Grădina de legume a paresSundgau (leneșul din Sundgau)

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Gui68
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 11/04/20, 07:55

Grădina de legume a paresSundgau (leneșul din Sundgau)




de Gui68 » 15/04/20, 15:39

După mai multe ezitări grele, decid să le împărtășesc oamenilor despre asta forum un început de experiență în sudul Alsaciei, la vârful SUNDGAU ... Sper că voi reuși să rămân concis, să raportez cât mai fidel experiențele mele, succesele mele și numeroasele mele „căutări de soluții”.

Îndrăznesc să încep povestea cu un tur al proprietarului, adică 64 de ari cumpărate de la bunicii mei în 2012 și care constau dintr-un hambar de la începutul secolului al XIX-lea și o pajiște înclinată (19%) niciodată maltratată de intrări chimice mărginite de un râu sau sau intronat pașnic într-un vechi mic iaz care servea drept punct de aprovizionare pentru animalele de fermă. Să ne întoarcem la începutul secolului XXI, astăzi terenul este format din 2.5 ari de suprafață construită (hambar restaurat și crearea unei locuințe și a unei sere de 21m14), 18 ari susținând un iaz natural, restul având singura funcție de a fi suportul pentru plantarea a aproximativ 2 de pomi fructiferi, brazi tineri și 9m de gard viu format din așa-numitele specii de „vânat mic”, alcătuite deci din alune, soc, cărbune etc.
Mă uit puțin, dar cred că va fi necesar pentru restul, deoarece este important să iau în considerare contextul și ecosistemul în care va exista această mică grădină, să evolueze ...

De câțiva ani, mai exact de 5 ani, am citit o cantitate mare de cărți diverse și variate despre grădinărit, animale mici și am avut bucuria datorită mai multor sfaturi neprețuite pentru a începe „căutarea de soluții” „... cu alte cuvinte, întâmpinați problemele!
DAR cea mai importantă dintre problemele mele a fost întotdeauna să aplic sfaturi juridice fără ca cineva să poată explica fundamentele, cauzele și consecințele, interacțiunile și să ia în considerare întregul ca un întreg ...

și da, am îngropat lemnul, am făcut straturi succesive de paie, bărbierit; de iarbă, da, am îngropat sânge uscat, corn ...
Din fericire, nebunia săpăturii nu m-a luat niciodată! Și da, fenicii ca mine sunt cei care cred că poate cel mai mult : Cheesy:
În august 2019, când un prieten mi-a împrumutat cartea din „grădina de legume a leneșului”, când nu văzusem niciodată un videoclip sau nu citisem nicio postare, îmi spuneam sincer că este probabil ca eu să fie realizat cu o carte comercială, care să reunească o grămadă de „bun simț țărănesc” tras de la dreapta sau de la stânga fără nicio distincție asociată cu specificitățile locale ale fiecărei creații sau reconversie vegetală și care, în ansamblu, suna bine urechilor majorității neofiților a căror Sunt membru ...
Și ce șoc pozitiv, când am început să citesc această carte. Nu l-am furat, am citit încet, cu răbdare, alungând cangurul, încercând să înțeleg, să asociez explicațiile Did67 cu propriile observații, propriile mele considerații locale.
-> Aproape să mă facă să uit parțial rolul inginerilor agricoli în industrializarea agriculturii postbelice : Roll:
------------------------------------
Prin urmare, în noiembrie 2019, am acoperit o mică parte dintr-o bandă (1m / 5m) pentru a încerca să verific degradarea solului promis de structură.
IMG_6408.JPG
IMG_6408.JPG (439.15 KIO) Accesat ori 7839

Fotografia prezentată este de la 13 aprilie
------------------------------------
În martie 2020, analiza solului acoperit de fân pe eșantionul menționat mai sus -> La naiba, autorul a avut dreptate, în ciuda unui sol argilos argilos (30% / 70%) despre care se spune că este „greu” pe pământul meu, protejarea solului este activă, diferite tipuri de insecte (păduchi, râme, ...), filamente albe (Semne ale prezenței ciupercilor active și care continuă să se bucure de resturile de așchii de lemn din anii precedenți)
: Arrow: Profit de această ocazie pentru a-i mulțumi Didier Helmstetter pentru cartea sa!

