Avansuri în lupta împotriva coronavirusului

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Progrese în lupta împotriva coronavirusului




de Janic » 05/05/21, 14:32

pedrobac
cu alte cuvinte, îi tratezi pe toți cei care au o diplomă de medicină occidentală ca pe niște șarlatani și incompetenți?
este bine tu care spune că cei 45.000 de medici H care sunt calificați în medicina occidentală sunt șarlatani si incompetenta!
La naiba! Chiar uiți ce ai trâmbițat peste tot!

ABC2019 a scris:
ah imi pare rau ca te contrazic, dar in cazul meu, e dovedit, am luat gripa inainte sa ma vaccinez si de cand m-am vaccinat nu am mai prins-o!
efect placebo clasic în mințile impresionabile, ipohondrice.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Progrese în lupta împotriva coronavirusului




de Obamot » 05/05/21, 20:21

Nici măcar nu știe ce înseamnă „placebo” în epoca actuală. Cum ne-ar plăcea?
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Progrese în lupta împotriva coronavirusului




de ABC2019 » 05/05/21, 23:32

Janic a scris:pedrobac
cu alte cuvinte, îi tratezi pe toți cei care au o diplomă de medicină occidentală ca pe niște șarlatani și incompetenți?
este bine tu care spune că cei 45.000 de medici H care sunt calificați în medicina occidentală sunt șarlatani si incompetenta!
La naiba! Chiar uiți ce ai trâmbițat peste tot!

Mă pocăiesc sincer că am spus asta, așa că nu cei 45 de medici H sunt șarlatani, ci cei 000 milioane de nehomeopati de atunci!!

ceea ce tot dovedește că dăm diplomă de doctor oricui... :şoc:


ABC2019 a scris:
ah imi pare rau ca te contrazic, dar in cazul meu, e dovedit, am luat gripa inainte sa ma vaccinez si de cand m-am vaccinat nu am mai prins-o!
efect placebo clasic în mințile impresionabile, ipohondrice.


placebo conform definiției lui Obamot? dar o cunoști mai întâi?
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Progrese în lupta împotriva coronavirusului




de Obamot » 06/05/21, 01:25

Nu are nimic de-a face cu mine, Ți-ai dat definiția, nuanța, iar în starea actuală a științei, a fost în mare măsură eronată.
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Progrese în lupta împotriva coronavirusului




de ABC2019 » 06/05/21, 06:45

Obamot a scris:Nu are nimic de-a face cu mine, Ți-ai dat definiția, nuanța, iar în starea actuală a științei, a fost în mare măsură eronată.

și deci Janic ia ce definiție crezi? Nu-l deranjezi cu întrebările tale?
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Progrese în lupta împotriva coronavirusului




