Reparați o mică ramură a unui pom fructifer (păcat)?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Reparați o mică ramură de pomi fructiferi (păcat)?




de Christophe » 20/05/21, 15:29

Mai mult, nu cred că Macro, o parte din acoperișul serii (partea de pescuit) a scăpat dracului din ultimul vânt mare din această iarnă!

Și că am fost prea leneș ca să repar ... pentru moment ... cred că voi lăsa păcătosul în aer liber până la cădere, astfel încât să-și poată recupera sănătatea!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6458
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: Reparați o mică ramură de pomi fructiferi (păcat)?




de Macro » 21/05/21, 13:46

Personal ... am 4 sau 5 care își trăiesc viața afară (pescuit galben târziu) fără nicio grijă specială. Am suficiente păcate pentru a pune rahat pe jumătate din vecinii mei și pe motocicliștii jandarmeriei care se ascund în zonă ... Aproape în fiecare an ...
1 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Reparați o mică ramură de pomi fructiferi (păcat)?




de Christophe » 21/05/21, 14:06

Macro a scris:Am destule piersici pentru a pune rahat pe jumătate din vecinii mei și motocicliștii poliției care se ascund în zonă ... Aproape în fiecare an ...


Deci, lol! Te iubesc ptdr!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Reparați o mică ramură de pomi fructiferi (păcat)?




de Obamot » 21/05/21, 16:24

Ar fi bine să întrebați „Da, dar vă sfătuiesc să nu faceți nimic, cu excepția atelelor de tip armături fixate pentru a împiedica absolut totul să se deplaseze (chiar și umerașe pentru greutate) la ceea ce ați făcut deja. Ca și cum ai fi pus o distribuție dacă ți-ai rupe piciorul.

Din 3 motive:
- prin dorința de a face „mai bine” riscați să înrăutățiți situația, există greutatea fructelor și, dacă este tăiată, este complet distrusă.
- atâta timp cât mai rămâne o parte, există sevă care trece, fructele tale au încă șansa de a se coace (s-ar putea să nu crească).
- este nevoie de timp pentru ca arborele să se repare, atelele care mențin cele 2 părți ale ramurii în pozițiile lor inițiale fără ca acestea să se miște este cel mai bun lucru pentru arbore, chiar dacă nu este garantat (se poate usca sau putrezi)

Doar pentru a salva fructele, nu, atunci vei vedea. Asta aș face dacă mi s-ar întâmpla mie.
0 x
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Reparați o mică ramură de pomi fructiferi (păcat)?




de Biobomb » 21/05/21, 22:31

Dacă manipularea funcționează, adică dacă țesuturile care pot fi reunite vor face acest lucru, cicatricea va dura un an pentru a se solidifica.
Personal, voi fi întărit ramura punând 2 atele pe fiecare parte pentru a aduce ușurare.

Un piersic poate fi tăiat destul de ușor cu puțină experiență. Voi tăia ramura eliminând părțile cele mai îndepărtate de rană și lăsând doar un extractor de sevă. De asemenea, voi fi eliminat toate fructele, pentru a evita o depășire prea importantă.
În orice caz, nu va exista niciun miracol: fructele fiind lacome în seva dezvoltată, nu vor mai fi furnizate cu substanțe nutritive suficiente și riscă să nu dea ceva corect.
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Reparați o mică ramură de pomi fructiferi (păcat)?




de Christophe » 26/05/21, 14:52

Da Biobombe aș face asta data viitoare, mulțumesc! Se pare că în această vară nu vor fi fructe, având în vedere vremea mizerabilă pe care am avut înghețuri târzii severe!

După cum m-au întrebat unii, iată situația 1 an mai târziu: una dintre cele 2 ramuri, cea mai mică, nu s-a reluat ... cealaltă da, dar cu dificultate, deoarece o mulțime de ramuri moarte în aval de reparație ...

Aparent „mecanic” nu se mișcase sau nu prea mult ... în ciuda vântului care a rupt o parte a acoperișului serii în februarie ... hopa ... (vina mea a fost o parte din lemn a structurii care nu era protejată. .. Voi repara asta toamna ... doar ca piersicul să aibă puțin aer și spațiu vara asta)

Deci, soluția șirului + benzii pare suficientă ... dacă avem destule să atârnăm șirul!

Am tăiat ramura care nu s-a ridicat și am lăsat șirul pe celălalt.

Am tăiat ramuri moarte peste tot în copac (realizate după fotografii)

pecher_branche_casseée_1.jpg
pecher_branche_cassée_1.jpg (476.98 KiB) Vizualizat de 2989 de ori


pecher_branche_casseée_2.jpg
pecher_branche_cassée_2.jpg (451.53 KiB) Vizualizat de 2989 de ori
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Reparați o mică ramură de pomi fructiferi (păcat)?




de Christophe » 06/06/21, 14:02

Christophe a scris:Cel mai mare transplant din lume? Și natural sivoupled! Nebun!


Nici acesta nu este rău!

Există și răsuciri în natură!

Arborele răsucit.jpg
Arbre Tordu.jpg (294.69 KiB) Vizualizat de 2891 ori


Întrebare la test: la care membri ai forum copacul acela strâmb te face să dai sfat?

: Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Reparați o mică ramură de pomi fructiferi (păcat)?




de Christophe » 21/06/21, 14:34

Și un alt copac ciudat:

Trees_enlassés.jpg
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 313