Luarea deciziilor: aplicarea soluției pe jumătate din suprafața serii, pentru a se compara cu o mulcire tradițională (în fundal pe fotografie) pe a doua jumătate și pentru a verifica / cuantifica udarea necesară pe parcursul anului, pentru că pe aceasta nu se poate subcontracta natura ...
măsurați în special diferențele de productivitate și de rezistență la mucegai.
IMG_6407.JPG
IMG_6407.JPG (201.47 KIO) Accesat ori 7839

------------------------------------
2 aprilie 2020 (nu fac nimic pe 1 aprilie, pentru că este controversat), achiziționarea a 2 baloturi rotunde de fân. Îi sfătuiesc pe cei care doresc să cumpere fân să-i întrebe pe fermierii noștri dacă au „refuzuri de pășune”, în termeni de fân de calitate mai slabă pentru rumegătoare, cu tulpini mai mari, adesea rumex și cantitate semnificativă de praf. Am înțeles că microcosmosul pământului a văzut-o mai degrabă cu un ochi lacom :P iar grădinarul leneș va plăti pentru mâncare de la organismele solului la jumătate din prețul normal (cel puțin asta fac eu).
IMG_6397.JPG
IMG_6397.JPG (210.99 KIO) Accesat ori 7839
Pregătim terenul care va sprijini crearea acestei grădini de legume (între un rând de pomi fructiferi pitici) Suport de altoire MAXMA pentru pomii fructiferi și un rând de Nordmann + diferiți pomi fructiferi mai puțin frecventi (serviceberry, nashi ...), mulțumesc fiului meu pentru trecerea cositoarei (când v-am spus că sunt leneș)
IMG_6401.JPG
IMG_6401.JPG (223.12 KIO) Accesat ori 7839

Configurația este reflectată în felul următor, sper în sfârșit:
- această fâșie de pământ este pusă între două parcuri de rațe primitoare (pentru care slugile sunt bomboane !!!)
- banda de fân este orientată Est - Vest (fotografia făcută spre vest), pomii fructiferi vor trebui să creeze umbră vara pe peticul vegetal 8)
- lățimea grădinii de legume este de 2m50, corespunzând dimensiunii stocului meu
- arbusti mici au fost plantați în această iarnă între copaci pentru a primi și a hrăni auxiliarii
- vârful patch-ului de legume este în jur de 4 metri de iaz (dacă unii broaște sunt tentați să vină și să se sărbătorească cu bâlci și insecte, este bara deschisă!)
- iazul și râul din partea de jos susțin, de asemenea, o frumoasă colonie de rațe zburătoare, foarte lacome de lene (și viermi), vom vedea cum le pot clasifica ... în toate cazurile, puțin interesate de plante.

De asemenea, vă fac o idee despre grosimea fânului, corespunzătoare a două treceri cu balotul rotund în același loc!
IMG_6403.JPG
IMG_6403.JPG (209.98 KIO) Accesat ori 7839

- răsadurile se desfășoară într-o seră pentru pregătirea plantelor (voi cumpăra și unele de la „Jardin de Manspach”, un grădinar de piață, Fabrice Meyer, care lucrează pe solul viu acoperit cu fân (printre altele), vă sfătuiesc să mergeți vizitați site-ul web ....)
Cred că să înceapă plantarea la începutul lunii mai, poate chiar înainte de seră ...
deci următorul mesaj într-o săptămână : Wink:
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: grădina de legume a paresSundgau (leneșul din Sundgau)




de Moindreffor » 15/04/20, 15:49

mult noroc pentru viitor
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Gui68
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 11/04/20, 07:55

Re: grădina de legume a paresSundgau (leneșul din Sundgau)




de Gui68 » 25/04/20, 13:33

Săptămâna aceasta a fost bogată în analize de toate tipurile.
Ieri, vineri, am decis să fac un tur îngrijorat de livadă, mai ales de cireși; măr și piersici altoiți de mine în această primăvară. Îngrijorat pentru că vremea uscată și caldă nu este deloc cea mai bună „tovarășă” pentru micuțul care caută să efectueze acest tip de operațiune în primăvară. Într-adevăr, riscul de a vedea grefele să se usuce înainte ca seva să le poată hrăni din grefe este mare prin cambiumul vascular (este bine să ne imaginăm că contactul se face în timpul grefei, cel mai bine pe câteva milimetri pătrați).
cireșul se descurcă destul de bine, mugurii altoilor se umflă și sunt verzi (dar prea devreme pentru a plânge Youpi) : Idee:
IMG_6439.JPG
IMG_6439.JPG (398.07 KIO) Accesat ori 7593

grefele de caise bérichon nu prezintă semne de recuperare :?:
merele altoite în urmă cu 5 zile sunt încă în stadiu vegetativ.

pe scurt, pe parcursul acestei plimbări, îmi dau seama că toți cireșii sunt lipsiți de afide, de asemenea și mătrânii ...
Ieri seară, un mic turneu pe forums și bing! un videoclip de la Did67 care notează aceeași absență a afidelor ... Scrutez videoclipul cu ochii mei novici și în această dimineață am decis să aprofundez analiza asupra diferitelor specii de gard viu de vânătoare, din care iată rezultatul:
- mămăligi fără urme de afide
IMG_6428.JPG
IMG_6428.JPG (314.86 KIO) Accesat ori 7593

- cărbuni, cinquefoils, caise sălbatice, păducel care susține colonii mici, dar vizibile de afide verzi și negre ridicate de furnici ...
- și chiar sălcii îi întâmpină împotriva voinței lor ...