de Janic » 06/05/21, 09:35

Janic
Tu esti cel care spune ca cei 45.000 de medici H care sunt calificati in medicina occidentala sunt sarlatani si incompetenti!
La naiba! Chiar uiți ce ai trâmbițat peste tot!
pedrobac
Mă pocăiesc sincer că am spus asta, așa că nu cei 45 de medici H sunt șarlatani, ci cei 000 milioane de nehomeopati de atunci!!
Pe de o parte nu te-ai pocait niciodata de toate prostiile pe care le-ai postat pe acest site si nici nu esti pe cale sa incepi, ca la toti narcisistii
Pe de altă parte, ceea ce arată din nou nivelul tău ridicat de incompetență, doar medicii calificați în H sunt H, nu restul și niciunul din acest rest nu poate pretinde și afirma că este homeopat, doar medicul recunoscut ca atare de către Stat și legea privind statutul său juridic. își poate aplica statutul de homeopat pe placa sa.
În sfârșit, unde te-ai dus să iei aceste 5 milioane, în ce pungă surpriză a minții tale bolnave?
După fanteziile tale întortocheate de zeticieni nebuni (care nu au abilități profesionale oficiale din partea statului), deci este o sectă printre alte secte care își judecă semenii.
ceea ce tot dovedește că dăm diplomă de doctor oricui...
ceea ce dovedeste ca tu esti cel care ia profesionistii care elibereaza aceasta diploma pentru incompetenti? Du-te și spune-le în față, lașule!
Sau, te referi la cei care lasă 157.000 de bolnavi de cancer să moară în fiecare an, plus toți ceilalți. În acest caz, da, este foarte regretabil să absolvim oameni plini de speranță și iluzii despre competențele lor reale în materie de sănătate, cei care sunt doar specializați în boli în serviciul exclusiv de petrochimie pseudomedicală.
Dar lucrurile se schimbă, acești elevi devin din ce în ce mai conștienți de impasul medicinei școlare copleșite de realitățile de pe teren care lasă în urmă mulți oameni care altfel ar fi putut fi salvați.
ABC2019 a scris:
ah imi pare rau ca te contrazic, dar in cazul meu, e dovedit, am luat gripa inainte sa ma vaccinez si de cand m-am vaccinat nu am mai prins-o!
efect placebo clasic în mințile impresionabile, ipohondrice.
placebo conform definiției lui Obamot? dar o cunoști mai întâi?
Există o singură definiţie, pov'glandu, cea a lingviştilor
Din latină la plăcere
ARMACOL. Substanță fără principiu activ dar care, datorită aspectului său, poate acționa printr-un mecanism psihologic asupra unui subiect crezând că ia o substanță terapeutică. Placebo nu este șarlatan; permite medicului să-și liniștească pacientul și, eventual, să reducă dozele unui medicament uzual fără ca efectul să fie atenuat (Psychol.1969). Placebo-urile sunt utilizate în medicina experimentală pentru a obține o evaluare comparativă a acțiunii unui medicament. (...) jumătate dintre subiecți i se administrează medicamentul activ și cealaltă jumătate placebo (Méd. Biol.t.31972).

https://www.cnrtl.fr/definition/placebo
ai crezut că acest placebo va fi eficient pentru tine, ți-a plăcut și a funcționat, ca pentru mulți ipohondri. Doar că un vaccin care „funcționează” doar între 20 și 60%, (oficial) dat doar la 15% din populație dă între 3 și 9% presupusă „eficacitate” asupra întregii populații, și nu vedem în fiecare an că atât de puțină „eficacitate” poate proteja restul populației nevaccinate. Și asta se numește matematică!
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Progrese în lupta împotriva coronavirusului




de ABC2019 » 06/05/21, 12:14

Janic a scris:Pe de altă parte, ceea ce arată din nou nivelul tău ridicat de incompetență, doar medicii calificați în H sunt H, nu restul și niciunul din acest rest nu poate pretinde și afirma că este homeopat, doar medicul recunoscut ca atare de către Stat și legea privind statutul său juridic. își poate aplica statutul de homeopat pe placa sa.
În sfârșit, unde te-ai dus să iei aceste 5 milioane, în ce pungă surpriză a minții tale bolnave?

Vă vorbesc despre medici NON-homeopati, este o estimare aproximativă (în medie în jur de 1 la 1000 de locuitori în lume cred). Ai alte estimări?
ceea ce dovedeste ca tu esti cel care ia profesionistii care elibereaza aceasta diploma pentru incompetenti? Du-te și spune-le în față, lașule!

Ei bine, nu, tu ești când vorbești despre doctori, nu H

: Arrowd:
Sau, te referi la cei care lasă 157.000 de bolnavi de cancer să moară în fiecare an, plus toți ceilalți. În acest caz, da, este foarte regretabil să absolvim oameni plini de speranță și iluzii despre competențele lor reale în materie de sănătate, cei care sunt doar specializați în boli în serviciul exclusiv de petrochimie pseudomedicală.

