Încălzirea solară PELLAQUA 12 m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9839
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2677

Re: încălzirea solară PELLAQUA 12 m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de sicetaitsimple » 20/08/20, 10:42

macro,

poate exista nămol, dar a priori fără calcar, conținutul balonului nu este reînnoit. Extras dintr-o postare de mai sus, confirmată de Sylvain.

Nu cred, pentru că dacă am înțeles bine există un schimbător între fluidul solar și fluidul „de încălzire” (cei 800l), iar apoi un schimb între fluidul „de încălzire” și „apa ACM” printr-o bobină încorporată în încălzire. rezervor de lichid, serpentina in care circula apa ACM.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: încălzirea solară PELLAQUA 12 m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de Christophe » 20/08/20, 10:53

Ei bine ai dreptate sa te gandesti, si eu as fi facut la fel!!

Pe de altă parte, nu reluați! Realizați un sistem detașabil cu îmbinare cu șuruburi...în 5, 10, 15 ani!! : Cheesy:

Cel mai dificil lucru va fi să „răsuci capacul” la curbura corectă, deoarece nu veți mai putea folosi partea discului...

Este încă surprinzător că Okofen nu a furnizat o trapă de inspecție pe acest model...deoarece sunt unele pe alte modele de la ei...

Verificați cu atenție acest lucru înainte de a scoate râșnița...ar fi o prostie eh! : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: încălzirea solară PELLAQUA 12 m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de Christophe » 20/08/20, 10:57

sicetaitsimple a scris:macro,

poate exista nămol, dar a priori fără calcar, conținutul balonului nu este reînnoit. Extras dintr-o postare de mai sus, confirmată de Sylvain.

Nu cred, pentru că dacă am înțeles bine există un schimbător între fluidul solar și fluidul „de încălzire” (cei 800l), iar apoi un schimb între fluidul „de încălzire” și „apa ACM” printr-o bobină încorporată în încălzire. rezervor de lichid, serpentina in care circula apa ACM.


A da, e adevărat... am mers în toate direcțiile având în vedere avalanșa de informații tehnice contradictorii! : Mrgreen:

Deci nu este nevoie sa discreti rezervorul, doar karcherizati interiorul schimbatorului solar!!

In timp ce faceti curatenia majora, profitati de ocazie pentru a pune acid/otet in serpentina ACM...pentru ca se poate infunda din interior cu calcar!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643

Re: încălzirea solară PELLAQUA 12 m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de Macro » 20/08/20, 11:00

Are reputația de a fi din oțel inoxidabil.... Grosimea tablei va fi ridicolă... Înainte de a lucra la ea... Găsiți-vă sudorul TIG care este bun... El va putea realiza o legătură cu o colorată pentru flanșă rotativă standard... Acest lucru va limita costurile...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
sylvain52220
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 20
Înregistrare: 18/08/20, 09:06
x 1

Re: încălzirea solară PELLAQUA 12 m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de sylvain52220 » 20/08/20, 11:06

Christophe a scris:
sylvain52220 a scris:citim mai jos cursorul, nu?
citim deasupra cursorului?

Nu, nu este nici unul, nici altul, dar nu ambele în același timp!
La un moment dat (trecut) pe internet am spus RTFM ... În modul politicos și în franceză însemna „Te rog uită-te la notificare” : Mrgreen:


Revin la povestea asta despre citirea debitmetrului pentru că cred că par un idiot când am dreptate.

Nu am spus niciodată că le citim pe amândouă în același timp, asta nu are sens. Dar in prima fotografie debitul este mai mare de 13 l/min, varful flotorului nu se mai vede, exista de fapt o a doua scara, in dreapta este prevazuta pentru debite mai mari: trebuie citit apoi gradatia vizavi de fundul plutitorului. Când vârful flotorului este vizibil, ca în a doua fotografie, adică pentru debite mai mici de 13l/min, citim pe scara din stânga gradația aliniată cu vârful flotorului.

debitmetru.png
debitmetre.png (227.17 KiB) Vizualizat de 2093 ori
0 x
sylvain52220
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 20
Înregistrare: 18/08/20, 09:06
x 1

Re: încălzirea solară PELLAQUA 12 m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de sylvain52220 » 20/08/20, 11:12

Christophe a scris:A da, e adevărat... am mers în toate direcțiile având în vedere avalanșa de informații tehnice contradictorii! : Mrgreen:


Simt că sunt din nou blocat aici :(

Dacă este pentru mine, aș dori să citați informațiile tehnice contradictorii pe care le-am dat:
- Credeam că am o trapă de inspecție, dar nu mai sunt sigur, ok
- dar după?
0 x
sylvain52220
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 20
Înregistrare: 18/08/20, 09:06
x 1

Re: încălzirea solară PELLAQUA 12 m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de sylvain52220 » 20/08/20, 11:19

Christophe a scris:Pe de altă parte, nu reluați! Realizați un sistem detașabil cu îmbinare cu șuruburi...în 5, 10, 15 ani!! : Cheesy:

Pentru a putea interveni în mod regulat (după cum se spune în mesajul meu) nu plănuiesc să sudez din nou ușa ci mai degrabă un „cadru” cu știfturi sau dibluri direct (dacă grosimea balonului o permite) pentru a înșuruba o ușă înapoi. . Mă tentează o ușă doar pentru a putea scoate schimbătorul cu totul...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: încălzirea solară PELLAQUA 12 m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de Christophe » 20/08/20, 11:29

sylvain52220 a scris:Simt că sunt din nou blocat aici :(


Nu au venit doar de la tine, te asigur, eh...

Uitați de tăiere, secundarul nu poate fi înfundat cu calcar deoarece este un circuit închis! Doar dacă apa tampon este cu adevărat murdară??? Dar nu există nici un motiv? In afara de coroziunea interna a balonului??

asa:

a) scurgeți câțiva L din cei 800L ai volumului tampon pentru a vedea cum arată apa!

b) Demontați primarul schimbătorului solar și curățați-l cu presiune (vezi curățarea chimică? Phillipe vă va da, probabil, sfaturi despre produsele de folosit pentru a curăța noroiul în mod curat). Știu că veți pierde puțin lichid de glicol, dar există șanse mari ca acest lucru să rezolve problema ieftin.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643

Re: încălzirea solară PELLAQUA 12 m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de Macro » 20/08/20, 11:32

Schimbătorul dvs. intern este foarte probabil sudat.... Și nu văd cum să adăugați conexiuni de unire care pot fi demontate printr-o simplă trapă de inspecție... Chiar și 20 cm în diametru.... lipsa de etanșare ar avea acest nivel. fii nefericit (schimbul fluidului solar cu fluidul de incalzire) Daca intr-adevar tamponul de 800l este pe fluidul de incalzire... vei avea doar namol care probabil va obstructiona intrarea in schimbator... scurgerea si clatirea fundului balonul va fi poate suficient pentru a reveni la starea inițială...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: încălzirea solară PELLAQUA 12 m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de Christophe » 20/08/20, 11:36

Ah pai da macro inca nu m-am gandit la asta... e enervant okofen sa faci lucruri atat de complexe!

Dacă apa din tampon este trimisă la pardoseala încălzită fără BAO, atunci probabil că va fi nămol... :strigăt: :strigăt: :strigăt:

Deci primul lucru de făcut: vezi cum arată apa deschizând robinetul de purjare...durata de funcționare: 1 minute!!

Daca ai noroc ca este super murdar, probabil ca golirea rezervorului va fi suficienta pentru a-ti rezolva problema!!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 133