Intelectuali de excepție

dezbateri și companii filosofice.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: intelectualii extraordinari




de Grelinette » 11/04/20, 18:28

ABC2019 a scris:și, în afară de proza ​​sa lirică, știe ce înseamnă un test semnificativ statistic, Michel Onfray?

pentru că dacă Raoult vrea să facă filozofie sau teatru, nimeni nu îl va învinui. Problema este tocmai atunci când pretinde că este știință. Și cunosc medicii care nu sunt nici celebri, nici parizieni, dar care cred că suntem la un pas de sancțiune penală.

Un medic a spus într-un interviu următorul lucru despre clorochină și metodele profesorului Raoult și care mi se pare a fi de bun simț:

Protocolul testelor care determină eficacitatea unui medicament necesită testarea a 2 populații, una cu medicamentul, cealaltă cu un placebo ... Dar este greu de imaginat astăzi, având în vedere urgența situației, luați o populație de oameni contaminați de coronavirus și dați-le un placebo pentru a vedea câți vor muri și pentru a compara cu pacienții cu adevărat tratați cu medicamentul! ...


În mod clar, admitem că vom sacrifica pacienții pe altarul Științei și protocolul oficial!
Înțelegem că unii medici aleg mai degrabă opțiunea de a trata pe toată lumea și văd ce oferă statisticile globale, la nivel local, în țară și în altă parte.
În plus, nu înțeleg acest argument care constă în a spune că rezultatele date de prof. Raoult sunt statistic inadmisibile, deoarece se află în afara protocolului, în timp ce statisticile sunt date în întregime asupra întregii populații.
De ce cei 1000 de pacienți tratați în Marsilia ar fi fundamental diferiți de cei 1000 de pacienți tratați în Mulhouse?

În cele din urmă, putem folosi subgrupuri cu același profil (vârstă, sex, comorbiditate cunoscută etc.) și rafinarea statisticilor, dar nici măcar nu sunt sigur că ar fi înțelept.
Dernière édition alin Grelinette 11 / 04 / 20, 18: 35, editate 1 ori.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: intelectualii extraordinari




de GuyGadebois » 11/04/20, 18:30

ABC2019 a scris: Și știu medici care nu sunt nici renumiți, nici parizieni, dar care se gândesc la el că suntem pe punctul de a sancționa penal.

Mulțumim Pinocchio pentru această uriașă minciună.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: intelectualii extraordinari




de ABC2019 » 11/04/20, 18:43

grelinette a scris:
ABC2019 a scris:și, în afară de proza ​​sa lirică, știe ce înseamnă un test semnificativ statistic, Michel Onfray?

pentru că dacă Raoult vrea să facă filozofie sau teatru, nimeni nu îl va învinui. Problema este tocmai atunci când pretinde că este știință. Și cunosc medicii care nu sunt nici celebri, nici parizieni, dar care cred că suntem la un pas de sancțiune penală.

Un medic a spus într-un interviu următorul lucru despre clorochină și metodele profesorului Raoult și care mi se pare a fi de bun simț:

Protocolul testelor care determină eficacitatea unui medicament necesită testarea a 2 populații, una cu medicamentul, cealaltă cu un placebo ... Dar este greu de imaginat astăzi, având în vedere urgența situației, luați o populație de oameni contaminați de coronavirus și dați-le un placebo pentru a vedea câți vor muri și pentru a compara cu pacienții cu adevărat tratați cu medicamentul! ...


În mod clar, admitem că vom sacrifica pacienții pe altarul Științei și protocolul oficial!

Având în vedere că HCQ poate avea efecte toxice asupra pacienților cu Covid-19, este exact aceeași problemă morală să le dai și să nu le dai. Este și bun simț, nu-i așa?

Oricum, Raoult i-a dat-o doar celor care nu se temeau de nimic, așa că la fel de bine ar fi putut să nu le-o fi dat.

„Sacrificarea bolnavilor pe altarul Științei” echivalează cu a spune că ceea ce a făcut el nu este știință și tocmai pentru asta este criticat.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: intelectualii extraordinari




de Exnihiloest » 11/04/20, 19:03

În vremuri de „război” și nu eu îl spun, nimic nu se face complet corect.

