Încălzirea solară PELLAQUA 12 m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79354
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: Încălzirea solară 12m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de Christophe » 18/08/20, 20:06

Christophe a scris:Sylvain nu mi-a răspuns întrebării cu privire la presiunile circuitului solar.


Dacă aveți posibilitatea (se pare că există o supapă, fără pârghie pe circuitul solar), închideți circuitul solar la 80-90% și vedeți ce dă ... dacă asta nu schimbă nimic, este murdărie internă (și noroc cu curățarea și curățarea ...) partea solară așa că ...
0 x
sylvain52220
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 20
Înregistrare: 18/08/20, 09:06
x 1

Re: Încălzirea solară 12m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de sylvain52220 » 18/08/20, 22:19

Presiunea din circuitul solar este de 3 bari, o puteți vedea în fotografie.
Punem pompa la viteza maximă, vom vedea ce se întâmplă mâine.
Pentru moment, explicația probabilă rămâne că există o problemă cu schimbătorul / balonul solar, rămâne de văzut dacă este accesibil.
Există două circuite de încălzire deoarece un parter (camere de zi) și un etaj (dormitoare) fiecare cu pardoseală încălzită.
Mulțumim pentru ajutor și noapte bună!
0 x
sylvain52220
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 20
Înregistrare: 18/08/20, 09:06
x 1

Re: Încălzirea solară 12m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de sylvain52220 » 18/08/20, 22:29

Christophe a scris:
Christophe a scris:Sylvain nu mi-a răspuns întrebării cu privire la presiunile circuitului solar.


Dacă aveți posibilitatea (se pare că există o supapă, fără pârghie pe circuitul solar), închideți circuitul solar la 80-90% și vedeți ce dă ... dacă asta nu schimbă nimic, este murdărie internă (și noroc cu curățarea și curățarea ...) partea solară așa că ...


Pentru a auzi pompa funcționând, nu ai impresia că fluidul curge prost, măsurarea debitului arată, de asemenea, că merge bine (mâine îl voi cere pe tatăl meu să citească debitmetrul, dar trecând de la viteza 2 la 4, cred că nu vom fi departe de 20l / min). Mi-e puțin frică să fac să sufere pompa închizând atât de mult supapa (este într-adevăr o supapă cu un sfert de tură)
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9830
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2672

Re: încălzirea solară PELLAQUA 12 m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de sicetaitsimple » 18/08/20, 22:58

Ei bine, mai ales să nu le faci pe amândouă în același timp, ar fi complet prost!
Lăsați pompa la viteza maximă, observați debitul când va funcționa, evoluția temperaturii și spuneți-ne ce se va întâmpla în cursul zilei mâine seară (dacă a fost un soare semnificativ).
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79354
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: Încălzirea solară 12m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de Christophe » 19/08/20, 00:34

sylvain52220 a scris:Presiunea din circuitul solar este de 3 bari, o puteți vedea în fotografie.
Punem pompa la viteza maximă, vom vedea ce se întâmplă mâine.
Pentru moment, explicația probabilă rămâne că există o problemă cu schimbătorul / balonul solar, rămâne de văzut dacă este accesibil.


Presiunea dinamică pe care o ceream ... dar dacă aveți un debitmetru, atunci nu mai apare întrebarea! 8)

Nu există nicio problemă la rularea unui circulator atunci când o supapă este 100% închisă ... atât timp cât nu durează luni!

20 L / min nu este un debit foarte mare pentru un circulator în poziție maximă.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79354
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: Încălzirea solară 12m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de Christophe » 19/08/20, 11:13

Christophe a scris:20 L / min nu este un debit foarte mare pentru un circulator în poziție maximă.


După verificare, debitul recomandat de producătorii de panouri termice solare este de 20 până la 30 L / h.m²

Dacă aveți 12 m², trebuie, prin urmare, 25 * 12 L / h = 300 L / h sau 5 L / min.

