Podeaua hambarului

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: podeaua hambarului




de GuyGadebois » 29/03/20, 21:19

Paul72 a scris:
GuyGadebois a scris:
Paul72 a scris:Urcând pe pereți dacă acordați atenție circulației apei (aceasta este o legendă, cu excepția caselor de adobe)

O legendă? Ai vorbit despre asta chiar mai sus!


Nu, vorbeam despre plăcile de beton care aduc vaporii de apă pe pereți, este o legendă.

Da, bine legenda că a înfășurat ziduri pentru mine. După luni de ploaie în 2017/2018.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: podeaua hambarului




de Paul72 » 29/03/20, 23:31

GuyGadebois a scris:
Paul72 a scris:
GuyGadebois a scris:O legendă? Ai vorbit despre asta chiar mai sus!


Nu, vorbeam despre plăcile de beton care aduc vaporii de apă pe pereți, este o legendă.

Da, bine legenda că a înfășurat ziduri pentru mine. După luni de ploaie în 2017/2018.


Mod greșit, design necorespunzător undeva, dar nefiind la fața locului, nu mă pot ajuta ... Drenajul este întotdeauna binevenit dacă avem în vedere că pot exista riscuri de voci de apă ... Dar este necesar săpați puțin (am desenat în stâncă).
Nu aș așeza podea pe pământ nici măcar pe un spațiu de târâre, fără să fi pus mai întâi o barieră de vapori dedesubt, orice ar fi.
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
Avatar de l'Utilisateur
Juju64
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 20
Înregistrare: 24/04/20, 09:31
Locul de amplasare: FIL
x 4

Re: podeaua hambarului




de Juju64 » 25/04/20, 16:44

hi,

Aș recomanda, de asemenea, o podea ridicată, posibil izolată și dedesubt este lăsată în spațiu mini crawl. Dacă betonul este într-adevăr ceea ce doriți, atunci un strat de piatră de scurgere tip scurgere (1-2cm), deasupra geotextilului și în cele din urmă turnați beton (eventual spumă în jurul pentru extindere)
0 x
: Arrow: : Cheesy: : Arrowl:
ovăz
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 27/10/19, 18:36

Re: podeaua hambarului




de ovăz » 02/05/20, 12:26

Vă mulțumim pentru toate sfaturile voastre! Neavând posibilitatea de a se descurca și a stării constrânse de înălțimea de sub plafon, instalarea de canalizare sau arici mi se pare foarte dificilă.
Am avut în vedere o placă simplă de var pentru porozitatea sa (chiar dacă solul este puțin umed în locuri) și pentru ușurința instalării. Dar, de fapt, o placă de acest tip nu poate dura foarte mult.

Mă voi întoarce la podea care pare să se potrivească cel mai bine constrângerilor mele.
0 x
Ludov
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 26/03/21, 03:01

Re: podeaua hambarului




de Ludov » 26/03/21, 03:12

Bună tuturor,

Îmi permit doar să vin și să-ți mulțumesc pentru că aveam nevoie de o idee pentru așezarea podelei unui hambar deschis și nu știam la ce să apelez, cred că mă voi îndrepta către un pavaj de beton sau un acoperit.

Multumesc din nou,
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 44