Când o democrație este făcută corect, nu este nevoie ca oamenii să rămână acasă sau să interzică întâlnirile. Și totuși asta se întâmplă astăzi.
În știință, este la fel. Există constrângeri. Am uitat că există o urgență?
Și că studii serioase cu protocoale meticuloase, nu este urgentă astăzi?
Urgența de astăzi, este studiile rapide și suficiente pentru a putea spune că există un câștig probabil, chiar mic, de a utiliza un astfel de tratament, mai degrabă decât deloc. Și așa avem câteva.

Doar 554 de morți ieri în spitale, cu siguranță o paie. În afară de asta, să ne luăm timpul, spunem experți și mandarini parizieni, adică să lăsăm să murim și să facem în liniște testele noastre serioase ale oamenilor de știință adevărați care se respectă reciproc, dublu-orbi și cu pacienți tratați cu placebo! Aici se află „sacrificiul” bolnavilor. Știu ce este medicina de război, gugusul nostru?
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: intelectualii extraordinari




de ABC2019 » 11/04/20, 20:24

GuyGadebois a scris:
ABC2019 a scris: Și știu medici care nu sunt nici renumiți, nici parizieni, dar care se gândesc la el că suntem pe punctul de a sancționa penal.

Mulțumim Pinocchio pentru această uriașă minciună.

din moment ce nu știți despre cine vorbesc, această judecată este total stupidă. Dar este obiceiul tău.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: intelectualii extraordinari




de ABC2019 » 11/04/20, 20:26

Exnihiloest a scris:În vremuri de „război” și nu eu îl spun, nimic nu se face complet corect.

Când o democrație este făcută corect, nu este nevoie ca oamenii să rămână acasă sau să interzică întâlnirile. Și totuși asta se întâmplă astăzi.
În știință, este la fel. Există constrângeri. Am uitat că există o urgență?
Și că studii serioase cu protocoale meticuloase, nu este urgentă astăzi?
Urgența de astăzi, este studiile rapide și suficiente pentru a putea spune că există un câștig probabil, chiar mic, de a utiliza un astfel de tratament, mai degrabă decât deloc. Și așa avem câteva.

Doar 554 de morți ieri în spitale, cu siguranță o paie. În afară de asta, să ne luăm timpul, spunem experți și mandarini parizieni, adică să lăsăm să murim și să facem în liniște testele noastre serioase ale oamenilor de știință adevărați care se respectă reciproc, dublu-orbi și cu pacienți tratați cu placebo! Aici se află „sacrificiul” bolnavilor. Știu ce este medicina de război, gugusul nostru?

nu este un motiv pentru a face nimic. Îmi amintesc că existau încă instanțe și hotărâri, chiar și în timp de război.

Te gândești ca și cum HCQ s-a dovedit a fi eficient, atunci când tocmai acest lucru nu a fost dovedit.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: intelectualii extraordinari




de GuyGadebois » 11/04/20, 21:04

ABC2019 a scris:nu este un motiv pentru a face nimic. Îmi amintesc că existau încă instanțe și hotărâri, chiar și în timp de război. <<<< deoarece ridicolul nu mai ucide, depune o plângere împotriva lui Raoult.

Te gândești ca și cum HCQ s-a dovedit a fi eficient, atunci când tocmai acest lucru nu a fost dovedit.
Este doar dovedit de ultimul studiu chinezesc și ultimul din Raoult, fără a număra toate mărturiile profesioniștilor și pacienților (fără nicio valoare științifică, nu-i așa?) Unde și-a demonstrat eficacitatea în practica medicina de câmp. Dar sunt arahide ... ai spus deja asta.
Și asta este, de asemenea, un comunicat, cred:
https://inchloroquinwetrust.com/actuali ... Pyrk_Gi1I8
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9913
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2715

Re: intelectualii extraordinari




de sicetaitsimple » 11/04/20, 21:29

ABC2019 a scris:nu este un motiv pentru a face nimic. Îmi amintesc că existau încă instanțe și hotărâri, chiar și în timp de război.


