Vaccin contra Covid-19: ce se întâmplă dacă nu l-am găsi niciodată ca HIV SIDA?

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Vaccin contra Covid-19: ce se întâmplă dacă nu l-am găsi niciodată ca HIV SIDA?

de Christophe » 25/04/20, 14:13

Vaccinul împotriva covid19 este prezentat ca soluția absolută pentru a opri pandemia... auzită la radio săptămâna aceasta: Germania lansează al 4-lea studiu clinic al unui vaccin. Asta înseamnă că primele 3 au eșuat?

Și dacă nu am putut găsi un vaccin pentru acest coronavirus, nu sunt virolog, dar există cel puțin un precedent în istorie: HIV... deci vaccinurile sunt ca antibioticele: nu este automat!

Astăzi, după aproape 40 de ani de cercetări, nu mai murim de SIDA datorită moleculelor...dar a fost nevoie de 20-25 de ani pentru a găsi aceste soluții...

Îmi pare rău că ți-am stricat după-amiaza de sâmbătă : Mrgreen: dar este o cale care trebuie luată în considerare...
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Vaccin contra Covid-19: ce se întâmplă dacă nu am găsi niciodată unul ca HIV SIDA?

de izentrop » 25/04/20, 16:25

„Mai bine să-l ceri pe bunul Dumnezeu decât sânii lui... Uh! sfinților”, a spus mama mea : Mrgreen: ...
Se pare că există o speranță bună
Un model de vaccin deja în curs de dezvoltare pentru alte indicații

„Această abordare pentru dezvoltarea de noi vaccinuri a fost deja folosită de echipele de la Institutul Pasteur în ultimii ani. Cel mai avansat proiect de astăzi, bazat pe această tehnologie, este un vaccin candidat combinat împotriva rujeolei și Chikungunya”, indică profesorul Stewart Cole, director general al Institutului Pasteur. Este un vaccin candidat promițător pentru această infecție cu chikungunya, iar studiile clinice de fază III vor începe în a doua jumătate a anului 2020, finanțate tot de CEPI și conduse de Themis. „Acest vaccin candidat sa dovedit deja a fi bine tolerat și imunogen. » Cele mai mari doze testate au dus la seroconversia a 90% dintre subiecți în urma unei singure imunizări, ceea ce indică faptul că o singură doză ar putea fi suficientă pentru a obține un efect clinic, care este crucial în cazul unei epidemii.

Acest model de vaccin care folosește ca vector vaccinul împotriva rujeolei a arătat și indicatori de interes împotriva virusului asociat SARS-CoV (denumit acum Sars-CoV-1), dar și împotriva MERS-CoV, la un animal model. Alți vaccin candidati bazați pe acest model sunt în prezent în dezvoltare clinică și vizează virusurile Zika (finanțate de Uniunea Europeană) și Lassa (finanțate de CEPI). https://www.pasteur.fr/fr/espace-presse ... m-institut
0 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Vaccin contra Covid-19: ce se întâmplă dacă nu am găsi niciodată unul ca HIV SIDA?

de ENERC » 25/04/20, 17:34

Acest articol de la Vidal nu este foarte optimist:
Vaccinologia împotriva coronavirusurilor, o știință la început...

În concluzie, mai este un drum lung de parcurs în înțelegerea imunității împotriva CoV-urilor, în special a celei legate de producerea memoriei imune de durată. Absența unor succese flagrante de vaccin cu MERS-CoV (și cu SARS-CoV-1 până când a părăsit domeniul de interes al cercetătorilor) nu este încurajatoare, mai ales că vaccinurile disponibile în prezent. Studiul pare mai concentrat pe producerea de anticorpi neutralizanți decât privind stimularea imunității celulare, în special locală. Și asta în ciuda lecțiilor obținute prin studierea SARS sau MERS, sau a celor rezultate din cercetările recente privind răspunsul imun la SARS-CoV-2.

https://www.vidal.fr/actualites/24740/v ... ars_cov_2/
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Vaccin contra Covid-19: ce se întâmplă dacă nu am găsi niciodată unul ca HIV SIDA?

de Christophe » 25/04/20, 23:26

Începe bine: 2 răspunsuri contradictorii... : Cheesy:

Contradicția face, evident, parte din ARN-ul acestui coronavirus... : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Vaccin contra Covid-19: ce se întâmplă dacă nu am găsi niciodată unul ca HIV SIDA?