IMG_6434.JPG
IMG_6434.JPG (319.68 KIO) Accesat ori 7593
IMG_6436.JPG
IMG_6436.JPG (214.31 KIO) Accesat ori 7593
IMG_6437.JPG
IMG_6437.JPG (279.37 KIO) Accesat ori 7593
IMG_6441.JPG
IMG_6441.JPG (244.86 KIO) Accesat ori 7593
IMG_6442.JPG
IMG_6442.JPG (240.75 KIO) Accesat ori 7593
IMG_6443.JPG
IMG_6443.JPG (246.38 KIO) Accesat ori 7593
IMG_6446.JPG
IMG_6446.JPG (261.37 KIO) Accesat ori 7593

CONCLUZIE:
este important să creștem diversitatea speciilor de plante din apropierea grădinii de legume pentru a maximiza șansele de a stimula prezența auxiliarelor (fără surpriză, mi se va spune) ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gui68
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 11/04/20, 07:55

Re: grădina de legume a paresSundgau (leneșul din Sundgau)




de Gui68 » 26/04/20, 14:46

Sâmbătă și continuarea operațiunilor: descoperirea unui șarpe în filtru în construcție (a face cu mărimi de salcie) care va trebui în cele din urmă să separe iazul de raci și iazul și să joace un rol de incubator pentru amfibieni pește și raci și evitați (în mod normal, trecerea crapului pe partea raiului, pentru a evita oferirea banchetului vieții lor.
IMG_6444.JPG
IMG_6444.JPG (211.77 KIO) Accesat ori 7539

12:30 pm, zgomotul elicopterului geostaționar care provine de la curs foarte recunoscut de către toți apicultorii: un roi superb a decis să își stabilească reședința într-un stup de 10 cadre „capcane” (deci goale) plasate pe remorcă. : Lol:
IMG_6424.JPG
IMG_6424.JPG (290.14 KIO) Accesat ori 7539

Seara, o verificare rapidă va arăta că se potrivește pe 10 rame și că albinele au început deja să depoziteze miere în creșterea locului ... mulțumesc reginei acestui roi pentru acest cadou frumos care va poleniza florile cartierului !
În cele din urmă, prin deschiderea mai multor găuri în peticul de legume, lunca inițială a suferit deja din cauza lipsei de lumină.
IMG_6416.JPG
IMG_6416.JPG (362.78 KIO) Accesat ori 7539
IMG_6415.JPG
IMG_6415.JPG (376.5 KIO) Accesat ori 7539

Sunt surprins de prospețimea solului acoperit de fân, nu am termometru pentru a face o măsurare, dar aș spune mai mult de 10 ° C! umiditatea reziduală este atunci când este prezentă, în special atunci când este comparată cu lunca care prezintă semne precoce de contracție a solului argilos (crevete)
Plantez cele 4 butași de coacăze pentru a face primăvara trecută în vârful patch-ului de legume, spațiul de 1m20 distanță pentru a putea planta în intervalele altor plante ...
IMG_6418.JPG
IMG_6418.JPG (544.54 KIO) Accesat ori 7539
IMG_6419.JPG
IMG_6419.JPG (545.27 KIO) Accesat ori 7539
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: grădina de legume a paresSundgau (leneșul din Sundgau)




de Did67 » 26/04/20, 18:41

Gui68 a scris:
În august 2019, când un prieten mi-a împrumutat cartea din „grădina de legume a leneșului”, când nu văzusem niciodată un videoclip sau nu citisem nicio postare, îmi spuneam sincer că este probabil ca eu să fie realizat cu o carte comercială, care să reunească o grămadă de „bun simț țărănesc” tras de la dreapta sau de la stânga fără nicio distincție asociată cu specificitățile locale ale fiecărei creații sau reconversie vegetală și care, în ansamblu, suna bine urechilor majorității neofiților a căror Sunt membru ...



Ma distrez !!!!!!!!!!!!!!!!!! [Cum a spus Coluche!]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: grădina de legume a paresSundgau (leneșul din Sundgau)




de Did67 » 26/04/20, 18:43

Gui68 a scris:------------------------------------
În martie 2020, analiza solului acoperit de fân pe eșantionul menționat mai sus -> La naiba, autorul a avut dreptate, în ciuda unui sol argilos argilos (30% / 70%) despre care se spune că este „greu” pe pământul meu, protejarea solului este activă, diferite tipuri de insecte (păduchi, râme, ...), filamente albe (Semne ale prezenței ciupercilor active și care continuă să se bucure de resturile de așchii de lemn din anii precedenți)
: Arrow: Profit de această ocazie pentru a-i mulțumi Didier Helmstetter pentru cartea sa!



