[Subiect unic] Motoare magnetice de toate tipurile!

Inovații, idei sau brevete pentru dezvoltare durabilă. Scăderea consumului de energie, reducerea poluării, îmbunătățirea randamentelor sau proceselor ... Mituri sau realitate despre invențiile din trecut sau viitor: invențiile lui Tesla, Newman, Perendev, Galey, Bearden, fuziunea la rece ...
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes

[Subiect unic] Motoare magnetice de toate tipurile!




de NLC » 09/03/06, 15:57

Am descoperit cu ceva timp în urmă motoarele magnetice care ar putea avea o performanță unitară.
Și recunosc că am tendința să cred, sunt aproape sigur că există o cale de a face ceva cu magneți permanenți.

Acestea fiind spuse, m-am uitat pe net și pe toate site-urile pe care le-am văzut, nu am prins nimic cu planuri și principii de funcționare.

Și nu cu mult timp în urmă am dat peste această pagină, [url] ** tp: //energiemagnetique.ifrance.com/newpage4.htm [/ url]
Editați Capt_Maloche 18 / 04 / 2011 ATENȚIE, Virus pe acest link
care nu arată bine, dar care explică un principiu care este foarte simplu și care poate fi chiar verificat de la sine:

Luați 2 magneți identici și țineți-i față în față, astfel încât să se respingă reciproc. Apoi vino și așează o placă de fier între acești 2 magneți. Pe măsură ce introduceți placa, veți simți că este „aspirată” și veți vedea că magneții vor fi atrași de placa.
Și când scoatem placa, simțim o rezistență (opusul forței de aspirație la inserție), iar apoi magneții încep să respingă.

Acum, dacă așezăm mai multe plăci de fier pe un disc rotativ, cu 2 diametral opuse perechi de magneți și aranja la rotirea discului, o placă de fier intră într-o pereche de magneți în timp ce Pe de altă parte, avem o placă care iese din cealaltă pereche de magneți, forțele de inserție și extragere se vor anula unul pe celălalt. În principiu, discul central este complet liber, singura fricțiune care se exercită asupra lui este aerul și axa.

Și astfel am putea folosi mișcările magneților înainte și înapoi pentru a crea un loc de muncă. Și ceea ce este interesant este că indiferent de stresul care este solicitat de magneți, acesta nu afectează discul central, deoarece forțele de inserție și extragerea plăcilor de fier se anulează reciproc (lăsăm o pereche de magneți pe o parte în timp ce intrăm pe cealaltă pereche de magneți).

Asta a încercat deja acest principiu?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 09/03/06, 23:29

Mi se pare că acesta este un principiu destul de vechi, încă în curs de dezvoltare în Germania (din anii 70), cu Magnetbahn, care combină și levitația magnetică.

Informații aici pe site-ul Magnetbahn în franceză sau pe pagina originală.
Site-ul grupului Transrapid


Un site francez despre trenuri de levitatie magnetica (si de propulsie) nu foarte actualizat totuși ...

Un site foarte interesant pe franceză aerotrains, dintre care unul dintre proto au avut un motor liniar și aparent o levitație magnetică.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6988
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2913




de gegyx » 10/03/06, 00:32

tăietor de lemne: Nu este pentru susținere! este o "idee" pentru un motor "pe unitate".
J-Louis Naudin a făcut un studiu (dar nu găsesc link-ul), cu o scară electronică. El a descoperit că forța de a deplasa o placă de fier departe de câmpul magnetic al unui magnet a fost semnificativ mai mică atunci când mișcarea a fost paralelă cu suprafața magnetului decât perpendicular ... Aceasta a dat ideea de a recupera forța de repulsie a unui magnet, cu un sistem de manivelă, alimentând un volant, care a furnizat energia deplasării plăcii de fier. Idee foarte simplă, dar nu ușoară, de a construi un astfel de sistem, model rotativ ...)
acum NLC dacă spui că energia necesară pentru a transforma plăcile de fier poate fi zero, dacă pozițiile sunt adecvate .... Energia de respingere va fi îmbunătățită de o bună treime și exploatabilă pe deplin.
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 10/03/06, 07:42

