Dictatura agro-industrială din Franța? Da, mai mult ca oricând!

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Dictatura agro-industrială din Franța? Da, mai mult ca oricând!




de Rajqawee » 25/05/20, 14:25

Moindreffor a scris:
prietenul nostru este gata să depună o plângere pentru deteriorarea mașinii sale, dar nu consideră utilă crearea unei unități de informații care să dea de urma activiștilor care traumatizează oamenii cinstiți, totul pentru că sunt doar 40, pe scurt cu un astfel de raționament, noi nu trebuie mai presus de toate să facă parte dintr-o minoritate de victime, pentru că este dubla pedeapsă, trauma atacului și abandonarea societății la trista ei soartă...

care a spus că următoarea lume ar trebui să fie mai unită ...


Nu văd cum este „solidaritate” să aprobați, sau nu, o celulă de informații. Și atunci este bine și bine să judeci oamenii prin 2 schimburi pe unul forum, dar puțină moderare în comentarii ar fi mai constructivă.

Răspundem unei nevoi: ce glumă bună! De parcă tot ce am făcut răspundea unei nevoi. Atunci, să-i dezvăluiți oamenii în cadrul demonstrațiilor trebuie să fie vital pentru supraviețuirea lor, din moment ce o facem.

Creșterea numărului de cazuri: studiul statistic pe eșantionul mare de 40 de cazuri ne permite de fapt să urmărim o tendință foarte solidă!

Cine s-a plâns aici de inacțiunea poliției? Dacă mi-ar fi ars mașina, m-aș plânge, fără nicio speranță sau așteptare că soarta mea se va îmbunătăți. Pe de altă parte, poate fi util poliției dacă nu este un caz izolat. Poliția nu mă va ajuta și asta e un lucru bun. Nu are rost să cheltuiești bani și timpul oamenilor competenți pentru a-și urmări visele. Asigurarea mea de mașină mă va despăgubi, punct.

Dar să începem de la început, să lămurim: nimeni de aici nu crede că acești fermieri, acești măcelari, sau oricine altcineva, nu „merită” să fie ajutați și protejați în realizarea acestei lucrări. Pur și simplu, acești oameni sunt probabil mult mai probabil să fie jefuiți decât să fie victime ale atacurilor de ură... deci ce rost are să creăm un sistem atât de complex? Pentru un număr atât de mic de cazuri? În plus, cum rămâne cu trauma de a fi jefuit? Este acoperit de un serviciu de informații? Cred ca nu. Pe de altă parte, putem oferi suport psihologic persoanelor care au fost sparte.

Există și alte mecanisme de solidaritate (de când le-ați menționat) care există deja. Există și alte forme de protecție care există deja și care, fără îndoială, sunt mai potrivite. Acest lucru de informații cu siguranță nu va fi de nici un folos victimelor, dar va fi de mare folos guvernului nostru, asta este clar.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Dictatura agro-industrială din Franța? Da, mai mult ca oricând!




de Moindreffor » 25/05/20, 15:51

Rajqawee a scris:
Moindreffor a scris:
prietenul nostru este gata să depună o plângere pentru deteriorarea mașinii sale, dar nu consideră utilă crearea unei unități de informații care să dea de urma activiștilor care traumatizează oamenii cinstiți, totul pentru că sunt doar 40, pe scurt cu un astfel de raționament, noi nu trebuie mai presus de toate să facă parte dintr-o minoritate de victime, pentru că este dubla pedeapsă, trauma atacului și abandonarea societății la trista ei soartă...

care a spus că următoarea lume ar trebui să fie mai unită ...


Nu văd cum este „solidaritate” să aprobați, sau nu, o celulă de informații. Și atunci este bine și bine să judeci oamenii prin 2 schimburi pe unul forum, dar puțină moderare în comentarii ar fi mai constructivă.

Răspundem unei nevoi: ce glumă bună! De parcă tot ce am făcut răspundea unei nevoi. Atunci, să-i dezvăluiți oamenii în cadrul demonstrațiilor trebuie să fie vital pentru supraviețuirea lor, din moment ce o facem.

Creșterea numărului de cazuri: studiul statistic pe eșantionul mare de 40 de cazuri ne permite de fapt să urmărim o tendință foarte solidă!

Cine s-a plâns aici de inacțiunea poliției? Dacă mi-ar fi ars mașina, m-aș plânge, fără nicio speranță sau așteptare că soarta mea se va îmbunătăți. Pe de altă parte, poate fi util poliției dacă nu este un caz izolat. Poliția nu mă va ajuta și asta e un lucru bun. Nu are rost să cheltuiești bani și timpul oamenilor competenți pentru a-și urmări visele. Asigurarea mea de mașină mă va despăgubi, punct.

Dar să începem de la început, să lămurim: nimeni de aici nu crede că acești fermieri, acești măcelari, sau oricine altcineva, nu „merită” să fie ajutați și protejați în realizarea acestei lucrări. Pur și simplu, acești oameni sunt probabil mult mai probabil să fie jefuiți decât să fie victime ale atacurilor de ură... deci ce rost are să creăm un sistem atât de complex? Pentru un număr atât de mic de cazuri? În plus, cum rămâne cu trauma de a fi jefuit? Este acoperit de un serviciu de informații? Cred ca nu. Pe de altă parte, putem oferi suport psihologic persoanelor care au fost sparte.