La 20 L / min, adică de 4 ori mai mult, apa fierbinte probabil nu va avea timp să se încălzească în panourile solare ... Dar dacă schimbătorul de energie solară din rezervor este aproape ineficient, oricum crește în mod necesar caloriile nu sunt disipate!

Cât variază debitul în funcție de setările de putere ale circulatorului ???

Acest lucru vă va spune dacă este blocat pe interior (capac) sau exterior (calcar) ... dar a priori dacă mergeți deja până la 20 L / min nu este blocat.

Poți face o poză cu debitmetrul?
0 x
sylvain52220
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 20
Înregistrare: 18/08/20, 09:06
x 1

Re: Încălzirea solară 12m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de sylvain52220 » 19/08/20, 16:03

Christophe a scris:Poți face o poză cu debitmetrul?


Buna,

La viteza 4 (max): ~ 15 l / min (citim mai jos cursorul, nu?)

image000001.jpg
image000001.jpg (22.55 KIO) Vizualizat de 2133 ori


La viteza 2: 8-9 l / min (putem citi deasupra cursorului?)

20200816_122644.jpg
20200816_122644.jpg (90.05 KIO) Accesat de ori 2133


La viteza maximă, diferența de temperatură între început și sosirea fluidului a fost întotdeauna de 4 ° C. Sistemul s-a oprit la 11:30, deoarece lichidul ajunsese la 120 ° C, partea inferioară a balonului era la 40 °.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9830
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2672

Re: Încălzirea solară 12m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de sicetaitsimple » 19/08/20, 18:11

sylvain52220 a scris:La viteza maximă, diferența de temperatură între început și sosirea fluidului a fost întotdeauna de 4 ° C. Sistemul s-a oprit la 11:30, deoarece lichidul ajunsese la 120 ° C, partea inferioară a balonului era la 40 °.


Bine ... Dezamăgitor, mai ales că dacă, așa cum am spus la început, măsurătorile sunt reprezentative pentru realitate (ceea ce nu este întotdeauna cazul), un flux X1,5 cu aceeași deltă ar însemna că puterea tranzacționat a fost înmulțit cu 1,5.

Și aveți alte măsurători de temperatură ale apei din rezervor, în afară de partea inferioară care se afla la 40 ° în momentul declanșării?

O altă întrebare: cu 12m2 în Drôme la mijlocul verii, cu consumul legat doar de apă caldă menajeră în această perioadă, cel puțin asta am înțeles, ești neapărat surplus în termeni de energie dacă există câteva zile consecutive de vreme bună odată ce depozitul este „plin” termic, cu excepția utilizării în anexă, cum ar fi încălzirea piscinei sau altele. Nu a existat niciodată o problemă până acum?
0 x
sylvain52220
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 20
Înregistrare: 18/08/20, 09:06
x 1

Re: Încălzirea solară 12m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de sylvain52220 » 19/08/20, 18:43

Erau 48 ° în mijloc și în vârful mingii.

În trecut, rezervorul a rămas de fapt fierbinte (cred că setul maxim este de 82 °), nu-mi amintesc de nicio lipsă de apă caldă, deci funcționarea sistemului nu a fost monitorizată așa cum este acum. ..

Sunt aproape convins că secundarul schimbătorului solar este „murdar”. Mă voi apropia de Okofen pentru a vedea ce putem face. La o inspecție mai atentă, modelul nostru Pellaqua nu ar avea o trapă de inspecție pentru schimbătorul solar, deci nu este ușor ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79354
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: Încălzirea solară 12m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de Christophe » 19/08/20, 19:38

sylvain52220 a scris:citim mai jos cursorul, nu?
citim deasupra cursorului?

Nu, nu este nici unul, nici altul, dar nu ambele în același timp!

La un moment dat (trecut) pe internet am spus RTFM ... În modul politicos și în franceză însemna „Te rog uită-te la notificare” : Mrgreen:

Altfel este o instalație drăguță, având un debitmetru este destul de rar! 8)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot], Google Adsense [Bot], Majestic-12 [Bot] și oaspeții 305