Ei bine, aici creez sondajul pentru homeopatie!

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).

Credeți că homeopatia este:

Puteți selecta 1 opțiune

 
 
Consultați rezultatele
pedrodelavega
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3799
Înregistrare: 09/03/13, 21:02
x 1321

Re: Ei bine, aici creez sondajul pentru homeopatie!




de pedrodelavega » 25/10/20, 13:40

Obamot a scris:Ați putea să o rezumați într-o singură propoziție, pentru că nu am timp să petrec ore întregi acolo.
: Arrowd:
Se utilizează doi indicatori pentru a evalua procentul de persoane infectate care cedează bolii. Primul este
raportul adevărat caz-fatalitate (IFR - raport infecție-letalitate), care este utilizat pentru a estima proporția deceselor în rândul tuturor persoanelor infectate.
Al doilea este raportul aparent de fatalitate (CFR - raportul caz-letalitate), care este utilizat pentru a estima proporția deceselor dintre cazurile detectate.
confirmat.
Pentru a măsura cu exactitate raportul efectiv de fatalitate (IFR), este necesar să aveți o imagine de ansamblu asupra numărului de persoane infectate și
numărul deceselor cauzate de boală. Prin urmare, în acest stadiu incipient al pandemiei, cele mai multe estimări ale raporturilor de caz de fatalitate
au fost bazate pe cazuri detectate în timpul supravegherii și calculate cu metode brute, rezultând
Estimările aparente ale cazului de fatalitate (CFR) variază foarte mult în funcție de țară - de la mai puțin de 0,1% la mai mult de 25%.


Obamot a scris:Între timp, contactele mele de la HUG / CHUV (chiar dacă uneori sunt contradictorii și îndrumate oficial de considerații politice) îmi sunt suficiente. Și este cu atât mai revelator. :? : Wink:
Ce fac contactele dvs. acolo?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Ei bine, aici creez sondajul pentru homeopatie!




de Obamot » 25/10/20, 13:47

Și care este omologul definiției OMS pe care l-am dat deja?

Pentru contactele mele profesionale din spitale, am vorbit deja despre asta, dar veți înțelege că acestea sunt supuse secretului oficial,
ABC2019 a scris: acest fir nu este pentru a discuta dacă homeopatia este validă sau nu


De ce postezi atunci? A fost o execuție sumară sau este doar pentru a trece timpul? Imagine Imagine
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Ei bine, aici creez sondajul pentru homeopatie!




de Janic » 25/10/20, 13:54

De ce postezi atunci? Doar pentru a trece timpul?
sau mai bine zis să se convingă să aibă dreptate într-un domeniu despre care nu știe nimic!
1 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Ei bine, aici creez sondajul pentru homeopatie!




de ABC2019 » 25/10/20, 16:18

Obamot a scris:Ați putea să o rezumați într-o singură propoziție, pentru că nu am timp să petrec ore întregi acolo.

Am petrecut deja timp acolo pentru noțiuni care încă nu trebuiau să vă fie clare! : Cheesy:

vă uitați la pagina 2 a documentului furnizat de pedro, există două formule date, una pentru CFR și una pentru IFR, care se obțin fiecare prin împărțirea a două numere (numărul deceselor împărțit fie la numărul de cazuri testat pozitiv sau cu numărul de infectați efectivi), înmulțit cu 100 pentru a se reduce la%.

Adică exact aceleași definiții pe care le-am folosit întotdeauna pedro, eu și alții.

Dar dacă petreceți ore întregi pentru a înțelege aceste formule, evident că asta explică o mulțime de lucruri.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Ei bine, aici creez sondajul pentru homeopatie!




de ABC2019 » 25/10/20, 16:24

Janic a scris:de ABC2019 "25/10/20, 13:01
janic a scris: Desigur că acesta este un punct de vedere, o părere simplă; dar bazat pe ipoteze foarte mediatizate (ne întrebăm de cine ...?) sau prin experimentare personală, pe experiență? Nu există nicio indicație care să poată fi folosită ca justificare și în acest caz este mai mult decât o opinie, este o credință reală fără fundament real.
așa cum v-am spus (dar că, evident, nu tipăriți) acest sondaj este de a identifica opiniile, indiferent de validitatea lor
de aici comparația mea cu religia sau politica (vezi ce se întâmplă în SUA: un frumos bazar de opinii contradictorii și această țară va fi condusă de un personaj dintr-o țară profund divizată. Și cine câștigă va pretinde că este reprezentativ a locuitorilor săi pentru că are autoritatea momentului.

nu are absolut nimic de-a face cu sondajul, despre ce vorbești. Dacă faceți comparația cu religiile, este doar echivalentul enumerării lor și al numărării adepților acestora; ca aici de exemplu:

https://fr.wikipedia.org/wiki/Religion

Nu ia parte și nu spune nimic despre utilizarea lor politică.

