Trezirea și dictatura minorităților și neo-totalitarismul sub pretextul anti-rasismului (înfricoșător)

dezbateri și companii filosofice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062

Re: Neo totalitarism sub acoperirea anti-rasismului (înfricoșător)




de Christophe » 20/07/20, 16:49

Ah pai daca e 2016, mai sunt niste advertiseri prosti atunci!!! : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Toate glumele la o parte, cred că este o Mea Culpa anti-feministă...

Deci nu este o reclama feminista...pai e adevarat ca nu prea ajuta sa pui 1 tricou in aparat!! : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Nu cunosc bine cultura indiană, nu prea știu cum să o iau. Dupa parerea mea e amuzant... : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Neo totalitarism sub acoperirea anti-rasismului (înfricoșător)




de GuyGadebois » 20/07/20, 17:06

Christophe a scris:Nu cunosc bine cultura indiană, nu prea știu cum să o iau. Dupa parerea mea e amuzant... : Cheesy:

Oh, nu, nu e o glumă acolo. Este doar marketing pentru utilizarea unei sticle care se va simți considerată de marca ei de detergent dacă nu de soțul ei.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062

Re: Neo totalitarism sub acoperirea anti-rasismului (înfricoșător)




de Christophe » 20/07/20, 17:28

Ei bine, nu pentru că ajută :)

: Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Neo totalitarism sub acoperirea anti-rasismului (înfricoșător)




de GuyGadebois » 20/07/20, 17:51

Christophe a scris:Ei bine, nu pentru că ajută :)

: Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

În anunț, bunicul fetei este cel care înțelege, care îi scrie fiicei și apoi își ajută propria soție. Celălalt gland continuă să se „prefacă” că se uită la televizor în timp ce își scărpina un... pe canapea. Anunțul este bine realizat, filmat cu pricepere și poate ajuta la creșterea gradului de conștientizare, dar vânzarea este cea care contează mai presus de toate, ceea ce cere marketingul. Dar nu te învăț nimic. : Cheesy:
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062

Re: Neo totalitarism sub acoperirea anti-rasismului (înfricoșător)




de Christophe » 20/07/20, 18:45

Ai dreptate, ei bine, în cele din urmă, mi se pare greșit acest anunț!

Spărgerea mileniilor de tradiții sexiste este o nenorocire!!! : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

ps: femeile voteaza in India?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062

Re: Neo totalitarism sub acoperirea anti-rasismului (înfricoșător)




de Christophe » 21/07/20, 04:25

Pe de altă parte avem asta: https://www.lemonde.fr/societe/article/ ... _3224.html

„Team patriot”, cufundat în ura online
„Le Monde” a putut accesa discuțiile private ale unui grup de naționaliști pe mesajele Telegram timp de o lună, între obsesia armelor, conspirație și fantezii despre un „război rasial”.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062

Re: Neo totalitarism sub acoperirea anti-rasismului (înfricoșător)




de Christophe » 09/08/20, 12:40

Ieri la Blankenberge...soarele batea pe plajele belgiene pentru că evident că erau doar bronzați împotriva polițiștilor! : Mrgreen:

https://www.sudinfo.be/id233195/article ... es-mats-de

0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062

Re: Neo totalitarism sub acoperirea anti-rasismului (înfricoșător)




de Christophe » 09/08/20, 12:45

Un alt punct de vedere:

0 x
Avatar de l'Utilisateur
BornToBeWild
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 32
Înregistrare: 11/06/06, 13:10
Locul de amplasare: Biscaya
x 8

Re: Neo totalitarism sub acoperirea anti-rasismului (înfricoșător)




de BornToBeWild » 10/08/20, 09:52

Tocmai am văzut raportul Evergreen. Acest lucru confirmă ceea ce am crezut despre Statele Unite și despre rasismul său insolubil! Rasismul din Statele Unite îi afectează atât pe supremaciştii care se autoproclamă „albi”, cât şi pe antirasiştii „albi” care ajung până la a se autoflagela cu o intenţie bigot (iadul este pavat cu acest gen de intenţii!), că „negrii”, „oamenii de culoare” (care dacă ne referim la excelentul Léopold Sédar Senghor (1906-2001) sunt de fapt frații săi „albi”!!! LOL!) care îi tratează pe „albi” drept rasiști ​​tocmai din cauza culoarea pielii lor (dar nu este tocmai rasism?).

