Sunt „grădinile de pădure” viitorul grădinilor noastre de legume?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13713
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: Sunt „grădinile de pădure” viitorul grădinilor noastre de legume?




de izentrop » 08/07/20, 23:17

Cunoașteți agricultura VVtop?
Este un principiu al agriculturii vegane care are toate șansele de a fi autofertil, așa cum a explicat Benoît Noël, un inginer de cercetare agricol, bazat pe măsuri concrete.
Nu mai este nevoie de îngrășăminte de la abatoare, precum cele necesare pentru agricultura ecologică.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Sunt „grădinile de pădure” viitorul grădinilor noastre de legume?




de Adrien (ex-nico239) » 09/07/20, 00:45

izentrop a scris:Cunoașteți agricultura VVtop?
Este un principiu al agriculturii vegane care are toate șansele de a fi autofertil, așa cum a explicat Benoît Noël, un inginer de cercetare agricol, bazat pe măsuri concrete.
Nu mai este nevoie de îngrășăminte de la abatoare, precum cele necesare pentru agricultura ecologică.


Așa cum am menționat în comentarii, este foarte bine posibil să se producă îngrășăminte în mod industrial din recuperarea la scară largă a excrementelor de la caii de rasă, în special.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13713
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: Sunt „grădinile de pădure” viitorul grădinilor noastre de legume?




de izentrop » 09/07/20, 01:11

Adrien (ex-nico239) a scris:putem produce foarte bine îngrășăminte din punct de vedere industrial din recuperarea pe scară largă a excrementelor, în special de pe rasa de curse.
Cred că caii ar consuma prea mult pe pământ în comparație cu ceea ce ar aduce ca fertilitate.
Scopul acestui proiect Vtopia este de a produce independent datorită agroforestriei de arbori stabiliți pe terenul în care agricultura se desfășoară pe sol viu.
Fertilizarea este asigurată de BRF și fân din câmpul însuși.
Nu este cineva care merge ușor, și-a făcut calculele, nimic nu vine de la animale captive din proiect. Vorbește despre cai în prezentare.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Sunt „grădinile de pădure” viitorul grădinilor noastre de legume?




de Adrien (ex-nico239) » 09/07/20, 07:20

izentrop a scris:
Adrien (ex-nico239) a scris:putem produce foarte bine îngrășăminte din punct de vedere industrial din recuperarea pe scară largă a excrementelor, în special de pe rasa de curse.
Cred că caii ar consuma prea mult pe pământ în comparație cu ceea ce ar aduce ca fertilitate.
Scopul acestui proiect Vtopia este de a produce independent datorită agroforestriei de arbori stabiliți pe terenul în care agricultura se desfășoară pe sol viu.
Fertilizarea este asigurată de BRF și fân din câmpul însuși.
Nu este cineva care merge ușor, și-a făcut calculele, nimic nu vine de la animale captive din proiect. Vorbește despre cai în prezentare.


Tocmai ideea este să profitați de partajarea gratuită și nu există decât să vă îndoiți pentru a culege surplusurile

https://www.leboncoin.fr/recherche/?tex ... tions=r_21
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13713
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: Sunt „grădinile de pădure” viitorul grădinilor noastre de legume?




de izentrop » 09/07/20, 09:00

Urmăriți videoclipul și veți vedea că propunerea dvs. nu face parte din proiect : Wink:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Sunt „grădinile de pădure” viitorul grădinilor noastre de legume?




de GuyGadebois » 09/07/20, 11:30

izentrop a scris:Nu mai este nevoie de îngrășăminte de la abatoare, precum cele necesare pentru agricultura ecologică.

Nu toți fermierii ecologici folosesc acest tip de îngrășământ. Pe de altă parte (și de exemplu), crescătorii industriali au reușit să putrezească apa subterană din Bretania (apa nepotabilă aproape peste tot) cu fermele lor de porci dezgustătoare și cu complicitatea fermierilor convenționali care au umplut pământul cu nitrați cu gunoi.
Am sărit pe balegul de cal: Pentru a vedea în utilizarea sa doar factorul de fertilizare reduce extrem de mult, de fapt, excrementele acestor animale constituie o legătură esențială în lanțul alimentar care, dacă nu este rupt, promovează biodiversitatea. Prin urmare, utilizarea bălegarului de cal este foarte pozitivă din toate punctele de vedere.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13713
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: Sunt „grădinile de pădure” viitorul grădinilor noastre de legume?




de izentrop » 09/07/20, 14:54

GuyGadebois a scris:Am sărit pe balegul de cal: Pentru a vedea în utilizarea sa doar factorul de fertilizare reduce extrem de mult, de fapt, excrementele acestor animale constituie o legătură esențială în lanțul alimentar care, dacă nu este rupt, promovează biodiversitatea. Prin urmare, utilizarea bălegarului de cal este foarte pozitivă din toate punctele de vedere.
Este totuși un transfer de fertilitate între ceea ce a mâncat și țara de destinație.

