Cele 150 de propuneri CCC

Încălzirea și schimbările climatice: cauze, consecințe, analiza ... Dezbatere privind CO2 și alte gaze cu efect de seră.
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Cele 150 de propuneri ale CCC




de ABC2019 » 25/06/20, 08:37

Paul72 a scris:Trebuie să recunosc că nici nu am înțeles: orice soluție extrem de tehnologică generează noi extrageri și transformări de materii prime rare, care nu pot fi găsite doar prin reciclarea celor existente (ceea ce ar fi mai ușor pentru tehnologie scăzută), care necesită producerea unei revolte de energie nucleară și fosilă.

Resursa de energie și minerale este, în opinia mea, factorul cel mai limitativ în menținerea (chiar precară) a societăților actuale. Cine este, așadar, sortit să scadă în timp (fără a stabili când, vom ști doar după aceea)

oh bine, atunci suntem de acord, de fapt, nu putem reduce consumul de resurse neenergibile, și în special cele ale fosilelor, fără a scădea economic?
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Cele 150 de propuneri ale CCC




de Rajqawee » 25/06/20, 09:59

Paul72 a scris:Trebuie să recunosc că nici nu am înțeles: orice soluție extrem de tehnologică generează noi extrageri și transformări de materii prime rare, care nu pot fi găsite doar prin reciclarea celor existente (ceea ce ar fi mai ușor pentru tehnologie scăzută), care necesită producerea unei revolte de energie nucleară și fosilă.

Resursa de energie și minerale este, în opinia mea, factorul cel mai limitativ în menținerea (chiar precară) a societăților actuale. Cine este, așadar, sortit să scadă în timp (fără a stabili când, vom ști doar după aceea)


În opinia mea, mai degrabă este că atunci când descoperim noi tehnologii, nu le folosim (doar) pentru a face mai bine ceea ce am făcut înainte, ci pentru a face lucruri pe care nu le făceam.

Fără a spune că este neapărat rău, este ca sursele de energie; nicio sursă nouă nu a înlocuit-o pe cea anterioară, am adăugat doar această nouă sursă la producția totală de energie.
2 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Cele 150 de propuneri ale CCC




de Ahmed » 25/06/20, 10:36

Preocuparea nu este că este „neapărat rău”, ci că crește inexorabil entropia mediului ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Cele 150 de propuneri ale CCC




de Paul72 » 25/06/20, 11:55

Rajqawee a scris:
Paul72 a scris:Trebuie să recunosc că nici nu am înțeles: orice soluție extrem de tehnologică generează noi extrageri și transformări de materii prime rare, care nu pot fi găsite doar prin reciclarea celor existente (ceea ce ar fi mai ușor pentru tehnologie scăzută), care necesită producerea unei revolte de energie nucleară și fosilă.

Resursa de energie și minerale este, în opinia mea, factorul cel mai limitativ în menținerea (chiar precară) a societăților actuale. Cine este, așadar, sortit să scadă în timp (fără a stabili când, vom ști doar după aceea)


În opinia mea, mai degrabă este că atunci când descoperim noi tehnologii, nu le folosim (doar) pentru a face mai bine ceea ce am făcut înainte, ci pentru a face lucruri pe care nu le făceam.

Fără a spune că este neapărat rău, este ca sursele de energie; nicio sursă nouă nu a înlocuit-o pe cea anterioară, am adăugat doar această nouă sursă la producția totală de energie.


Este, de asemenea, adevărat. Are doar legătură cu digitalul: cu cât sunteți mai eficient și cu cât creșteți mai multă acoperire digitală, cu atât consumul total crește în ciuda eficienței energetice mai mari a dispozitivelor individuale.
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Cele 150 de propuneri ale CCC




de Ahmed » 25/06/20, 12:08

Acesta este efectul clasic de „revenire” în toată splendoarea sa ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Cele 150 de propuneri ale CCC




de Rajqawee » 25/06/20, 12:09

Paul72 a scris:
Rajqawee a scris:
Paul72 a scris:Trebuie să recunosc că nici nu am înțeles: orice soluție extrem de tehnologică generează noi extrageri și transformări de materii prime rare, care nu pot fi găsite doar prin reciclarea celor existente (ceea ce ar fi mai ușor pentru tehnologie scăzută), care necesită producerea unei revolte de energie nucleară și fosilă.

Resursa de energie și minerale este, în opinia mea, factorul cel mai limitativ în menținerea (chiar precară) a societăților actuale. Cine este, așadar, sortit să scadă în timp (fără a stabili când, vom ști doar după aceea)


În opinia mea, mai degrabă este că atunci când descoperim noi tehnologii, nu le folosim (doar) pentru a face mai bine ceea ce am făcut înainte, ci pentru a face lucruri pe care nu le făceam.

Fără a spune că este neapărat rău, este ca sursele de energie; nicio sursă nouă nu a înlocuit-o pe cea anterioară, am adăugat doar această nouă sursă la producția totală de energie.


Este, de asemenea, adevărat. Are doar legătură cu digitalul: cu cât sunteți mai eficient și cu cât creșteți mai multă acoperire digitală, cu atât consumul total crește în ciuda eficienței energetice mai mari a dispozitivelor individuale.


Da. Acesta este, de obicei, cazul digitalizării în joburi administrative (cazul meu): digitalizarea textelor pe care le folosim deseori este destul de bună. Economisim hârtie și spațiu de stocare.
Pe de altă parte, digitalizarea textelor pe care aproape niciodată nu le consultați necesită capacități mari de stocare care trebuie gestionate, răcite, cumpărate înapoi. Hârtia tipărește o dată și păstrează adesea 10 ani ... sau mai mult. Am decis să nu digitalizez titlurile de proprietate, de exemplu. Există deja în hârtie la mine și la notar, este suficient.

