt motiv bun pentru a fi lăsat să se întâmple!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina de legume fără a obosi




de Did67 » 15/10/20, 13:35

În același sens: lăsarea varzelor „eșuate”; petrec iarna, hrănesc puțin solul; primăvara, înfloresc foarte devreme; cu păpădia, acestea vor fi resurse importante pentru căutători; apoi își formează buchetul floral și, în mod normal, se așează acolo afide de cenușă, care vor hrăni auxiliare, cum ar fi zburători, gărgărițe, șireturi ...

Doar un gest gânditor de lene și un întreg sistem care se clatină! Către mai multă fertilitate (hrănirea solului; structura solului). Mai multă rezistență (creșterea auxiliarelor).

E o prostie, nu-i așa ???

Că nu o ridiche!

[Dacă nu primiți „rezerve” pe crucifere - bine, brassicaceae - (fără mere pe varză de cap, fără rădăcini pe ridichi), un test care nu este scump, dar poate plăti mare: sulf nativ (sau „sulf înflorit”). Brassicaceae au o mare nevoie de S, care nu este întotdeauna disponibil în sol. Mai degrabă decât o analiză costisitoare, un test (S poate fi găsit în granule pe internet, de la plicul mic până la punga de 25 kg! Cei 25 kg, dacă acest lucru este confirmat.]
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina de legume fără a obosi




de Did67 » 15/10/20, 13:38

stephgouv a scris:... Nu am văzut niciodată atât de multe albine pe ea!
În plus, anul viitor voi semăna din nou ridichi doar pentru a le lăsa să înflorească pentru a atrage insecte polenizatoare.
Un alt motiv bun pentru a fi lăsat să se întâmple!


Puteți „clătina” producția: ridiche, varză așa cum am spus, dar și rachete însămânțate de mai multe ori și „rămășițele” cărora le lăsăm să plece la semințe ...

CF unul dintre primele mele videoclipuri (Le Potager du Paresseux: késako?) Unde sunt în fața unei plăci de crucifere ... Rachete cred.
0 x
stephgouv
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 347
Înregistrare: 18/10/19, 08:54
Locul de amplasare: Gouvy (B)
x 66

Re: Grădina de legume fără a obosi




de stephgouv » 15/10/20, 14:43

Did67 a scris:
stephgouv a scris:... Nu am văzut niciodată atât de multe albine pe ea!
În plus, anul viitor voi semăna din nou ridichi doar pentru a le lăsa să înflorească pentru a atrage insecte polenizatoare.
Un alt motiv bun pentru a fi lăsat să se întâmple!


Puteți „clătina” producția: ridiche, varză așa cum am spus, dar și rachete însămânțate de mai multe ori și „rămășițele” cărora le lăsăm să plece la semințe ...

CF unul dintre primele mele videoclipuri (Le Potager du Paresseux: késako?) Unde sunt în fața unei plăci de crucifere ... Rachete cred.


Cu siguranță, am lăsat și rucola să crească ... și după părerea mea, dacă acest lucru continuă, pot adăuga pătrunjelul pe listă ... : Roll:
În ceea ce privește varza, deja mi-ai spus despre punerea lui S. Promis, voi încerca anul viitor!
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Grădina de legume fără a obosi




de Moindreffor » 15/10/20, 17:08

Did67 a scris:Și când te regăsești fără ridiche, nu este ușor!

suntem în paie și de aceea ne temem de foame ................................... de azot : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Grădina de legume fără a obosi




de Doris » 15/10/20, 18:22

stephgouv a scris:Da, voi deveni furnizorul oficial de semințe de ridiche.
Și îmi vor spune: Domnule, ce mai face ridichi? Voi spune: nu știu! :şoc: : Mrgreen:

Sfat de marketing: spuneți că nu sunt deloc înțepători : Cheesy:
1 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 353