Germania (deja) folosește Plaquenil (Clorochină) împotriva Covid-19?

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Germania (deja) folosește Plaquenil (Clorochină) împotriva Covid-19?




de Obamot » 12/01/21, 23:17

Vedeți peste cinci ani ce dă https://www.euromomo.eu/graphs-and-maps

Și peste 365 de zile în 2020, ce a dat tot acest bla-bla provocator de anxietate în UE? Jumătate din decese în EHPAD / EMS. Trei sferturi din țări nu sunt mai afectate decât de gripa sezonieră.
în Franța : Arrowd: în orice caz, mortalitate în exces mai mare decât în ​​altă parte, nu ne spune motivele, eh ... : Arrowd: Pur aleatoriu?

coronavirus
„O tragedie de neimaginat” la bărbați
CARE consideră că situația este "profund îngrijorătoare" în
case de bătrâni care reprezintă jumătate din decesele legate de Covid-19.
https://www.24heures.ch/monde/tragedie- ... y/14998682

Acum împărțim decesele la două și statisticile ne oferă ce :?:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Germania (deja) folosește Plaquenil (Clorochină) împotriva Covid-19?




de Obamot » 13/01/21, 05:58

Christophe a scris:De ce se panică Angela atunci?

Cu siguranță din motive întemeiate.

După cum putem vedea, pare să existe o inconsecvență a datelor între diferite site-uri, fără a putea spune nimic. Văd și aceste diferențe, nu sunt un tocilar : Wink:

Va trebui să investigăm pentru a vedea de unde vine.
Astfel de diferențe au fost deja observate în trecut. Acest lucru este rău pentru statistici, suntem la începutul anului.

Pe de altă parte, pentru 2020 cifrele vor fi lansate în curând, în cele din urmă vom putea efectua ponderări după verificare. repartizarea pe boli.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Germania (deja) folosește Plaquenil (Clorochină) împotriva Covid-19?




de Did67 » 26/02/21, 17:04

Chiar la începutul acestei discuții, înainte de a mă obosi, am „presupus” că o notorietate a cercetătorilor [cum ar fi cea de la Canteloup, numim „omul de știință din Marsilia”], care este „construită” - este suficient pentru a ști care sunt „mecanismele de clasificare”.

Când vine vorba de publicații, regula simplă, atunci când sunteți un doctorand necunoscut, este ca lucrarea dvs. să fie co-semnată de un notabil care nu a făcut altceva decât este cunoscut .... Articolul va fi publicat. Începi să cazi în linie. Este bine cunoscut și banal ...

Dar, a priori, există etajul de mai sus: amicism în anumite reviste a căror venalitate nu mai este atât de îndoielnică; https://www.lemonde.fr/sciences/article ... 50684.html

Când unii l-au văzut pe Raoult drept un Premiu Nobel, vorbeau despre Premiul Nobel pentru Comerț? Pentru că eu cred că Premiul Nobel pentru show biz nu există. Există Festivalul de la Cannes. Dar acolo, e plictisitor, trebuie să faci un film!

[Nu mă citi greșit: nu am spus că nu a publicat nimic - bine, nimic interesant sau autentic; dar poate nu este geniul absolut pe care „figurile” și clasificarea sa l-ar putea sugera]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14913
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4338

Re: Germania (deja) folosește Plaquenil (Clorochină) împotriva Covid-19?




de GuyGadeboisTheBack » 26/02/21, 17:11

Did67 a scris:Blablabla ....

Da, Raoult publică o mulțime (chiar îl menționează des) și ce? Aceasta este aria sa de expertiză. Vă amintiți cât de mult IHU (sau alte structuri) ne-am specializat în domeniul microbiologiei în Franța? Câte alte spitale fac același lucru cu echipele din Marsilia? Acest articol este încă un prosop de ceai.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Germania (deja) folosește Plaquenil (Clorochină) împotriva Covid-19?




de Did67 » 26/02/21, 17:28

Obamot a scris:
- "rata mortalității

Ceea ce traduc fără înverșunări ca „Rata mortalității” și arată așa:



O rată este întotdeauna în raport cu ceva.

Aici, și se află în subtitlul graficului, este vorba despre numărul cumulat de decese, comparativ cu numărul de „ieșiri” decedate + bolnavi recuperate.

Prin urmare, o linie dreaptă înseamnă că această rată nu crește, cu alte cuvinte că „mortalitatea medie” nu crește. Deci, pe scurt, virusul în cauză este „la fel de mortal”.

Rata mortalității nu este ușor de manipulat: într-o perioadă de 120 de ani, rata mortalității unei populații umane este de 100% !!! Toți vom muri în cele din urmă.

Prin urmare, măsurăm mai degrabă „ratele mortalității cazurilor: din 10 de persoane care au suferit o anumită boală, câți mor din cauza acesteia?”

Sau, la scara unei țări, măsurăm „excesul de mortalitate”: sunt curbele de mai sus, unde evidențiem diferența de suprafață între „curbele medii” (deoarece mortalitatea este întotdeauna puțin variabilă) și curba anului. Se presupune că această abatere este, „în medie”, consecința virusului. Am primit asta și pentru canicula. Citiți bine la suprafață: fiecare cm² reprezintă x mii de decese ... Deci, un vârf foarte ridicat, dar îngust (val de căldură) va costa destul de puțin, comparativ cu o „umflătură medie, dar foarte lungă” (de obicei epidemii).

