Fukushima la 10 ani de la dezastru

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Fukushima la 10 ani de la dezastru




de Christophe » 18/03/21, 18:53

Uh acolo, cred că Leo a fost ironic eh !!
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124

Re: Fukushima la 10 ani de la dezastru




de Maximus Leo » 18/03/21, 19:45

Christophe a scris:Uh acolo, cred că Leo a fost ironic eh !!

Complet opinia ta. SputeNique este o colecție de știri false. : Evil:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Fukushima la 10 ani de la dezastru




de Obamot » 18/03/21, 21:45

A vorbi despre „știri false din Rusia” atunci când Occidentul nu face aproape nimic, nu este deloc adecvat (ceea ce ne-a dezvăluit criza covidă, suntem într-o boală, ce spun, o CRIZĂ a informațiilor extrem de revelatoare ... de fel societățile noastre funcționează.) Nimic personal Maximus Leo, dacă există știri false, trebuie denunțate oriunde provin, desigur.
În cazul Japoniei, a minți înseamnă a pierde fața, nu este nimic mai rău. O Japonia dublu traumatizată de puterea nucleară civilă și militară: Hiroshima, Nagasaki apoi Fukushima ... Groaza.
0 x
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 648
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 232

Re: Fukushima la 10 ani de la dezastru




de 44 d.Hr. » 18/03/21, 23:50

Maximus Leo a scris:SputeNique este o colecție de știri false. : Evil:


Nu există nici o îndoială
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Fukushima la 10 ani de la dezastru




de Obamot » 19/03/21, 01:05

Maximus Leo a scris:Și pe sputniknews, am aflat că a fost alerta nucleară care a provocat mii de decese. :şoc: Explicație: alerta nucleară și ordinul de evacuare sunt date la câteva momente după cutremur. Locuitorii din jurul uzinei sunt extrem de numeroși (este în Asia ...), zeci de mii de oameni se reped pe străzi în timp ce sosește tsunami, brusc sunt mii și mii de înecați. Dacă nu ar fi existat nicio alertă nucleară, acești oameni ar fi rămas acasă și tsunamiul nu ar fi pretins nici o victimă.

Evident, acest lucru este complet greșit. Cronologia evenimentelor este bine cunoscută. Tsunami-ul s-a produs cu mult înainte de alerta nucleară. În jurul centralei, este o zonă agricolă puțin locuită și situată mult mai sus, nu a fost inundată.

Puteți furniza linkul, nu am putut găsi nimic (nici în engleză, nici în franceză)
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124

Re: Fukushima la 10 ani de la dezastru




de Maximus Leo » 19/03/21, 10:24

Obamot a scris:Puteți furniza linkul, nu am putut găsi nimic (nici în engleză, nici în franceză)

Poate că trebuie să căutați cu „Fukushima” și „alertă nucleară”. Trebuie să aibă doi, trei sau mai mulți ani. Alerta nucleară a fost cea care i-a alungat pe oameni. Atunci a intrat valul de tsunami și i-a înecat. Conform acestor știri false, alerta nucleară este cea care este responsabilă pentru aceste mii de înecați (!).

Evident că asta este o prostie.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Fukushima la 10 ani de la dezastru




de Obamot » 19/03/21, 13:31

Ah, dar tu ai spus că au scris că, nu eu, am căutat că nu am găsit. Eu cred doar ceea ce văd: depinde de tine să o dovedești.

Pentru că dacă ar fi fost acum câțiva ani, aș fi vrut să examinez sursa, ei au pus totuși sursele. În lipsa lor, pe scurt, este posibil să nu fie vina lor. Deci, în absența dovezilor, nu putem spune că au scris-o, suntem de acord ...!

Maximus Leo a scris:SputeNique este o colecție de știri false. : Evil:

O altă veste în minte? Spui că este un „pickup”, ar trebui să fie ușor de găsit (nu are 3 ani, eh) să arate puțin ...
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124

Re: Fukushima la 10 ani de la dezastru




de Maximus Leo » 19/03/21, 15:48

Obamot a scris:O altă veste în minte?

https://www.rtbf.be/info/monde/detail_c ... d=10468297
152 de știri false rusești detectate! : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Fukushima la 10 ani de la dezastru




de Obamot » 19/03/21, 16:07

Nu, m-am uitat, asta-i tâmpenie.

Încearcă să-mi găsești doar un nume care să fie acolo https://euvsdisinfo.eu/about/

Nu există nimic, nimic, nimic, zero, fără nume. Vreau nume și surse clare. Nu există.
Credibilitatea ia o lovitură urâtă.

Așadar, de două ori nu ai dat o sursă de încredere, falsul știre pentru moment vine de la tine. În cele din urmă, este chiar mai fals decât falsul pe care crezi că îl denunți. Cred că trebuie să punem lucrurile în perspectivă, trebuie să luăm știrile Sputnik pentru ceea ce sunt și ce pot contribui. Un unghi interesant asupra anumitor probleme, care îi enervează pe occidentali! Ei nu sunt nici mai răi, nici mai buni decât presa „noastră” de masă, dar abordarea lor neconvențională aruncă lumină asupra problemelor într-o lumină care dezvăluie lucrurile. Nu spun că sunt toți albi. Nu le învinuiesc că există.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Fukushima la 10 ani de la dezastru




de Exnihiloest » 21/03/21, 21:32

Obamot a scris:...
Încearcă să-mi găsești doar un nume care să fie acolo https://euvsdisinfo.eu/about/
Nu există nimic, nimic, nimic, zero, fără nume. Vreau nume și surse clare. Nu există.
...

Dumneavoastră ați dat linkul unde este scris:
„StratCom”.
Numele sunt acolo:
https://en.wikipedia.org/wiki/East_StratCom_Task_Force

„Guvernele statelor membre ale UE au sprijinit puternic grupul operativ încă de la înființare și asigură majoritatea personalului său”.
Nume:
„Pavel Telička, vicepreședinte al Parlamentului European”
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 369