M-am saturat !!!! Trebuie să fac pipi, altfel o să fac pipi!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: grădina de legume a paresSundgau (leneșul din Sundgau)




de Did67 » 26/04/20, 18:49

Gui68 a scris:
Și ce șoc pozitiv, când am început să citesc această carte. Nu l-am furat, am citit încet, cu răbdare, alungând cangurul, încercând să înțeleg, să asociez explicațiile Did67 cu propriile observații, propriile mele considerații locale.

:


Sunt mai săturat: mă așteptam să am echilibrul confruntării explicațiilor cu propriile observații ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gui68
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 11/04/20, 07:55

Re: grădina de legume a paresSundgau (leneșul din Sundgau)




de Gui68 » 27/04/20, 09:17

Principalele observații (fără răspunsuri) datând înainte de citirea cărții au fost următoarele:
- Îmbunătățirea considerabilă a structurii solului în părțile terenului dominate de urzici cu slăbire și aspect aspectos al solului și nu numai pe suprafața în care sunt foarte prezente rețelele de rădăcini. Aerarea foarte puternică a solului, o cantitate foarte mare de viermi, viermi de pământ și alte insecte din sol. Capacitate de drenaj foarte mare ...
- dispariția într-un sezon a „grămezii” pe care am făcut-o cu așternutul oilor mele compus din 95% din resturile de fân care nu au fost consumate de animale
- îmbunătățirea mare a structurii solului în această locație
-semna să energizeze descompunerea buștenilor de mesteacăn în contact cu grămada de fân
- viață mică sub mulci (paie) făcută în anii precedenți în seră, descompunere lentă ...
- aspect "înfundat" al zonei de 9m2 cu acoperire a solului în așchii de lemn la o grosime de 15cm, umiditate reziduală foarte bună și prezență enormă a unui sistem de ciuperci (culoare albă omniprezentă), dar chiar și speciile de plante nu au fost atât de populare . Aceasta este o parte ornamentală ...
- puțin interes pentru cei 6 metri liniari ai dopurilor cu lemn puternic descompus, pe care am izbucnit-o să-l mut pentru a tăia și îngropa, foarte complicat de lucrat odată mulat, foarte supus uscării.
Sper să te facă să râzi ...
Pe scurt, toate aceste observații combinate au arătat aspectele parțiale ale experiențelor mele ... și mai ales fără explicații de fonduri.
Sper sa te distrezi ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: grădina de legume a paresSundgau (leneșul din Sundgau)




de Did67 » 27/04/20, 09:41

Da, scuze ! Când spun „râd!”, Nu-și bate joc!

Este: „s-a decis în prealabil, trebuie doar să vă gândiți la modul în care funcționează sistemul” ...

La fel ca un automobilist care a înțeles că este necesar să pună șaiba de parbriz și benzină înainte de a conduce, dar nu ar fi înțeles nimic mai mult și ar pune șaiba de parbriz în rezervorul de benzină și benzină în cea a mașină de spălat parbrizul ... Și apoi se străduiește să-și facă „sistemul” să funcționeze (mașina lui este un sistem complex de transformare a combustibilului în mișcare - și nimic mai mult!). Sistemul său ar reacționa prost!

Pentru o mașină, este evident.

Pentru un petic de legume este puțin mai complex.

Și oameni care vă vor spune: „căutați o trapă, deschideți, deșurubați capacul, turnați benzina și funcționează grozav”, sunt unii! Vă deschideți trapa (capota), deșurubați capacul (rezervorului de spălare a parbrizului), turnați benzina ... Și nimic nu funcționează! Nu ați înțeles sau ați respectat „regulile” sistemului dvs., așa cum este conceput!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Grădina de legume a paresSundgau (leneșul din Sundgau)




de Doris » 27/04/20, 19:26

Nu înțelegem, pentru că nu arătăm suficient și, prea prins în dogme despre ce trebuie să facem sau să nu facem, nu credem. Personal știu asta înainte de a fi ratat o mulțime de lucruri, fără să înțeleg. Cu videoclipurile tale mi-ai deschis ochii, iar când privesc pământul meu astăzi, nu mai văd aceleași lucruri. Și în plus, cu explicațiile dvs. despre forum iar în cartea dvs., ne oferiți instrumentele pentru a merge mai departe și a înțelege. De altfel, pentru anecdotă, am descoperit grădina de legume a leneșilor, tastând în Google permacultura, fără a face rahat. Și da, a fost suficient pentru a-i urmări pe băieții Turlututu săpate, să facă movile, să adune gunoiul de pădure și să anteneze plantele pentru a colecta nu știu ce valuri.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : LudoThePotagiste și oaspeții 258