Efecte și durată a retenției Covid-19: studiu realizat de Imperial College London

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Efectele și durata de retenție a Covid-19: studiu realizat de Imperial College London




de izentrop » 21/04/20, 14:37

După cum știm acum că masca este eficientă, dacă de la 11 mai toată lumea o poartă și instrucțiunile sunt, în general, urmate, în timp ce reia activitatea, R0 poate fi stabilizat la valoare mai mică de 1, ceea ce va permite oprirea epidemiei (Mea culpa, am confundat R0 și imunitatea colectivă).
ROE pentru SARS în 2003 a fost de 3 și a fost redusă la 0,5 ceea ce a oprit epidemia.
Imunitate colectivă
Țări precum Olanda și Suedia au decis să nu încetinească R0 limitând populația, ci mai degrabă să parieze pentru imunitatea colectivă. Dacă R0 este mai mare de 1, contaminările cresc până la vârfurile epidemice și, în cele din urmă, scad din cauza dobândirii imunității colective de către populație. Se ajunge când 50% până la 60% din populație a fost infectată și, prin urmare, a produs anticorpi

După cum a explicat dr. Gérald Kierzek, medic de urgență la Hôtel-Dieu (Paris) pe platoul programului Quotidien din 16 aprilie: „Pe 11 mai deschidem și lăsăm virusul să circule, asta este ceea ce "numim imunitate colectivă (...) Vom avea efectele la începutul lunii iunie. Vom vedea ce se întâmplă, dacă trebuie să închidem puțin sau foarte mult" adăugând că în "luna iunie" vom fi limitat dacă există un al doilea val ".
https://sante.journaldesfemmes.fr/fiche ... nt-france/
În Franța, dacă nu depășim 1000 de morți pe zi, nici o problemă nu reușim ... : Twisted:

Trebuie să ieșim din această pandemie. : Wink:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Re: Efectele și durata de retenție a Covid-19: studiu realizat de Imperial College London




de Christophe » 23/04/20, 02:21

Christophe a scris:Conținerea în suburbiile franceze:

Mediere socială prin Covid-19! Foarte puternic! : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:


Unii mă vor acuza în continuare că vreau să-mi fac profetul autoproclamat ...

Acum trebuie să găsim scuze admirabile pentru mortalitatea de + 63% din suburbi :şoc:
https://www.huffingtonpost.fr/entry/pou ... e5b83b9480

Unde era Macron acum 2 săptămâni într-o mulțime virtuală ???
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Re: Efectele și durata de retenție a Covid-19: studiu realizat de Imperial College London




de Christophe » 28/04/20, 01:33

0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Re: Efectele și durata de retenție a Covid-19: studiu realizat de Imperial College London




de Christophe » 28/04/20, 01:36

Cu alte cuvinte: + 60 până la 90 de cazuri noi în fiecare lună?
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Efectele și durata de retenție a Covid-19: studiu realizat de Imperial College London




de izentrop » 28/04/20, 09:37

Christophe a scris:Cu alte cuvinte: + 60 până la 90 de cazuri noi în fiecare lună?
Nu odată atinsă imunitatea colectivă și trebuie să sperați la un vaccin suficient de curând.
Înfrânge merge : Wink:

Văzut pe măsură ce a dispărut, am putea fi printre primii care ajungem la R0 <1, în timp ce chinezii vor fi încă în închisoare.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Re: Efectele și durata de retenție a Covid-19: studiu realizat de Imperial College London




de Christophe » 28/04/20, 12:34

izentrop a scris:
Christophe a scris:Cu alte cuvinte: + 60 până la 90 de cazuri noi în fiecare lună?
Nu odată atinsă imunitatea colectivă și trebuie să sperați la un vaccin suficient de curând.
Înfrânge merge : Wink:


Deci este nevoie de 60 până la 70% din populația imunizată pentru a obține imunitate colectivă, nu?

Dacă reținem 60% și 90 de cazuri noi pe lună, obținem pentru Franța: 000 * 70 / 0.6 = 0.09 luni înainte de a ajunge acolo! Sau mai bine de 467 de ani! : Mrgreen: : Mrgreen:

Da, speranța dă viață ... unii încă așteaptă vaccinul împotriva SIDA ... Ei bine, au trecut și 38 de ani de când am descoperit SIDA !! : Cheesy:

izentrop a scris:Văzut pe măsură ce a dispărut, am putea fi printre primii care ajungem la R0 <1, în timp ce chinezii vor fi încă în închisoare.


Uh nu suntem deja la R0 de 0.5 ??
Sau este R1 din 0.5? Nu știu bine aceste noțiuni ...

Ne puteți oferi o imagine de ansamblu a Rx?
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Efectele și durata de retenție a Covid-19: studiu realizat de Imperial College London




de ABC2019 » 28/04/20, 12:44

Christophe a scris:
izentrop a scris:
Christophe a scris:Cu alte cuvinte: + 60 până la 90 de cazuri noi în fiecare lună?
Nu odată atinsă imunitatea colectivă și trebuie să sperați la un vaccin suficient de curând.
Înfrânge merge : Wink:


Deci este nevoie de 60 până la 70% din populația imunizată pentru a obține imunitate colectivă, nu?

Dacă reținem 60% și 90 de cazuri noi pe lună, obținem pentru Franța: 000 * 70 / 0.6 = 0.09 luni înainte de a ajunge acolo! Sau mai bine de 467 de ani! : Mrgreen: : Mrgreen:

din fericire, probabil că detectăm doar un caz în 20 sau 30, așa că, de fapt, așteaptă mai degrabă între 1 sau 2 ani. Ceea ce va provoca deja o mulțime de griji ...
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Re: Efectele și durata de retenție a Covid-19: studiu realizat de Imperial College London




de Christophe » 28/04/20, 12:46

Ah, da, în acest caz ...

Să nu-mi vorbească nimeni despre rigoarea științifică despre această epidemie !!! : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Efectele și durata de retenție a Covid-19: studiu realizat de Imperial College London




de ENERC » 28/04/20, 12:50

R0 este în prezent 0,6 în Franța continentală.
Este de 0,9 în Germania, care are o ușor relaxare. Peste 1, este reluarea exponențială a epidemiei.

Această boală va fi asemănătoare cu HIV, dar mai rău, deoarece, spre deosebire de HIV, nu există nicio măsură pentru evitarea ei 100%.
Nici măcar nu cred în vaccinare, deoarece la fel ca în cazul gripei, imunitatea va fi scurtă și nu se pune problema vaccinării a 7 miliarde de oameni la fiecare 6 luni.
Adevărata speranță este de a găsi medicamente pentru a evita formele foarte grave. Pare să fie pe drumul cel bun.

din fericire, probabil că detectăm doar un caz în 20 sau 30, așa că, de fapt, așteaptă mai degrabă între 1 sau 2 ani. Ceea ce va provoca deja o mulțime de griji ...

În majoritatea departamentelor, suntem sub 2% din persoanele infectate (date prin sondaj serologic). Deci suntem foarte departe de obiectiv.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Re: Efectele și durata de retenție a Covid-19: studiu realizat de Imperial College London




de Christophe » 05/04/21, 13:51

Niciodată 3 fără 4?

0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 431