Rasismul se hrănește cu victimizare, indiferent de culoarea acestui rasism! Vedem clar în acest raport în care studenții „albi” îi protejează pe „negrii și invalizii”: și nimeni nu vede rasismul care constă în a face în continuare „albii” garanții puterii de a-i proteja pe pseudo-slăbiți ( victimizare : rădăcina rasismului!)? Martin Luther King (un om după inima lui) a spus că luptăm întunericul nu cu întunericul, ci cu lumina! Antirasismul este un alt omolog al rasismului, de multe ori motivat la bază de bune intenții (pentru care iadul este pavat) dar care se scufundă în aceleași excese și devine la rândul său rasism. Rasismul se estompează în fața inteligenței, umanității, fraternității, iubirii, respectului (și nu „toleranței” care implică că tolerăm, ceea ce presupune că susținem sau îndurăm!).

Extremele se reunesc în ciocnirile lor care alimentează același rău de ambele părți. Când văd la știri americani „albi” care vin să se prosterne în fața oamenilor „negri” pentru a le cere iertare pentru ceea ce „albii” le-au făcut oamenilor „negri”, începând de la sclavie, în perfectă ignoranță a istoriei sclaviei de-a lungul secolele, mai văd rasism acolo! Nu tu ? Acești extremiști chiar uită că primii sclavi din lanțul de traficanți „negri” au fost africani cu pielea întunecată care au răpit alți africani cu pielea întunecată pentru a-i vinde „albilor”! Rasismul nu are culoare, are doar semințele dezumanizării, victimizării și exploatării celorlalți, ale complexului de inferioritate care poate fi exprimat și ca un complex de superioritate (la fel dar mai furtun)!

Toate culorile umanității sunt simple niveluri de melanină care colorează ochii, părul, pielea, dar nu acordă nimănui nicio valoare umană suplimentară. Mă simt mult mai aproape în umanitatea mea de Martin Luther King, Nelson Mandela sau Mohandas Karamchand Gandhi, decât de Adolf Hitler, și totuși culoarea pielii sau originea mea europeană ar indica contrariul rasiștilor din mintea lor obtuză!
2 x
Nici supus, nici răzvrătit ... Sălbatic!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062

Re: Neo totalitarism sub acoperirea anti-rasismului (înfricoșător)




de Christophe » 11/08/20, 23:43

Bine vorbit Taz!! 8)

În același stil, un articol foarte bun de la Marianne: https://www.marianne.net/debattons/bill ... al-dechire

Pentru Ghislain Benhessa, noul antirasism în vogă în prezent se opune bazelor republicii definite de Jean-Jacques Rousseau.
Universalismul este în pericol de moarte. Distrugând idolii străvechi, dezmințind statui, aruncând suspiciuni asupra poveștilor trecute pentru a deconstrui „structuri de dominație” - un lexic vechi din anii 60 - anti-rasiștii și acoliții lor, sub acoperirea sentimentelor bune, ard Republica. Mai mult decât culorile strălucitoare ale multiculturalismului purtate ca standard, noua lume capătă nuanțe sanguine, rodul ideologiei revanșiste care se răspândește încetul cu încetul, de la manuale educaționale la științe sociale, inclusiv marketing globalizat și oportunist în stilul Oreal. . Anularea culturii este dovada finală în acest sens.

NOUL ANTIRASISM ÎMPOTRIVA REPUBLICII
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 157