Aceasta este doar problema ... Am menționat-o acum zece zile, cred, dar nu mai găsesc, la sfârșitul lunii martie, la momentul decretelor referitoare la utilizarea clorochinei și derivatele sale.
Peste câteva săptămâni sau luni, sperăm că criza epidemică se va sfârși ...
Și acolo, vom vedea atacuri juridice individuale declanșate în toate direcțiile, atât pentru, cât și împotriva unui astfel de tratament, care nu ar fi fost eficient pentru așa și așa persoană dragă.
Și îngrijitorii noștri, în prima linie de astăzi, vor suferi acest tip de atac. Ei bine, în mod normal sunt asigurați, îi costă legarea la ochi dacă sunt liberali, dar unii se vor găsi atacați și vor ajunge în instanță.

Și conducătorii noștri, de vreme ce unii senatori al căror discurs pare apreciat de unii în acest sens forum pretind deja „curtea de justiție”.

Unii oameni folosesc adesea termenul „gerber” aici în spatele tastaturii lor, eu îl iau pentru mine.

Dar hei, când ești închis în spatele tastaturii și nu ai nicio decizie de luat, nu riști nimic să spui nimic.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: intelectualii extraordinari




de Grelinette » 11/04/20, 22:45

ABC2019 a scris:... În mod clar, admitem că vom sacrifica bolnavii pe altarul Științei și protocolul oficial!

... având în vedere că HCQ poate avea efecte toxice asupra pacienților cu Covid-19, oferindu-le exact aceeași problemă morală ca și faptul că nu le oferă. Este și bun simț, nu-i așa?

Astăzi, de îndată ce vorbim despre clorochină, ridicăm brațele spre cer cu ochi mari, strigând „FII ATENȚIE, este periculos, poate ucide etc.”

Ieri, adică din nou anul trecut, în 2019, dacă am merge la medicul nostru pentru suspiciunea unei infecții oarecum atipice (de exemplu, Lyme), medicul său curant ar putea prescrie clorochină, cu siguranță cu recomandări , dar fără precauții speciale.

Fără a dori să intre în dezbaterea presupusei recente clasificări suspecte a clorochinei înainte de epidemie ca substanță otrăvitoare, rămâne că clorochina devine brusc un medicament foarte delicat de utilizat atunci când ar putea, probabil, în cele din urmă unele cazuri, sub supraveghere medicală, pot fi benefice pentru anumiți pacienți ... Dar nu, recent este prea periculos și poate ucide ... oameni care vor muri.

(Rețineți în treacăt, în timp ce ni se spune că pentru ca un medicament să fie recunoscut ca fiind eficient, acesta trebuie să treacă prin teste cu respectarea protocolului științific oficial ... dar invers, A trecut clorochina aceste teste care astăzi o clasifică drept periculoasă și ineficientă?...)
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: intelectualii extraordinari




de ABC2019 » 12/04/20, 04:55

grelinette a scris:Fără a dori să intre în dezbaterea presupusei recente clasificări suspecte a clorochinei înainte de epidemie ca substanță otrăvitoare, rămâne că clorochina devine brusc un medicament foarte delicat de utilizat atunci când ar putea, probabil, în cele din urmă unele cazuri, sub supraveghere medicală, pot fi benefice pentru anumiți pacienți ... Dar nu, recent este prea periculos și poate ucide ... oameni care vor muri.

(Rețineți în treacăt, în timp ce ni se spune că pentru ca un medicament să fie recunoscut ca fiind eficient, acesta trebuie să treacă prin teste cu respectarea protocolului științific oficial ... dar invers, A trecut clorochina aceste teste care astăzi o clasifică drept periculoasă și ineficientă?...)

ce te face să crezi contrariul?
nimeni nu a spus că este ineficient, oamenii serioși au spus că a fost nevoie de teste serioase înainte de a fi trâmbițată, atât.

Și, a priori, par să le cunoască mai bine decât pretind amatorii forums că testele randomizate sunt inutile, inclusiv pe alte subiecte decât Convid-19 și HCQ.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 113