Singura întrebare pe care ți-o pun este dacă te regăsești într-una dintre propunerile făcute și, dacă nu, care ți-ai propune.

Și încă aștept răspunsul ... La fel ca prietenii tăi Obamot și Eclectron, deschizi complet bombele de fum pentru a evita să răspunzi de fiecare dată când ți se pune o întrebare simplă și clară, scriind o diaree de considerații fără interes și fără legat de întrebarea pusă.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Ei bine, aici creez sondajul pentru homeopatie!




de ABC2019 » 25/10/20, 16:26

Obamot a scris:Și care este omologul definiției OMS pe care l-am dat deja?

Pentru contactele mele profesionale din spitale, am vorbit deja despre asta, dar veți înțelege că acestea sunt supuse secretului oficial,
ABC2019 a scris: acest fir nu este pentru a discuta dacă homeopatia este validă sau nu


De ce postezi atunci? A fost o execuție sumară sau este doar pentru a trece timpul? Imagine Imagine

Am spus: să fac un sondaj cu privire la numărul de persoane de pe forum care au o astfel de opinie despre homeopatie. Nu discut pe acest fir cine are dreptate și cine greșește, este un simplu sondaj de opinii.

Și acest lucru are, de asemenea, avantajul de a face distincția imediată între cei care sunt capabili să răspundă la întrebări simple și cei care nu pot, și joacă în schimb troll.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Ei bine, aici creez sondajul pentru homeopatie!




de ABC2019 » 25/10/20, 16:28

Janic a scris:
altfel aveți un exemplu de efect „tangibil” care nu este „dovedit”, că cineva înțelege ce înțelegeți prin asta?
respirația este un fapt tangibil, fără dovezi necesare. Dovezile (dar de ce fel) servesc doar pentru a oferi o confirmare suplimentară a ceea ce este tangibil.

nu există nicio dovadă că respirăm și că este necesar pentru viață? prima veste :şoc: Nu înțeleg ce vrei să spui acolo ...
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Ei bine, aici creez sondajul pentru homeopatie!




de Obamot » 25/10/20, 16:32

ABC2019 a scris:
Obamot a scris:Și care este omologul definiției OMS pe care l-am dat deja?

Pentru contactele mele profesionale din spitale, am vorbit deja despre asta, dar veți înțelege că acestea sunt supuse secretului oficial,
ABC2019 a scris: acest fir nu este pentru a discuta dacă homeopatia este validă sau nu


De ce postezi atunci? A fost o execuție sumară sau este doar pentru a trece timpul? Imagine Imagine

Am spus-o: a lua un sondaj [...] bla-bla-bla

Pentru a petrece timpul, așadar! CQFD Imagine Imagine
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Ei bine, aici creez sondajul pentru homeopatie!




de ABC2019 » 25/10/20, 16:40

Obamot a scris:
ABC2019 a scris:
Obamot a scris:Și care este omologul definiției OMS pe care l-am dat deja?

Pentru contactele mele profesionale din spitale, am vorbit deja despre asta, dar veți înțelege că acestea sunt supuse secretului oficial,

De ce postezi atunci? A fost o execuție sumară sau este doar pentru a trece timpul? Imagine Imagine

Am spus-o: a lua un sondaj [...] bla-bla-bla

Pentru a petrece timpul, așadar! CQFD Imagine Imagine

și tu de ce postezi acolo atunci?
Imagine Imagine
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Ei bine, aici creez sondajul pentru homeopatie!




de Janic » 25/10/20, 17:23

nu există nicio dovadă că respirăm și că este necesar pentru viață? prima veste :şoc: Nu înțeleg ce vrei să spui acolo ...
Ceea ce voi numiți dovezi (în sens științific, motivul dvs. leit) este recent și miliarde de ființe vii nu s-au întrebat dacă este necesar să aveți dovezi științifice pentru a avea dreptul să respirați „științific” de aici utilizarea termenului tangibil.Caracterul a ceva a cărui realitate este evidentă, incontestabilă.


Am spus: să fac un sondaj cu privire la numărul de persoane de pe forum care au o astfel de opinie despre homeopatie. Nu discut pe acest fir cine are dreptate și cine greșește, este un simplu sondaj de opinii.

Și acest lucru are, de asemenea, avantajul de a face distincția imediată între cei care sunt capabili să răspundă la întrebări simple și cei care nu pot, și joacă în schimb troll.
cu excepția faptului că acest sondaj nu este reprezentativ pentru participanții la acest studiu forum, dar doar cei care îți împărtășesc cel mai mult părerea. ceilalți au bunul simț să nu cadă într-un discurs distorsionat chiar de tenorul propunerilor tale. Când trebuie să „clarificați” întrebările, trebuie să ignorați semnificația acestui cuvânt!
1 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 256