Coronavirus, cine sau ce și de ce? Ce origine?

Catastrofe umanitare (inclusiv războaie de resurse și conflicte), naturale, climatice și industriale (cu excepția celor nucleare sau petroliere forum energie fosilă și nucleară). Poluarea mării și a oceanelor.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Coronavirus, cine sau ce și de ce? Ce origine?




de Christophe » 11/08/21, 12:15

Conferință de 1 oră despre originile și criza SARS Coronavirus:

Captură de ecran 2021-08-11 la 12-14-46 SARS Coronavirus virusul care a ieșit din nicăieri.png
Captură de ecran 2021-08-11 la 12-14-46 SARS coronavirus virusul de nicăieri.png (308.15 KiB) Vizualizat de 857 de ori


SARS coronavirus: virusul care a ieșit de nicăieri
Arnaud Fontanet Profesor la Conservatorul Național de Arte și Meserii și la Institutul Pasteur
Sănătate publică (2018-2019) / Pandemii
18 februarie 2019 17:00 18:00 Prelegeri Amfiteatru Maurice Halbwachs - Marcelin Berthelot

SARS sau sindromul respirator acut sever și-a lăsat amprenta. A fost în primul rând prima pandemie majoră a secolului XNUMX. Apariția sa se datorează traversării barierei speciilor de către un virus complet necunoscut al cărui rezervor este liliacul și care va infecta oamenii prin intermediarul de civete mascate de palmier consumate în restaurantele din sud-estul Chinei. Datorită progreselor în biologia moleculară, a fost posibil să reluăm cursul acestui nou virus care a cucerit planeta în câteva săptămâni. Încă nu este clar de ce s-a încheiat focarul după șase luni. Sperăm că vom putea învăța lecțiile acestei repetiții vestimentare care prefigurează următoarele pandemii majore.



film: https://www.college-de-france.fr/video/ ... 190218.mp4
Audio: https://www.college-de-france.fr/audio/ ... 0-a-fr.mp3
Pdf:
UPL7480355239835481487_SARS_Fontanet_cdf.pdf
(2.71 Mio) S-au descărcat ori 202


Transmiteți aici: https://www.college-de-france.fr/site/a ... -17h00.htm
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Coronavirus, cine sau ce și de ce? Ce origine?




de Christophe » 11/08/21, 14:23

Am ascultat întreaga conferință ... și este destul de uimitor, deoarece, în ciuda unui impact infinit mai mic, știm mult mai bine despre originile coronavirusului SARS decât ale SARS-Cov2 ...Pacient 0, sursă de zoonoză, 3 accidente de laborator post-epidemice (Oh bine ??? Naaan !!) ...

El evocă pacientul 0 din coronavirusul MERS, de asemenea, din 2012 ... și sursă de zoonoză ..

Dar cel mai rău este că am impresia cănu am învățat aproape nimic din aceste 2 epidemii anterioare... : Evil: : Evil:

Și mai rău: responsabilitățile politice au fost asumate pentru SARS, în timp ce greșelile politice ale lui Sars-Cov2 mi se par recompensate! (numirea lui Byzun la OMS ...)

Viitorul pare destul de sumbru, prieteni!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Coronavirus, cine sau ce și de ce? Ce origine?




de Christophe » 11/08/21, 14:33

Am adăugat această conferință la primul mesaj al lui Adrien:

sen-no-sen a scris:Este totul în titlu ...
Într-o situație de criză, este întotdeauna necesar să găsiți cei responsabili și să desemnați țapi ispășitori, diferitele teze conspirative merg bine și nu dețin apă.
În ceea ce privește mass-media, acestea ne oferă informații care provoacă anxietate, lăsând la o parte cauzele principale ale acestei crize de sănătate.
Deci, care credeți că sunt cauzele acestei crize și ce concluzie se poate trage din ea? forum!)