Acolo, acestea sunt curbe aspre. Pentru că cine va putea spune că morții sunt în legătură directă cu Covidul? De exemplu, pe măsură ce o populație îmbătrânește, rata mortalității crește în mod natural - da, bătrânii mor mai mult!

Prin urmare, demografii au instrumente care permit, pe baza mai multor date (epidemiologice, vremea, vârsta populației) să „calculeze” care ar fi fost curba anului - și diferența va fi deci estimarea. poate fi atribuit virusului (sau idem de valul de căldură). Acestea vor fi date pe care le vom avea mai târziu ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Germania (deja) folosește Plaquenil (Clorochină) împotriva Covid-19?




de Did67 » 26/02/21, 17:35

Nu l-am mai găsit, dar iată curbele pentru FRance.

Mai jos, zona cenușie cu anii diferiți și variabilitatea lor (în special, iernile variază foarte mult în funcție de severitatea și letalitatea gripei). Se remarcă doi ani: 2003 și valul de căldură (cu un vârf foarte înalt, dar îngust) și 2020 cu două umflături medii înalte și foarte largi).

2021-02-26_17h30_42 Covid.png
2021-02-26_17h30_42 Covid.png (352.04 KiB) Vizualizat de 1018 ori


Puneți-l pe hârtie milimetrică și numărați cutiile mici!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Germania (deja) folosește Plaquenil (Clorochină) împotriva Covid-19?




de Did67 » 26/02/21, 17:39

GuyGadeboisLeRetour a scris: Acest articol este încă un prosop de ceai.


Pentru că tu, ești cunoscut aici pentru prosoapele tale în sine poate ???? sau dantela ???

Și, desigur, sunteți mult mai bine informați decât oamenii care au făcut acest studiu!

Dar sunt pentru libera exprimare a rahatului. A mea. A ta.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Germania (deja) folosește Plaquenil (Clorochină) împotriva Covid-19?




de Did67 » 26/02/21, 17:56

Ultimele cifre pentru Germania:

2021-02-26_17h50_29 Covid Allemagne.png
2021-02-26_17h50_29 Covid Germany.png (15.54 KiB) Vizualizat de 1008 de ori


Cu excepția totalelor, acestea sunt numărul pe zi:
+ 394 de morți / total: 69 (mai puțin decât noi, pentru o populație mai mare, dar totuși, este un oraș mic distrus la pământ!)
+ 9 de cazuri pozitive / 997 în total ... (aproximativ jumătate din numărul dintre noi)

Mortalitatea este după cum urmează:

2021-02-26_17h47_35 mortalitate în Germania.png
2021-02-26_17h47_35 mortalitate în Germania.png (65.63 KiB) Vizualizat de 1008 ori


„Norul” gri în stânga sau albastru în dreapta localizează mortalitatea în anii de referință (ultimii 4 ani întregi)
Curba roșie este numărul de decese din 2020/2021.
Scara din partea de jos este numărul săptămânii. Numărul deceselor este numărat pe săptămână.
Curba din partea de jos este diferența dintre numărul deceselor 2020-2021 și media celor 4 ani de referință. Deci mortalitatea „atribuibilă” Covidului.

Acesta este motivul pentru care Merkel a strigat în decembrie 2020 ... Curba urca.

Dar pe măsură ce a crescut și numărul cazurilor (ceea ce explică de ce a crescut mortalitatea!), Rata - curba la care se referea Obamot - a rămas constantă!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Germania (deja) folosește Plaquenil (Clorochină) împotriva Covid-19?




de Did67 » 26/02/21, 18:18

Un ultim punct, iar apoi tac: discuțiile despre rate sunt ușor „părtinitoare”!

Rata mortalității „naturale”, exclusiv Covid, este scăzută. Da, trăim mai mult de 80 de ani! Când cred că o bacterie dispare după 20 de minute!

Numărul de morți înregistrat în 2019 este de 613 de decese. Pentru o populație de 456 milioane de locuitori la 67,4 ianuarie 1. Calculați: nu murim mult! Doar aproximativ 2021%. E ridicol.

Așadar, cu 30% mai multe decese (care nu sunt paie; întrebați directorii funerari - trebuie să recruteze), este doar 0,3% mortalitate.

Ar trebui să cumpărăm atât de multe vaccinuri, atât de scumpe, pentru doar 0,3% din mortalitate? Te intreb ! Este complet nerezonabil, așa prezentat.

Ei bine, dacă spunem că sunt 200 de oameni, începem să ne uităm în jur dacă nu este un tată, o mamă, un frate sau o persoană dragă. Și, în cele din urmă, se spune că guvernul se înșelă; încă l-am fi putut economisi pentru prețul unui pachet de țigări (prețurile din Europa care se scurseseră: 000 € pentru vaccinul duo-ului Oxford și AstraZeneca, 1,78 € pentru Johnson & Johnson - va fi lansat în curând -, 8,50 € pentru vaccinul CureVac - în curând -, 10 € pentru Pfizer / BioNTech și în final 12 $ pentru Moderna)! 18% dintre francezi fumează în fiecare zi. Într-o zi nu fumează și donează pentru vaccinul lor. A doua zi, pentru o altă persoană ... 25 zile așa, am plătit vaccinurile pentru toată lumea. Și fac un BA pentru tine. Ma intreb ce fac fumatorii !!!
0 x

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Remundo, sicetaitsimple și oaspeții 214