Trezirea și dictatura minorităților și neo-totalitarismul sub pretextul anti-rasismului (înfricoșător)

dezbateri și companii filosofice.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Neo totalitarism sub acoperirea anti-rasismului (înfricoșător)




de Ahmed » 29/10/20, 20:04

ChristopheTu scrie:
Nu spunem noi că este cel mai bun mod de a evita războiul și de a fi gata (și de a-i anunța pe oameni)?

Așa au afirmat romanii, o civilizație foarte belicoasă și violentă * pentru a se justifica ...
și:
Sper să nu cunoști niciodată o victimă a terorismului ...

Nu pentru a confunda răzbunarea și dreptatea ... Unul dintre rolurile principale ale banilor a fost tocmai acela de a „repara” simbolic ceea ce nu poate fi și de a evita o serie de violențe succesive ...

* civilizația și violența constituie o tautologie ... : Roll:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Neo totalitarism sub acoperirea anti-rasismului (înfricoșător)




de Christophe » 29/10/20, 20:09

ABC2019 a scris:si eu am fost cel care a fost avertizat ca a spus ca islamistilor le lipseste umorul !! : Mrgreen:


Bin voui ... dar aici sunt eu Erdogatine! : Mrgreen: : Mrgreen:

În rest ok cu tine!

Dacă vorbiți despre terorismul recent, aș fi găsit cifrele, ETA și IRA câștigaseră de mult premiul, prin urmare creștinii și creștinii ... Musulmanii sunt, de asemenea, primele victime ale islamiștilor:
media / totalitarian-architecture-they-will-destroy-mecca-t12271-120.html # p322042

Imagine

Cu adevărat găsim orice și totul despre asta forum ! : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Neo totalitarism sub acoperirea anti-rasismului (înfricoșător)




de Christophe » 29/10/20, 20:12

ABC2019 a scris:dă-mi un exemplu de comportament „psihologic violent” din partea mea față de cineva care nu a fost mult mai mult decât mine în atacurile sale personale.


Joker Las la alții privilegiul de a-ți răspunde ... Obamot poate? : Mrgreen:

Sunt pentru aplicarea strictă a legilor votate democratic.


Cine ți-a spus că ceea ce propun nu trebuie votat democratic?

Legea trebuie să se adapteze la mediul în schimbare, nu?

Dar urgența și democrația nu se amestecă ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Neo totalitarism sub acoperirea anti-rasismului (înfricoșător)




de Christophe » 29/10/20, 20:15

0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Neo totalitarism sub acoperirea anti-rasismului (înfricoșător)




de ABC2019 » 29/10/20, 20:17

Christophe a scris:
ABC2019 a scris:dă-mi un exemplu de comportament „psihologic violent” din partea mea față de cineva care nu a fost mult mai mult decât mine în atacurile sale personale.


Joker Las la alții privilegiul de a-ți răspunde ... Obamot poate? : Mrgreen:

tu ai făcut această judecată spunându-mi că sunt violent din punct de vedere psihologic.
Sau vedeți că am fost mai violent față de Obamot decât a fost față de mine?

În general mă adaptez stilului interlocutorului meu.

Sunt pentru aplicarea strictă a legilor votate democratic.


Cine ți-a spus că ceea ce propun nu trebuie votat democratic?

Legea trebuie să se adapteze la mediul în schimbare, nu?

Dar urgența și democrația nu se amestecă ...


tocmai - prefer democrația. Și nu invidiez Rusia lui Putin.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: Neo totalitarism sub acoperirea anti-rasismului (înfricoșător)




de Macro » 30/10/20, 08:08

Christophe a scris:
În principiu sunt de acord ... dar ascunderea unui atac mi se pare dificil în era rețelelor de socializare ...


Este adevărat că atunci când nu este posibil să te repezi într-un dezastru industrial ... Nu este evident ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Neo totalitarism sub acoperirea anti-rasismului (înfricoșător)




de Christophe » 30/10/20, 13:55

ABC2019 a scris:Victoria noastră este tocmai să le arătăm că violența lor nu ne distruge valorile morale.


Vorbește despre o victorie! Ce victorie? Ai fumat?

Victoria îmi pare rău că nu văd capătul cozii acolo ... este mai degrabă începutul războiului civil acolo!

Așa că o voi spune într-un alt mod:

Este intolerabil să fii tolerant la intoleranță!

- Unde sunt armenii? : expediție punitivă pro-Erdogan în Isère și Rhône

O expediție punitivă a fost condusă de peste 200 de tineri membri ai comunității turcești împotriva cetățenilor armeni din Vienne (Isère), apoi în Décines (Rhône), miercuri seară. Țintat de focul cu proiectile, un echipaj de poliție a tras la LBD40 pentru a se elibera. Pro-turci și pro-armeni s-au ciocnit pe A7 chiar în dimineața aceea. Sunt cel puțin trei răniți. O anchetă a fost deschisă.