deci toți acești absolvenți sunt șarlatani și incompetenți?
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Progrese în lupta împotriva coronavirusului




de Janic » 06/05/21, 12:57

ABC2019 »06/05/21, 12:14
janic a scris :D„pe de altă parte, ceea ce arată iarăși nivelul tău ridicat de incompetență, doar medicii calificați în H sunt H, nu restul și niciunul din acest rest nu poate pretinde și afirma că este homeopat, doar medicul recunoscut ca atare de Stat și legea privind statutul său juridic. își poate aplica statutul de homeopat pe placa sa.
În sfârșit, unde te-ai dus să iei aceste 5 milioane, în ce pungă surpriză a minții tale bolnave?
Vă vorbesc despre medici NON-homeopati, este o estimare aproximativă (în medie în jur de 1 la 1000 de locuitori în lume cred). Ai alte estimări?
Așa că începe prin a-ți aproviziona serios presupunerile idioate.
Singurii medici NON-homeopati sunt alopați care nu au studiat niciodată această specialitate. Ai inteles ? În rest, toți oamenii care folosesc familia H ar fi șarlatani conform definiției tale de prost.
ceea ce dovedeste ca tu esti cel care ia profesionistii care elibereaza aceasta diploma pentru incompetenti? Du-te și spune-le în față, lașule!
Ei bine, nu, tu ești când vorbești despre doctori, nu H
Sau, te referi la cei care lasă 157.000 de bolnavi de cancer să moară în fiecare an, plus toți ceilalți. În acest caz, da, este foarte regretabil să absolvim oameni plini de speranță și iluzii despre competențele lor reale în materie de sănătate, cei care sunt doar specializați în boli în serviciul exclusiv de petrochimie pseudomedicală.
așa că toți acești absolvenți sunt șarlatani și incompetenți ?
Ignorant, nici nu știi să distingi un semn de întrebare, așa că e o întrebare doar împotriva ta. Răspunde-i clar!
Deci, ÎN CONFORMITATE CU TINE, medicii nehomeopati ar fi șarlatani și deci incompetenți dacă ne uităm la eșecurile lor evidente: 157.000 de decese din cauza cancerului, sau 40% eșecuri, pe an, mult mai mult decât covid, plus orice altceva? Așa că repet: du-te să le spui în față că sunt șarlatani!
Dernière édition alin Janic 06 / 05 / 21, 13: 03, editate 1 ori.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Progrese în lupta împotriva coronavirusului




de ABC2019 » 06/05/21, 13:02

Janic a scris:
Deci, ÎN CONFORMITATE CU TINE, medicii nehomeopati ar fi șarlatani și deci incompetenți dacă ne uităm la eșecurile lor evidente: 157.000 de decese din cauza cancerului, sau 40% eșecuri, pe an, mult mai mult decât covid, plus orice altceva? Așa că repet: du-te să le spui în față că sunt șarlatani!

după părerea mea, nu, nu putem învinovăți un medic că nu a vindecat o boală incurabilă, îl putem învinovăți doar că nu a folosit cel mai cunoscut remediu, sau chiar că a folosit remedii complet imaginare.

Credeți că acesta este cazul medicilor alopați atunci sau nu?
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Progrese în lupta împotriva coronavirusului




de Janic » 06/05/21, 13:07

Janic a scris:
Deci, ÎN CONFORMITATE CU TINE, medicii nehomeopati ar fi șarlatani și deci incompetenți dacă ne uităm la eșecurile lor evidente: 157.000 de decese din cauza cancerului, sau 40% eșecuri, pe an, mult mai mult decât covid, plus orice altceva? Așa că repet: du-te să le spui în față că sunt șarlatani!
în opinia mea, nu, nu putem învinovăți un medic că nu a vindecat o boală incurabilă,
pe de o parte nu este incurabil!
pe de altă parte, dacă nu au abilitățile, se îndreaptă către cei care le au, mai degrabă decât să continue să-i distrugă până la moarte! 157.000 nu este 2 sau 3!
putem doar să-l învinovățim că nu a folosit cel mai cunoscut remediu sau chiar că a folosit remedii complet imaginare.
nu-i putem învinovăți pentru ceea ce nu au învățat în studiile lor despre alte remedii extrem de eficiente, și pe care se reduc la punerea în aplicare a unor mijloace teribil de traumatizante, violente, ineficiente și catastrofale din punct de vedere psihologic, rezultând 157.000 de decese în fiecare an.
Dar dacă un „ilegal” vindecă și vindecă; Acesta este scandalul absolut pe care mass-media face prima pagină a ziarelor, nu pentru că a tratat și vindecat, ci pentru că a ieșit din fire! Ca Raoult în prezent!
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Robob și oaspeții 333