Editați Moderarea adăugării în data de 11/08/21, vedeți absolut această conferință de 1 oră despre originile coronavirusului care cauzează SARS (nu veți pierde zeci de ore în altă parte) ...este, de asemenea, uimitor faptul că boala Sars-cov2 a fost numită COVID, care este un termen generic care înseamnă boală coronavirus ... Întrucât au existat deja alte 2 epidemii COVID care sunt SARS și SEAS. Idei ??? ..
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Coronavirus, cine sau ce și de ce? Ce origine?




de Janic » 11/08/21, 14:34

Christophe
Viitorul pare destul de sumbru, prieteni!
doar puțin mai întunecate decât de obicei, tocmai am înlocuit războaiele cu epidemii pentru a elimina „revărsările” ca toate societățile animale. Un război, o epidemie, un alt război, o altă epidemie etc ... și, prin urmare, mai puțin război = mai multe epidemii pentru reechilibrare, în ceea ce privește schimbările climatice. : Roll:
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Coronavirus, cine sau ce și de ce? Ce origine?




de Christophe » 11/08/21, 14:35

Pentru că dacă crezi că toate acestea nu se vor termina în război, ești foarte naiv! :strigăt: :strigăt: :strigăt:
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Coronavirus, cine sau ce și de ce? Ce origine?




de Janic » 11/08/21, 15:27

Christophe »11, 08:21
Pentru că dacă crezi că toate acestea nu se vor termina în război, ești foarte naiv!
oh, nu te-ai născut încă, eram sigur că se va termina în război civil. Pentru că, spre deosebire de ceea ce cei mai tineri cred că sunt noi, deja fierbea chiar după război. Parcă ploaia sau umiditatea cerului sfârșesc mereu să cadă din nou peste noi, în ploi moi sau în torente devastatoare ... alegerea ta! :?
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Coronavirus, cine sau ce și de ce? Ce origine?




de Christophe » 13/08/21, 14:00

Există conspiratorul rău și cel bun ... conspiratorul bun vede o informație, el transmite, iar conspiratorul rău vede o informație, el transmite, dar nu este același lucru!



Tot miros de război!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Coronavirus, cine sau ce și de ce? Ce origine?




de Obamot » 13/08/21, 17:44

Christophe a scris:
[Una dintre ipotezele probabile]


Tot miros de război!
Am spus asta la jumătatea lunii mai, cu o sursă ultra-sigură care să o susțină

Obamot a scris:[...]

Îmi amintesc încă că acum aproape o lună am spus că un șef de clinică mi-a dezvăluit că era un virus de clasă „militar”.
sănătate-prevenire-poluare / demisie-du-dr-raoult-partisan-de-la-clorochină-du-științific-consiliu-covid19-t16370-2470.html? hilit = military # p400478


Obamot a scris:[...] Aș spune chiar că, chiar dacă ar face-o, nici oamenii de știință, nici politicienii și nici cineva nu ar admite vreodată că ar putea fi un „virus de inginerie de nivel militar”(După cum am auzit de la un om de știință cu acces foarte restrictiv la date medicale ultra-confidențiale), deoarece ar putea crea un val de panică planetară cu consecințe incalculabile [...]
dezastre naturale-umane / coronavirus-cine-sau-ce-și-de-ce-t16346-510.html? hilit = militar # p400731
Dernière édition alin Obamot 13 / 08 / 21, 17: 52, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14822
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4301

Re: Coronavirus, cine sau ce și de ce? Ce origine?




de GuyGadeboisTheBack » 13/08/21, 17:47

0 x
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 669
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272

Re: Coronavirus, cine sau ce și de ce? Ce origine?




de SixK » 13/08/21, 17:54

Ultimele știri, este un tip din laborator care s-a infectat cu un liliac?

Mă gândeam mai mult la o poveste de subcontractare pentru a elimina carcasele.
Carcasele vândute pe piață pentru a câștiga bani, mai degrabă decât arderea bug-urilor în pierdere?

Nu știu dacă subcontractarea se folosește foarte mult în China și dacă este posibil în laboratorul P4?
0 x
Optimistii inventeaza avioanele, pesimistii, parașutele. George Bernard Shaw.
Gândurile mele personale, înțeleg mai bine de ce marii șefi au inventat parașutul auriu.

Reveniți la "Dezastrele umanitare, naturale, climatice și industriale"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 105