hi,
Acest principiu pare viabil, la prima vedere, aș face o remarcă: rigiditatea plăcilor mobile trebuie să fie excelentă deoarece cea mai mică abatere față de unul sau altul dintre magneți determină o creștere a forței de atracție, cel mai apropiat, imens.
Dar trebuie să se poată rezolva mecanic.
În același stil, există un proto-numit "generator de interferențe disq" care se bazează pe trecerea unui ecran care "taie" câmpul magnetic (Al Franquoeur, dacă amintirile mele sunt bune).
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
zero
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 298
Înregistrare: 12/02/06, 12:47




de zero » 10/03/06, 07:51

L-am invitat pe acest domn să vină forumse întâmplă să locuiască în aceeași zonă ca mine. (Potrivit scrisorii breslei în slujba statului care se află pe site-ul lui)
Sărmanul, pe care la văzut cu greu trimis să fie pasionat și ridiculizat ridicol.
Pe scurt, l-am încurajat pe omul sărac, nu lăsa ca astfel de oameni să fie sacrificați din apropiere, și chiar dacă principiul său nu funcționează, cel puțin nu o face pentru bani.
Sper că îl vom vedea aici.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 10/03/06, 09:30

Da, am văzut poșta pe care a primit-o, este încă dezgustătoare.
Mereu mi-am dat seama că e ridicol să spargi pe cineva sau ceva sub pretextul că am aflat că nu poate funcționa. Toți acești băieți care se răsucesc și cred că sunt dumnezei, mă umflă. Idei bune și cele mai multe invenții provin din fundaluri de garaje!

Din acest motiv i-am trimis și o scrisoare de susținere cu câteva zile în urmă și l-am întrebat și unde se afla în prezent. Dar nu am primit un răspuns :(
0 x
yahi
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 115
Înregistrare: 06/04/05, 19:48
Locul de amplasare: lângă Nantes (44)




de yahi » 10/03/06, 12:56

"Ideile bune și cele mai multe invenții vin din fundalul garajelor!"

este bine în valoare de faptul că există centre de cercetare buf aluat!
;-)

dar îmi pare rău, nu am încercat principiile sale cu privire la magnetism, dar sunt convins că într-adevăr există o lucrare de făcut în această ramură!

Îngrijorat că nu mai sunt raportate alte inițiative forums !
noroc în proiectele tale!

yahi
0 x
Când ni se va permite să nu mai folosim petrol?
Obiect gratuit!
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 10/03/06, 13:32

gegyx a scris:tăietor de lemne: Nu este pentru susținere! [...]
Am spus asta? Nu!
Spun că mi se pare că trenurile de levitație magnetică folosesc și procesul descris pentru tracțiune ...

Acum, aceasta merge mult mai departe decât abilitățile mele tehnice (dar nu interesul meu în tehnica), așa că poate să nu raporteze ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 10/03/06, 17:47

tăietor de lemne : Ne pare rău, dar gegyx are dreptate, a subliniat că mesajul tău și legăturile tale nu au nimic de a face cu subiectul. Suportul magnetic al trenurilor și mișcarea lor este în mod evident gestionat de magnetism sau electromagnetism, dar nu are nimic de a face cu ceea ce am vorbit, deci nu este nevoie să încercați să vă prindeți pentru a avea ultimul cuvânt; Acest lucru este închis, nu este nevoie să se întoarcă la el.

Acum despre principiul pe care l-am menționat la început, căut, nu văd o vină! Se pare că, logic, discul central nu poate atinge un punct dificil, este perfect liber și poate fi instruit cu foarte puțină energie.

Cred că va trebui să testez editarea pentru a vedea dacă există o capcană undeva ...
Dar, desigur, înainte de testare, trebuie absolut să validez economiile de combustibil prin electroliză. Am planificat ziua de mâine pentru o instalare în vehicul și teste ...
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 10/03/06, 21:45

Bună ziua Nlc

când un disc metalic se mișcă într-un câmp magnetic, există curenți turbionari care sunt generați în plăci, trebuie luați în considerare, placa începe să se încălzească
este principiul de spălare a contoarelor electrice și a loviturilor de viteză pe unele camioane.

În cazul explicat de fluxurile opuse sunt în opoziție, merită o mică experiență din curiozitate, Deși pierderea plăcilor poate fi redusă dacă folosește plăci de ferită.

cu magneți neodymi, acest lucru ne permite să facem mai bine decât cu electromagneții.

André
0 x

Reveniți la „Inovații, invenții, brevete și idei pentru dezvoltare durabilă”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 179