Trezirea și dictatura minorităților și neo-totalitarismul sub pretextul anti-rasismului (înfricoșător)

dezbateri și companii filosofice.
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Neo totalitarism sub acoperirea anti-rasismului (înfricoșător)




de Janic » 18/11/20, 16:23

Fostul ministru Giscardian, Michel Poniatowski, a scris în cartea sa de testament o concluzie pe care nu vedem ce linie am putea schimba 26 de ani mai târziu.

Am predat în subordinea Ministerului Sănătăţii 1973/1974 définitivement mitul vaccinului este în discuție (nu a avut nimic de-a face cu el, neștiind nimic despre el.) Mulțumesc Michel! :D
Putem observa, de asemenea, că ministerele cheie sunt deseori date politicienilor fără abilitățile necesare pentru aceștia, iar acest lucru cu siguranță nu este lipsit de motive!
dar subiectul nu este acolo, ci acest pasaj: [Ne îndreptăm spre Saint-Barthélemy dacă imigrația africană nu este strict controlată, limitată, redusă și curățată de elementele sale negative și periculoase, dacă un efort de integrare nu completează și această represiune necesară.

este cu atât mai delicios cu cât tocmai am părăsit această Africa colonizată”. de la Dunkerque la Tamnarasset, din Franța până la francezi„ah, bine! ce am fi spus noi dacă ar fi ținut același discurs
« Ne îndreptăm spre Saint-Barthélemy (african!) dacă imigrația franceză nu este strict controlată, limitată, redusă și curățată de elementele sale negative și periculoase, dacă un efort de integrare nu completează și această represiune necesară. »

Dar trimiterea acestor africani pe front pentru a elibera Franța, asta nu contează? Harkis (acești colaboratori ai Franței) au abandonat pe loc și au masacrat pensiile de război pe care Franța a refuzat să le plătească acestor africani, vărsându-și sângele pentru această Franță, numele lor negravate pe monumentele rezervate glorioșilor noștri soldați etc. . ah! datoria de a aminti are absențele ei!
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: Neo totalitarism sub acoperirea anti-rasismului (înfricoșător)




de Christophe » 18/11/20, 17:17

Macro a scris:La naiba .... Christophe ... Dacă continuați așa .... Veți putea veni și așezați pe dreapta mea : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:


Oh, nu, imposibil, este în golul absolut în dreapta ta!!

Um...Giscardien e mai rau decat Lepeniste? Nu știam ! :şoc: :şoc:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6513
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1636

Re: Neo totalitarism sub acoperirea anti-rasismului (înfricoșător)




de Macro » 18/11/20, 19:43

Christophe a scris:Um...Giscardien e mai rau decat Lepeniste? Nu știam ! :şoc: :şoc:


Nu... Pur și simplu Giscardian era înainte de 1981.... O perioadă în care se putea spune bougnoul în loc de beur, negro sau noirpiot în loc de om de culoare, niacoué în loc de asiatic... Fără să te regăsești în fața unui judecător. ...

Acestea fiind spuse...Cel după ce Francois are trandafirul (care crescuse pe grămada de gunoi de grajd)...nu trimisese macete nu știu unde în Africa doar nasuri plate și nasuri lungi își bat joc unul de celălalt ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: Neo totalitarism sub acoperirea anti-rasismului (înfricoșător)




de Christophe » 19/11/20, 12:38

Un exemplu de sancțiuni care vor fi cu siguranță respinse de asociațiile „justiție” și „de stânga”:

Ce etichetă are primarul din Valencia? : Cheesy:

El este LR, nici măcar RN: https://fr.wikipedia.org/wiki/Nicolas_Daragon

126469605_10221821509024473_898167173084130705_n.jpg
126469605_10221821509024473_898167173084130705_n.jpg (71.33 KIO) Accesat 828 ori


Ei bine, după ce am dat afară familii întregi și le-am tăiat definitiv tot sprijinul, este încă greu și riscă să creeze și mai multe probleme, prin capacitatea de a deranja...
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Neo totalitarism sub acoperirea anti-rasismului (înfricoșător)




de Janic » 19/11/20, 12:53

Ei bine, după ce am dat afară familii întregi și le-am tăiat definitiv tot sprijinul, este încă greu și riscă să creeze și mai multe probleme, prin capacitatea de a deranja...
Foarte just! mai ales că de multe ori, dacă nu întotdeauna, acestea sunt familii sărace, uneori nu foarte cultivate, care provin din țări străine și nu deosebit de africane, este doar o modalitate excelentă de a alimenta rețelele care așteaptă astfel de situații pentru a „angaja” aceste cazuri. iar DUPĂ vom fi surprinși că unii oameni se joacă apoi cu cuțite sau mitraliere!
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: Neo totalitarism sub acoperirea anti-rasismului (înfricoșător)




de Christophe » 19/11/20, 13:21

Deci ar trebui să iertăm totul și să lăsăm anumite categorii de populație să-și facă treaba sub pretextul capacității lor de a face rău în viitor?