Cu câteva minute înainte de starea de concurență, în această seară de 28 octombrie, o mulțime compactă și ostilă a cucerit străzile din Vienne (Isère). - Unde sunt armenii? ”, Strigă aceste bufnițe de noapte, dintre care unii flutură steaguri turcești sau strigă„ Allah Akbar ”. Pe drum, această procesiune sălbatică de peste 200 de oameni întâlnește o mașină de poliție. Sub focul proiectilelor și mortarelor, poliția se retrage, parbrizul lor este eviscerat, ajung să fugă printr-o alee. Imaginile spectaculoase ale acestui raid anti-armean au circulat masiv seara pe rețelele de socializare precum Snapchat și Twitter. Sursa acestei descendențe a fost ciocnirile din Nagorno-Karabakh.

INCALZIT PE A7
Totul începe puțin mai devreme în timpul zilei. În jurul orei 7:30 dimineața, în acea dimineață, aproximativ 300 de cetățeni armeni au blocat taxa Reventin-Vaugris de pe autostrada A7 (Isère). La strigăte de „Erdogan, terorist! », Steaguri roșu-albastru-portocaliu în mână, cer recunoașterea internațională a Nagorno-Karabakh, o enclavă armeană autonomă, aflată în război cu Azerbaidjanul (sprijinit de Turcia) din 27 septembrie 2020. Această adunare nu a fost nedeclarat oficial, „el s-a organizat într-un mod anarhic prin buclele Whatsapp și rețelele sociale”, explică Sarah Tanzilli, președintele Casei de Cultură Armene din Décines și membru al consiliului de administrație al Comitetului de Apărare al Cauza armeană (CDCA).

Dintr-o dată, între 5 și 7 persoane care pretind că provin din comunitatea turcă ies din coloanele vehiculelor oprite. Această față în față se transformă într-o bătălie intensă. Cuțitele sunt trase, loviturile schimbate. Pro-armenii se echipează cu ramuri. Un pro-turc este linșat pe marginea autostrăzii. Și în mijlocul acestui tumult, un tânăr se întinde pe asfalt, un flux roșu la nivelul capului său. Rănit cu un ciocan, tânărul de 23 de ani din Valencia trebuie transportat la spital cu elicopterul pentru intervenții chirurgicale de urgență pentru mai multe fracturi la craniu.

Două persoane de origine turcă ar fi fost, de asemenea, rănite, inclusiv o anumită Helal O. care a vorbit de atunci la televiziunea turcă. Un telefon pierdut în luptă este evaluat pentru a stabili dacă prezența pro-Erdogan a fost premeditată. „Mergeau să lucreze, îi vedeau pe armeni manifestând insultând turcii și arzându-ne steagurile”, proclamă un tânăr francez de origine turcă. Potrivit unei surse polițienești intervievate de Marianne, această întâlnire a fost „fortuită”.

TRANSPORT PUNITIV CĂTRE COVERFIRE
În timpul zilei, membrii comunității turce instigă la represalii. Unii o fac cu fața descoperită pe rețelele de socializare, ceea ce avertizează Sarah Tanzilli de la CDCA: „Am sesizat imediat poliția. Mai mulți dintre reprezentanții lor au chemat mobilizarea pe Décines. „Turcii au vrut să facă o contramanifestație, dar mult mai violentă”, confirmă Yannick Biancheri, secretar departamental al uniunii Alianței.

La sfârșitul după-amiezii, aproximativ cincizeci de vehicule se adună în Roussillon, un oraș de la marginea Ardèche. Această procesiune ia direcția Viena, la câțiva kilometri spre nord, „cu scopul de a face o paradă demonstrativă”, potrivit sursei poliției. Această coborâre începe în jurul orei 19:XNUMX, cu blocarea traficului pe bulevardul principal, cu o mulțime de explozii de claxon, vuietul acceleratoarelor și al artificiilor. Procesiunea sălbatică continuă apoi pe jos pe străzile din centrul orașului. Pasul este rapid, marțial. Înfășurați în steaguri turcești, unii strigau lozinci anti-armene: „Armenia teroristă! "

„În câteva minute am văzut sute de tineri turci entuziaști revărsându-se în centrul orașului, fluturând steaguri, dar și lilieci de baseball, bare de mină și bombe de fum. Au invadat centrul orașului ”, spune Marianne un martor al scenei. „Evident, încercau să lupte și amenințau trecătorii care îndrăzneau să-i privească. Terasele s-au golit în 5 minute. Mulți au făcut cu mâinile lor semnul Lupilor Cenușii, violenta miliție turcă ultranaționalistă. "

Un vehicul serigrafiat s-a apropiat de centrul orașului și a ajuns într-o cale liberă. „Manifestanții au avut o atitudine ostilă față de noi, tragând mortiere în direcția noastră”, continuă sursa poliției. Pentru a se elibera, polițiștii au tras de două ori asupra lansatorului de proiecte de apărare de 40 mm (LBD).