Încerc să îmi schimb obiceiurile, de exemplu, folosind un mp3 player, mai degrabă decât să ascult muzică online. Cumpărați cărți de hârtie când știu că le voi reutiliza (ca o metodă de chitară) și nu versiunea kindle.
Încercați să utilizați media media la parter mai des pentru puținele filme pe care le vizionăm, mai degrabă decât să le descărcăm sau să le urmărim în direct.
Folosiți caiete pentru diferite proiecte, mai degrabă decât documente Google. Acest fel de lucruri.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Cele 150 de propuneri ale CCC




de izentrop » 01/07/20, 08:10

Rajqawee a scris: digitalizarea textelor pe care aproape că nu le consultăm necesită capacități mari de stocare care trebuie gestionate, răcite, cumpărate înapoi. Hârtia tipărește o dată și păstrează adesea 10 ani ... sau mai mult. Am decis să nu digitalizez titlurile de proprietate, de exemplu.
Memoria non-volatilă există precum DVD, hard disk-uri USB, card SD.

Este vorba în principal de videoclipuri și imagini care consumă energie. Cu o bună organizare, eliminarea datelor redundante și depășite și migrarea către amintiri din ce în ce mai volatile, internetul mai are răspunsuri pentru stocarea datelor cu amprente reduse de carbon, nu respinge totul în ansamblu .

Profesioniștii și fermierii sunt cei mari uitați în această mascaradă a CCC
82% din cele 150 de persoane trase la întâmplare provin din municipalități aparținând unui mare centru urban sau coroanei sale. 150 de persoane care nu au fost alese, dar care, judecând după importanța pe care primul dintre noi tocmai le-a acordat, ar putea influența dezbaterea. În acest grup de anonimi găsim doar 4% dintre artizani, comercianți sau lideri de afaceri și ... 1% din fermieri.
Cu cine râdem? Dacă nu din această minoritate rurală care nu mai reprezintă nimic în urne, dar care continuă să alimenteze populația și să genereze inducție pe întreg teritoriul. Cantitate neglijabilă, condamnată să sufere „legitimitatea” ecologiștilor prin această convenție a cetățenilor și a gadgeturilor coercitive care vor rezulta din aceasta prin sugerarea unor noi dogme la fel de inaplicabile și improprii. Ca urmare a curselor, campaniile noastre vor trebui să se ocupe de fanteziile unei mîini de răni care confundă visul și realitatea, undeva între bricolaj și oportunități. http://www.lagri.fr/lecologie-des-ville ... des-champs


Executivul și-a făcut piața nereținând o măsură care ar fi fost în direcția corectă de reducere a emisiilor de gaze poluante, cu 110 km / h pe autostradă, guvernul și senatele o vor elimina puțin mai puțin reducând puțin de propuneri utile pielii întristării, de unde atributul mascaradului.
0 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Cele 150 de propuneri ale CCC




de ENERC » 01/07/20, 19:34

Profesioniștii și fermierii sunt cei mari uitați în această mascaradă a CCC

Scopul fiind acela de a avea un eșantion reprezentativ statistic al populației, cifra de 1% este chiar supraevaluată, deoarece în 448 au existat 500 2018 de manageri de fermă, conform MSA. Majoritatea muncitorilor agricoli provin din alte țări pe contracte pe durată determinată.

Pentru a schimba agricultura, există doar două soluții: fie acționăm asupra producției, fie acționăm asupra consumului.

Nu mai cred în acțiuni asupra producției: greutatea lobby-urilor chimice și agricole (FNSEA) sunt de așa natură încât nimic nu se schimbă: îngrășăminte, pesticide, fungicide, erbicide etc.
Prin urmare, depinde de celelalte 99% să modifice modul de producție, luând fie măsuri personale (alimente bio), fie măsuri colective, cum ar fi mesele la cantine.
Când fermierii convenționali nu vând nimic, ei vor dispărea.

Rezultatul curselor, campaniile noastre vor trebui să se ocupe de fanteziile unei mîini de urlete care confundă visul și realitatea, undeva între bricolaj și oportunități

Discurs tipic FNSEA cu argumente din secolul al XIX-lea. Avem probleme reale de poluare a solului și a apelor subterane, pierderea biodiversității și epuizarea solului. Vara vom avea probleme grave de apă în anii următori.
Față de aceste probleme, vechea lume agricolă încearcă să se mențină fără să schimbe nimic.
Știm să cultivăm diferit de mult timp și vorbim mult despre asta forum. : Cheesy:
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6515
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637

Re: Cele 150 de propuneri ale CCC




de Macro » 01/07/20, 19:49

110 km / h pe autostradă ... Râd .... Vor lipsi legume .... Camioanele spaniole conduse de șoferi români nu vor mai putea conduce suficient de repede pentru a alimenta rungisurile ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Cele 150 de propuneri ale CCC




de GuyGadebois » 01/07/20, 19:53

izentrop a scris:Profesioniștii și fermierii sunt cei mari uitați în această mascaradă a CCC

Întotdeauna de partea celor mai poluatori și a celor mai mari producători de Co2 față de ceea ce văd ... care înglobează miliarde de PAC. Și după aceea îndrăznește să vorbească despre încălzirea globală.

Ps: 110 km / h pe autostradă era grotesc, 120 (ca în Elveția, Irlanda sau Spania) ar fi fost mai rezonabile.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Schimbările climatice: CO2, încălzire, efect de seră ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 102