Încălzirea solară PELLAQUA 12 m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9838
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2675

Re: încălzirea solară PELLAQUA 12 m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de sicetaitsimple » 20/08/20, 11:51

Macro a scris:Are reputația de a fi din oțel inoxidabil


Nu, conform instrucțiunilor, este S235JR (E24 în franci vechi) pentru minge.
S235JR, ar trebui să-ți placă! : Lol:
1 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9838
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2675

Re: încălzirea solară PELLAQUA 12 m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de sicetaitsimple » 20/08/20, 11:56

Christophe a scris:Deci primul lucru de făcut: vezi cum arată apa deschizând robinetul de purjare...durata de funcționare: 1 minute!!


Pfff... Trebuie citit! Prima postare a lui Sylvain:

„Ne-am gândit că fundul rezervorului ar trebui să fie purjat dacă există, de exemplu, orice nămol, dar apa este limpede, nu este încărcată...”
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643

Re: încălzirea solară PELLAQUA 12 m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de Macro » 20/08/20, 12:09

Ei bine... Dacă este din oțel... Îndrăznesc să sper că este acoperit cu ceramică sau epoxidic pe interior... Instalarea unei trape de inspecție va duce la o modificare a acoperirii menționate... Cu probleme de coroziune.. . Nu în general...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: încălzirea solară PELLAQUA 12 m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de Christophe » 20/08/20, 12:15

sicetaitsimple a scris:
Christophe a scris:Deci primul lucru de făcut: vezi cum arată apa deschizând robinetul de purjare...durata de funcționare: 1 minute!!


Pfff... Trebuie citit! Prima postare a lui Sylvain:

„Ne-am gândit că fundul rezervorului ar trebui să fie purjat dacă există, de exemplu, orice nămol, dar apa este limpede, nu este încărcată...”


Hopa...Sigur am probleme cu acest subiect!!

Ei bine, o să mă înclin, așa că cred că... vorbesc mai multe prostii decât orice altceva... : Mrgreen: : Mrgreen:

ps: nu știu câți litri a tras, dar poate ar trebui luată în considerare o epurare mai mare, nu?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643

Re: încălzirea solară PELLAQUA 12 m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de Macro » 20/08/20, 12:37

Nu te pleca prea devreme șefu...
Sângerarea nămolului din fundul unui rezervor printr-o supapă de 1/2 inch este departe de a fi o știință exactă... Crede-mă... Și... Cu cât rezervorul este mai mare... Cu atât știința devine mai puțin precisă...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: încălzirea solară PELLAQUA 12 m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de Christophe » 20/08/20, 12:42

Da sunt de acord cu asta...depunerile nu sunt neaparat pe partea vanei de purjare (a priori sunt pe retur incalzire...). Deci dacă a eliberat doar câteva chei... nu este un test suficient.

Personal as scurge cel putin o suta de litri sa vad...

În mod ideal, este necesar să se creeze turbulențe în volumul mort... adică să folosiți supapa de purjare ca supapă de umplere și să trimiteți un debit mare în el...

Și repurgeți după aceea pentru a vedea ce se întâmplă...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643

Re: încălzirea solară PELLAQUA 12 m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de Macro » 20/08/20, 13:11

Am un dispozitiv de incalzire cu ulei vegetal pentru arzatorul cazanului meu....Cilindre vertical 60cm in diametru 60cm inaltime...Bas rotunjit standard...o supapa 33/42 in punctul cel mai jos....2 pana la 3 ori pe sezon de incalzire trebuie sa-l golesc si sa-l curat pentru ca namolul este depozitat la fund....in ciuda purjarilor frecvente... Pentru a nu fi deranjat...Este necesar ca conul de purjare sa aiba cel putin unghiurile Piramidele egiptene..... Care sunt din memorie unghiul maxim pentru ca materialele naturale să fie stivuite fără să cadă....
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
sylvain52220
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 20
Înregistrare: 18/08/20, 09:06
x 1

Re: încălzirea solară PELLAQUA 12 m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de sylvain52220 » 20/08/20, 13:19

Este adevărat că probabil am scos vreo zece litri și, deoarece apa era foarte limpede, ne-am oprit. O purjare mai mare este probabil o idee bună, în orice caz nu costă mult să încercați asta ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643

Re: încălzirea solară PELLAQUA 12 m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de Macro » 20/08/20, 13:27

Inainte de purjare va trebui totusi sa punem acest namol in suspensie in apa....Pentru mine este necesar sa gasesc trapa de inspectie...Goliti cei 800 de litri si vizitati....
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: încălzirea solară PELLAQUA 12 m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de Christophe » 20/08/20, 13:40

Pentru mine, fără capcană, ar trebui să fac asta;

a) scurgeți cel puțin 1/3 din rezervor (aproximativ 300L)

b) umpleți 300L cu apă din rețea cu supapa complet deschisă --> aceasta va crea multe turbulențe și, prin urmare, va ridica orice nămol.

c) scurge din nou câțiva L pentru a vedea gura apei...dacă este murdară, refaceți a) și b) de mai multe ori până când apa este „suficient de curată” apoi eventual scurgeți complet și umpleți cel puțin 1 dată cu apă de curățare. ...pe scurt te va costa cativa mc de apa...dar e mai economic decat schimbarea rezervorului!

d) vezi si daca sunt produse de dizolvare a namolului...am si pardoseala incalzita (veche fara BAO) si inginerul meu de incalzire mi-a dat un produs anti-namol in urma cu ani: hidrazină (aaa e combustibil pentru rachete!!)...nu l-am pus niciodata in sistem pentru ca in sfarsit am uitat, lenea, nu echipamentul...

Nu stiu daca este o functie curativa sau preventiva...nu stiu daca chiar functioneaza dar inginerul meu termic a fost unul bun, asa ca presupun ca da!

ps: ai grija sa deschizi si priza de aer de scurgere...trebuie sa fie una deasupra rezervorului...sau o scurgere automata?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 234