Lumea post-Coronavirus

dezbateri și companii filosofice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: După Coronavirus




de Christophe » 22/03/20, 17:24

Tocmai am scris un articol destul de cuprinzător (cred) despre primele consecințe economice și sociale ale crizei coronavirusului

Dacă doriți să faceți adăugiri sau complemente, spuneți-mi ...

Nimic nu s-a spus despre efectele psihologice ale închiderii, de exemplu ... Dar asta mi se pare în mare măsură exagerat ... Vorbim deja despre depresie de izolare??? Serios? După 3 zile? : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Nu știu ce este o depresie reală ... o grămadă de sculele! : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6524
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641

Re: După Coronavirus




de Macro » 23/03/20, 07:55

Ei bine, eu fără să intru în depresie .... nu am fost închisă săptămâna trecută ... Am lucrat pe site-ul industrial al angajatorului meu ... Site unde lucrez de 27 de ani .... Și de 27 de ani mai ales vinerea ... Este feta alunecării, a traficului, a zgomotului, a lumii, pe scurt un furnicar .... Și acolo vinerea trecută ...... Aproape nimic ... Deșertul .... :şoc: Ei bine, vă pot spune ... că, chiar dacă închid ochii, am crezut că sunt la malul mării (pescărușii și o particularitate a site-ului în care auzim cabluri care băteau pe catarguri, cum ar fi bărcile cu pânze). Ei bine, mi-a dat o dronă serioasă să aștept sosirea agentului de securitate pentru a lua ceasul de noapte ....

Închis de vineri la 17:XNUMX ... Cu Mamita, marele Minimacro, prietena lui și cele două pisici ale sale din Bengal ... Fără alcool, fără țigări, cu doar cât să te joci ... săptămâna va fi lungă ... : Cheesy:
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: După Coronavirus




de Christophe » 23/03/20, 11:46

Macro a scris:Fără alcool, fără țigări, cu doar cât să te joci ... săptămâna va fi lungă ... : Cheesy:


Acolo ai anticipat prost !!! :şoc:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6524
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641

Re: După Coronavirus




de Macro » 23/03/20, 11:51

Pentru țigări și alcool ... S-a decis de vineri ... Înțărcarea : Cheesy: : Cheesy: pentru bricolaj .... Mai sunt multe de făcut ... Am răzuit două bănci de lucru din metal, le-am revopsit și urmează să fac ordine și să renovez micul meu atelier de 110 m2 : Cheesy: : Cheesy:
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: După Coronavirus




de Christophe » 23/03/20, 12:17

Deci nu urmezi sfatul guvernului?

Folosește poțiune hidroalcoolică în fiecare zi!

: Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

ps: mic atelier de 110 m² ... pffff sunt gelos! : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6524
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641

Re: După Coronavirus




de Macro » 23/03/20, 15:48

Ei bine, atunci când aveți un pod cu două coloane în atelierul dvs. ... Luați o amprentă necesară de 25m2 doar pentru el ... Apoi mașina de anvelope, balansierul de foraj pe coloană (trebuie să îl repar) .... trebuie să parchezi mașina în Mamita ... Ține locul unui camion ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: După Coronavirus




de Christophe » 23/03/20, 16:28

Macro a scris:... ia locul unui camion ...


Mamita sau casa de marcat? : Cheesy:

Cunoscându-te, am o îndoială ... : Lol:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: După Coronavirus




de Christophe » 23/03/20, 16:52

Cifra tocmai a ieșit: cel puțin 5% recesiune așteptată în Germania ... și criza este departe de a fi trecut ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6524
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641

Re: După Coronavirus




de Macro » 23/03/20, 20:02

Christophe a scris:
Macro a scris:... ia locul unui camion ...


Mamita sau casa de marcat? : Cheesy:

Cunoscându-te, am o îndoială ... : Lol:

cutia lui ... A6limousine ...
MmsCamera_2018-06-19-21-43-40.jpg
1 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: După Coronavirus




de Adrien (ex-nico239) » 24/03/20, 11:52

Ceea ce este deosebit de uimitor la această criză este că ieri nu am avut niciun ban pentru pensii și acum avem miliarde pentru coronavirus.

Și nu că noi TOTI.

Este sistemul aproape magic al băncilor centrale care poate arunca bani cu orice preț (cu excepția pensiilor și a creanțelor spitalelor aflate în agonie ... ÎNAINTE de coroană : Mrgreen: ) cu condiția ca fiecare să pună mâna în borcanul cu gem.

Sistem fabulos care, având în vedere rândul evenimentelor, ar putea foarte bine într-o zi sau alta să anuleze datoriile tuturor.

Practic, toți avem propria noastră bancă și deschidem porțile.

Săraci greci, criza lor a venit prea curând, ar fi coincis cu coronavirusul și au ucis două păsări cu o singură piatră, suferind (cel puțin financiar) mult mai puțin.

Aceasta este dovada faptului că măsurile de austeritate și co. Sunt doar artificii politice pentru a menține capul social al unui anumit număr sub apă.

Mai mult, ne întrebăm de ce, deoarece cu palma economică pe care o vom lua putem spune că inflația este liniștită pentru o vreme.

Acesta nu este un motiv pentru a face nimic, dar când vedem cum ne-am apucat de cote și se termină reforma pensiilor, salariul minim cu anunțuri complicate după criza vestei galbene ne spunem că suntem bine într-o lume a opresorilor și a opresorilor gratuiți.


Când vine vorba de creșterea cu adevărat a salariului minim, folosim perifrazele dând false speranțe.

Dar când vine vorba de economisirea unora (sau chiar a sistemului și, bineînțeles, suntem de acord cu angajații cărora li s-a refuzat o creștere a salariului minim sau le-a fost acordat mijloacelor ... îngrijitorilor), atunci există băncile centrale și în special cele americane care au anunțat ieri că va injecta toată lichiditatea necesară FĂRĂ LIMITĂ ...

Unul dintre articolele pe această temă
https://labourseauquotidien.fr/fed-pass ... et-hesite/
https://www.coindesk.com/into-the-unkno ... injections

Uau, așa că aici intrăm într-o altă galaxie
Deci, în toți acești ani, am fost mințiți fără să știm din proprie voință?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 258