Pentru cei care nu au vizionat încă videoclipul, amintiți-vă de proiect, inclusiv rotațiile culturilor:
agriVegan1.jpg
Proiectul
agriVegan1.jpg (62.63 KB) Vizualizată de 2500 ori

Distribuția suprafețelor pentru un echilibru autofertil fără aport extern:
agriVeganBilan.jpg
Bilanț de fertilizare planificat
agriVeganBilan.jpg (81.39 KB) Vizualizat de 2500 ori

Harta site-ului
agriVeganPlan.jpg
agriVeganPlan.jpg (76.67 KB) Vizualizat de 2500 ori
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Sunt „grădinile de pădure” viitorul grădinilor noastre de legume?




de Adrien (ex-nico239) » 09/07/20, 17:17

izentrop a scris:Urmăriți videoclipul și veți vedea că propunerea dvs. nu face parte din proiect : Wink:


Ei bine, nu văd problema folosirii calului, puiului sau a altor gunoi de grajd.

Ceea ce refuză este exploatarea animalelor.

Nu văd cum exploatăm un cal sau o găină prin recuperarea gunoiului de grajd.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Sunt „grădinile de pădure” viitorul grădinilor noastre de legume?




de GuyGadebois » 09/07/20, 17:18

Adrien (ex-nico239) a scris:
izentrop a scris:Urmăriți videoclipul și veți vedea că propunerea dvs. nu face parte din proiect : Wink:


Ei bine, nu văd problema folosirii calului, puiului sau a altor gunoi de grajd.

Ceea ce refuză este exploatarea animalelor.

Nu văd cum exploatăm un cal sau o găină prin recuperarea gunoiului de grajd.

FUCK THE VEGANS! : Mrgreen:
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Sunt „grădinile de pădure” viitorul grădinilor noastre de legume?




de Adrien (ex-nico239) » 09/07/20, 17:20

izentrop a scris:Pentru cei care nu au vizionat încă videoclipul, amintiți-vă de proiect, inclusiv rotațiile culturilor:


Proiectul lor nu este nici mai mult, nici mai puțin ... este un amestec de Schreber, Mulet și chiar am crezut că m-am simțit un pic din Fortier și cine spune că legumele spun neapărat Didier și fenocultură.

Deci, în principiu, credința mea nimic de spus, avem dreptate în ceea ce împărtășim aici sau în altă parte.

După ce se gândește puțin la hrănirea a 350 de familii cu cele 2 ore și 5 minute, dar suntem obișnuiți
Apoi corectează spunând hrănirea a 50 de adulți vegani
Nu inteleg bine

Se concentrează pe iarbă ... fie, dar este dezechilibrat și iarba va dispărea la fel de repede cum a apărut.
Apoi vorbește despre brf pentru a finaliza .... începe să fie un pic de topit.

Prin contra, vor lua un proces pentru Brigitte Bardot, sunt oameni buni ...

Nu știu din ce mediu provine doamna, ci oamenii care cresc animale mari de plăcere, fără să-i conducă la abator, știu eu: cal, capre, măgari.
Am impresia că nu este prea familiarizată cu mediul rural.

De asemenea, el este mare a priori la animalele din altă parte.

Ei bine, vă pot face o poză cu un vecin țărănesc, că există mai mult „fund pământesc”, care are un cal degeaba: doar plăcerea de a-l avea în câmpurile sale.
Canasonul nu face nimic pentru zi: mănâncă și merge.

Având în vedere modul în care vorbește despre ușurința de utilizare și puterea tractorului, putem să ne îndoim puțin de bună credință.
Mai bine spus: nu vreau să mă obosesc cu un canasson, trăiesc mult timp uleiul cum ar spune celălalt.
Dar hei, ar fi o sarcină în peisaj.

El critică folosirea unui cal, deoarece costă combustibil fosil și, în schimb, își va mecaniza lucrurile cu oala plină ...
Este un pic contradictoriu.

În legătură cu transferul de îngrășăminte leguminoase și de fertilitate ... am discutat adesea, nu că este la fel de spectaculos ca și ce poți citi pe net.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 280