Există și alte mecanisme de solidaritate (de când le-ați menționat) care există deja. Există și alte forme de protecție care există deja și care, fără îndoială, sunt mai potrivite. Acest lucru de informații cu siguranță nu va fi de nici un folos victimelor, dar va fi de mare folos guvernului nostru, asta este clar.

după cum s-a spus într-o altă postare, ești liber să crezi că există o vastă conspirație, sau orice altceva, toată lumea este liberă să creadă, eu nu lupt
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Dictatura agro-industrială din Franța? Da, mai mult ca oricând!




de GuyGadebois » 25/05/20, 17:58

Moindreffor a scris:după cum s-a spus într-o altă postare, ești liber să crezi că există o vastă conspirație, sau orice altceva, toată lumea este liberă să creadă, eu nu lupt

Confundați conspirația, poliția și represiunea.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Dictatura agro-industrială din Franța? Da, mai mult ca oricând!




de Rajqawee » 25/05/20, 18:14

Nu cred absolut nimic, încercam să mă gândesc singur ce părere aveam despre această „știre”. Dacă se poate, mă ajută adesea să văd părerile altora.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Dictatura agro-industrială din Franța? Da, mai mult ca oricând!




de Moindreffor » 25/05/20, 18:24

GuyGadebois a scris:
Moindreffor a scris:după cum s-a spus într-o altă postare, ești liber să crezi că există o vastă conspirație, sau orice altceva, toată lumea este liberă să creadă, eu nu lupt

Confundați conspirația, poliția și represiunea.

Am pus totul în aceeași pungă, pentru mine există o paranoia foarte franțuzească sau nevoia de a-și transfera vina asupra altora
vrem să stabilim urmărirea pentru a lupta împotriva corona, francezii strigă pentru pierderea libertății individuale și denunțăm supravegherea poliției, așa că nimic nou sub Soare

dar ca mai sus nu ne intereseaza atata timp cat asigurarea ramburseaza, cei care au fost deja atacati cu adevarat vor intelege ca trauma suferita nicio asigurare nu iti permite sa uiti, sedintele cu psihiatru ajuta putin, pastile de asemenea, doar timp si aici vorbesc peste luni sau chiar ani ne permite sa punem lucrurile in perspectiva dar sa nu uitam
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Dictatura agro-industrială din Franța? Da, mai mult ca oricând!




de Rajqawee » 25/05/20, 18:30

Moindreffor a scris:
GuyGadebois a scris:
Moindreffor a scris:după cum s-a spus într-o altă postare, ești liber să crezi că există o vastă conspirație, sau orice altceva, toată lumea este liberă să creadă, eu nu lupt

Confundați conspirația, poliția și represiunea.

Am pus totul în aceeași pungă, pentru mine există o paranoia foarte franțuzească sau nevoia de a-și transfera vina asupra altora
vrem să stabilim urmărirea pentru a lupta împotriva corona, francezii strigă pentru pierderea libertății individuale și denunțăm supravegherea poliției, așa că nimic nou sub Soare

dar ca mai sus nu ne intereseaza atata timp cat asigurarea ramburseaza, cei care au fost deja atacati cu adevarat vor intelege ca trauma suferita nicio asigurare nu iti permite sa uiti, sedintele cu psihiatru ajuta putin, pastile de asemenea, doar timp si aici vorbesc peste luni sau chiar ani ne permite sa punem lucrurile in perspectiva dar sa nu uitam


Hei, așteptam asta. Ei bine, și eu am fost „traumatizat” de o mulțime de lucruri. De exemplu o spargere...care are legătură cu subiectul. Aș avea în continuare o viziune foarte vagă asupra creării unei unități de informații antiefracție. Am fost si eu cu handicap anterior! Fara noroc eh!

Dar ai dreptate, ma cunosti foarte bine si tot ce imi doresc in viata este ca cineva sa-mi arda masina ca sa ma ramburseze asigurarea, asta e singurul lucru care ma intereseaza! Mai presus de toate, nu încercați să comunicați cu oamenii pe a forum alternativă.....
1 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Dictatura agro-industrială din Franța? Da, mai mult ca oricând!




de GuyGadebois » 25/05/20, 18:37

Moindreffor a scris:Am pus totul în aceeași pungă, pentru mine există o paranoia foarte franțuzească sau nevoia de a-și transfera vina asupra altora

Există și în Franța o mare tendință spre colaborare și denunțarea celorlalți... (70% la Bordeaux din apelurile către cei 17 în cauză denunț pentru nerespectarea izolării). Chiar nu avem aceeași viziune asupra lumii.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Dictatura agro-industrială din Franța? Da, mai mult ca oricând!




de Ahmed » 25/05/20, 19:31

Mă întreb, după ce am citit anumite mesaje de mai sus, dacă stimulentele de a aplauda seara pe personalul medical care făceau ce puteau cu mijloace reduse de „raționalizarea” Sănătății Publice, au avut drept scop compensarea traumei psihologice și fizice pe care le-au avut. înduraseră când, demonstrând anterior pentru condiții decente de muncă, au fost gazați, loviți și alte lucruri vesele? : Roll:
2 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Dictatura agro-industrială din Franța? Da, mai mult ca oricând!




de Christophe » 25/05/20, 21:25

GuyGadebois a scris:
Déméter, celula de jandarmi care monitorizează adversarii agriculturii productiviste

Ministerul de Interne a creat Déméter, o unitate de informații dedicată „atacurilor asupra lumii agricole”. Acest sistem polițist și judiciar riscă să fie folosit pentru a monitoriza activiștii de animale și de mediu opunând agriculturii industriale.



Alții mai deștepți...

Demeter nu este una dintre etichetele biodinamice? : Cheesy:
1 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Dictatura agro-industrială din Franța? Da, mai mult ca oricând!




de GuyGadebois » 25/05/20, 21:26

Ea este în primul rând zeița agriculturii și a recoltelor.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 178