de GuyGadebois » 25/04/20, 23:37

Nu-ți face griji Christophe, în curând vaccinul cu nanoparticule și ARN mesager *. Scump, mult mai scump decât protocolul Raoult și testat pe cobai UMAN plătiți. Totul se potrivește și se reunește pentru un viitor frumos studiu randomizat, dublu-orb și manipulat de la început până la sfârșit, așa cum este norma în zilele noastre. Dar... asta îi va mulțumi pe adepții sectei științei. : Mrgreen:
(Tradus)
http://translate.google.com/translate?h ... -19-begins
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Vaccin contra Covid-19: ce se întâmplă dacă nu am găsi niciodată unul ca HIV SIDA?

de izentrop » 26/04/20, 02:49

Enerc a scris:Acest articol de la Vidal nu este foarte optimist:
Vaccinologia împotriva coronavirusurilor, o știință la început...

In concluzie, mai e mult de parcurs....

https://www.vidal.fr/actualites/24740/v ... ars_cov_2/
Dar dupa concluzie:
(Ediția din 20 aprilie 2020) Cercetătorii NIH tocmai au făcut publice rezultatele unui studiu al vaccinului ChAdOX1 (proteina MERS-CoV S transportată de un adenovirus de cimpanzeu) împotriva MERS. Vaccinul a fost administrat la 3 grupuri de 6 macaci, inclusiv un grup martor. Cele două protocoale alese au fost fie o singură vaccinare cu 28 de zile înainte de provocarea virală, fie o administrare dublă cu 56 de zile, apoi cu 28 de zile înainte de provocarea virală. Ambele grupuri experimentale au fost protejate de apariția simptomelor, cu o reducere puternică a încărcăturii virale pulmonare. În plus, nu au fost detectate semne de replicare virală în grupul dublu vaccinat. In vitro, anticorpii obținuți neutralizează 6 tulpini de MERS-CoV. Nu au fost publicate date despre posibila prezență a anticorpilor facilitatori și nici despre reacția la o provocare virală ulterioară. Un studiu de fază 1 cu acest vaccin se desfășoară în prezent pe oameni în Regatul Unit și Arabia Saudită.
Cimpanzei, macaci, ... în curând vor fi oameni : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Vaccin contra Covid-19: ce se întâmplă dacă nu am găsi niciodată unul ca HIV SIDA?

de Christophe » 26/04/20, 03:06

Le spune cineva că Mers nu este covid19? : Lol:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Vaccin contra Covid-19: ce se întâmplă dacă nu am găsi niciodată unul ca HIV SIDA?

de Ahmed » 26/04/20, 07:22

Această preocupare de a dori să dezvoltăm un vaccin ne confirmă (dacă este cazul!) înclinația noastră de a dori să ne scutim de consecințe pentru a persevera mai bine în încurajarea cauzelor... : Roll:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Vaccin contra Covid-19: ce se întâmplă dacă nu am găsi niciodată unul ca HIV SIDA?

de izentrop » 26/04/20, 08:22

Christophe a scris:Le spune cineva că Mers nu este covid19? : Lol:
E fund și cămașă la fel https://fr.wikipedia.org/wiki/Betacoronavirus#Virologie

Ahmed, legea celui mai puternic este depășită printre oamenii civilizați. Conștiința colectivă care nu se bazează pe ideologii poate duce la bunăstare pentru toți, trebuie doar să oprim prostiile.

Evul Mediu poate fi un vis devenit realitate atunci când vezi serialul pe Netflix cu actori îmbrăcați în ținute direct de la curățătorie. Nu i-am văzut niciodată lucrând, dar a fost puțin mai greu decât pare să supraviețuiască în acele zile.
Dernière édition alin izentrop 26 / 04 / 20, 08: 40, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6458
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: Vaccin contra Covid-19: ce se întâmplă dacă nu am găsi niciodată unul ca HIV SIDA?

de Macro » 26/04/20, 08:32

Nu este nevoie de un vaccin pentru HIV... Doar nu-ți schimba seringile (sau mai simplu evita să devii junky) și nu te duci să-ți înmui prăjitura în nimeni dacă nu le-ai pus într-un costum de latex...

Dar trebuie să-i întrebi pe africani...au găsit automat o alternativă...Pentru SIDA a fost suficient să deflorezi o fecioară....
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 287