Scuze, nu, este nedrept pentru toți ceilalți!

Trebuie să găsești un mediu fericit!!
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Neo totalitarism sub acoperirea anti-rasismului (înfricoșător)




de Janic » 19/11/20, 13:54

Deci ar trebui să iertăm totul și să lăsăm anumite categorii de populație să-și facă treaba sub pretextul capacității lor de a face rău în viitor?
nu se pune problema de a ierta totul (de ce să ierți oricum?) și cu atât mai puțin de a lăsa lucrurile să se întâmple, motiv pentru care există legi făcute pentru asta!

PardonConsideră ca fiind un gol o încălcare, o culpă, o infracțiune prin a nu-l ţine împotriva autorului şi prin a nu adăposti nicio resentimente.

Majoritatea dintre noi avem sau vom avea copii care fac parte din populația actuală. Câți părinți pot cunoaște capacitatea de pacoste viitoare a acestor copii „nevinovați”? [*]Și dacă încep să provoace prejudicii, sancțiunile și pedepsele în general nu reușesc să modifice comportamentul care „se abate” de la normă. Dar înconjurate de afecțiune și securitate, aceste riscuri sunt minime. Sunt aceste categorii înconjurate de afecțiunea societății din jurul lor sau se simt respinse, excluse? Orice copil care devine adult nu uită de nedreptățile la care a fost supus și de aceea de ce să fie uitate, ele însele, aceste categorii în cauză?

[*] Știa oare mama Adolf ce va fi cu acest copil drăguț care tocmai ieșise din pântece?

Scuze, nu, este nedrept pentru toți ceilalți!
Este nedrept pentru toată lumea!
Trebuie să găsești un mediu fericit!!
Bine, dar cine îl hotărăște pe acesta în condițiile în care cuiva care are un nume cu sunet arab, bine conformat de societatea în care locuiește, i se refuză un loc de muncă care îi va fi acordat, dacă își schimbă numele! : Wink:
Calimero iti amintesti?
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: Neo totalitarism sub acoperirea anti-rasismului (înfricoșător)




de Christophe » 19/11/20, 14:26

Iată Janic, unul special pentru tine: https://www.laprovence.com/actu/en-dire ... police.htm

Detenție - Masă haiducilor la Aix: aproximativ treizeci de credincioși amendați, preotul audiat de poliție

Acum aș dori să găsim același tip de informații pentru un imam și o moschee...dar asta nu va exista...capacitate de pacoste vă spun...
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Neo totalitarism sub acoperirea anti-rasismului (înfricoșător)




de Janic » 19/11/20, 16:36

Christophe »19, 11:20
Detenție - Masă haiducilor la Aix: aproximativ treizeci de credincioși amendați, preotul audiat de poliție
Am văzut-o la știri! dar sunt foarte prost plasat să vă răspund, religiile și locurile lor de întâlnire nu sunt mai degrabă ceașca mea de ceai sau suc de fructe.
Dar mă îndoiesc că unii vor beneficia de privilegii speciale fără ca răniții să se plângă! Dar „legea” se referă la toți indivizii, indiferent de situația lor în societate.
acum as vrea sa gasim acelasi tip de informatie pentru un imam si o moschee...dar asta nu va exista...capacitate de pacoste va spun...
Presupun că dacă poliția ar rămâne rezervată, mass-media ar profita în schimb de asta: ai găsit pe undeva genul ăsta de articol? Altfel este pur și simplu o încercare de intenție!
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: Neo totalitarism sub acoperirea anti-rasismului (înfricoșător)




de Christophe » 19/11/20, 16:44

Nu l-am găsit pentru că nu m-am uitat dar Mă îndoiesc că polițiștii ar îndrăzni să atace o moschee așa cum au făcut această biserică..

Te invit să-mi arăți că greșesc...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 180