„Mașina noastră a fost forțată să facă backup. Din fericire, echipajul și-a arătat calmul ”, continuă Yannick Bianchéri, denunță„ personalul sub-calibrat ”din departament pentru a face față acestui tip de„ excese ”.

Avertizat și percepând această energie electrică între armeni și turci, poliția a fost staționată anticipat în diferite locuri sensibile din oraș, în special în fața Casei culturii armene. Conform informațiilor noastre, nu au existat răni pe partea pro-turcă.

VERBALIZĂRI ÎN DECIN
Când coboară stânga, agitatorii se întorc în mașinile lor, iau A7 și se alătură suburbiei Lyon, la Décines-Charpieu, la 40 de kilometri mai la nord, cunoscută și sub numele de „mica Armenie” (5000 de armeni din cei 28000) locuitori înregistrați). Acolo, același mod de funcționare: blochează străzile, claxonează haotic. Dar o prezență a poliției de peste 101 oficiali, conform cifrelor din prefectura Rhône, i-a răcit în curând. Potrivit informațiilor noastre, mai mulți au fost amendați cu până la 135 de euro pentru nerespectarea stării de acoperire. După ora 22, s-a întors calmul.

Autoritățile nu au digerat aceste ciocniri comunitare în jurisdicțiile lor. „Încercările de intimidare și acțiunile ostile ale comunității nu-și au locul în Republica noastră”, a reacționat joi dimineață prefectura regiunii Auvergne Rhône-Alpes.

„La Istanbul, suntem obișnuiți cu acest gen de demonstrații în cartierele armene. Dar nu m-aș fi gândit niciodată că, în Franța, este posibil să începem să vânăm armeni! Sarah Tanzilli este emoționată. Obiectivul Lupilor Cenușii din Franța (vizat de o cerere de dizolvare) ar fi, potrivit ei, „intimidarea armenilor din Franța pentru a-i împiedica să organizeze demonstrații și pentru a ne limita libertatea de exprimare prin frică. . Marianne a dezvăluit recent că, în urma unor incidente similare din Décines-Charpieu din 24 iulie, serviciile de informații au analizat această organizație paramilitară turcă și obiectivele acesteia în Franța. „Lupii Cenușii sunt unul dintre pilonii muncii murdare a serviciului secret turc. Chiar și în Franța ”, a asigurat atunci un purtător de cuvânt kurd.

Contactați de Marianne, mai mulți participanți la aceste defilări nocturne contactate nu reacționaseră încă în momentul publicării acestui articol.

„Anchetele sunt în desfășurare pentru a încerca să identifice făptașii”, spune Audrey Quey, procurorul Republicii Viena, care a deschis o anchetă pentru violență împotriva poliției și deteriorarea utilității publice. Investigații care ar trebui facilitate de un singur lucru: pe numeroasele videoclipuri pe care le-au transmis, pro-Erdogan nu și-a ascuns fețele.


https://www.marianne.net/societe/police ... s-le-rhone

Eu, care i-am luat pe turci pentru oameni mai serioși și mai puțin violenți decât magrebinii ... În cele din urmă, sunt aceiași m ... e bag când sunt fanatici !! : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Neo totalitarism sub acoperirea anti-rasismului (înfricoșător)




de Christophe » 30/10/20, 14:01

Câteva tweet-uri potrivite speră că au fost niște contaminanți covizi printre ei !!








0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Neo totalitarism sub acoperirea anti-rasismului (înfricoșător)




de Christophe » 30/10/20, 14:13

Gândește-te și la asta ...

123196443_10164373803635445_8369863925999580496_n.png
123196443_10164373803635445_8369863925999580496_n.png (278.67 KiB) Vizualizat de 757 ori
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: Neo totalitarism sub acoperirea anti-rasismului (înfricoșător)




de Macro » 30/10/20, 14:25

L-am înghițit pe Macromaville de un meșter turc din Berry .... Am cumpărat ultima noastră mașină de la un armean alsacian .... Amândoi pe care i-aș descrie ca fiind foarte comerciali și foarte drăguți ....
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 192