Încălzirea solară PELLAQUA 12 m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79462
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11097

Re: încălzirea solară PELLAQUA 12 m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de Christophe » 20/08/20, 13:41

Macro a scris:Pentru mine trebuie sa gasesti trapa de inspectie...Goliti cei 800 de litri si vizitati....


Dar evident că nu există sau nu!!! : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9911
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2714

Re: încălzirea solară PELLAQUA 12 m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de sicetaitsimple » 20/08/20, 14:00

Îmi imaginez că trebuie să dezcalzi întregul balon ca să vezi.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6555
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1662

Re: încălzirea solară PELLAQUA 12 m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de Macro » 20/08/20, 14:01

Am desfundat un schimbator industrial (capacitate 250 litri) din munca mea prin circulatia violenta a apei....Timp de 4 zile a curs continuu ruginit....Pentru a ridica pana la urma abia 20kg de eu nu stiu ce. .. În filtrele de tratare a efluenților.... Din cauza unui fluid de transfer de căldură nenorocit (economii de 300 € la 800 de litri de lichid).... Pe scurt, lichid de răcire Renault din anii 80... Poate și mai rău... .

As putea sa iti dau tipul de fluid folosit fara probleme de cand.....Dar...automat va provoca o strigare cand anunt numele producatorului....
Dernière édition alin Macro 20 / 08 / 20, 14: 11, editate 1 ori.
1 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6555
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1662

Re: încălzirea solară PELLAQUA 12 m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de Macro » 20/08/20, 14:02

sicetaitsimple a scris:Îmi imaginez că trebuie să dezcalzi întregul balon ca să vezi.


La naiba de la naiba...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
sylvain52220
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 20
Înregistrare: 18/08/20, 09:06
x 1

Re: încălzirea solară PELLAQUA 12 m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de sylvain52220 » 20/08/20, 16:07

sicetaitsimple a scris:Îmi imaginez că trebuie să dezcalzi întregul balon ca să vezi.


Nu am vrut să aduc în discuție subiectul, dar va trebui să...

Dacă trapa de inspecție există, știm unde ar trebui să fie: La noile modele vedem că putem deschide izolația în această locație. Din păcate, al nostru nu are această deschidere, deci probabil că nu trapa de inspecție care o însoțește :( .

Daca trebuie sa disc, ma gandeam sa fac o deschidere dreptunghiulara in izolatie cat mai curata si foarte lata pentru a nu risca sa o arda. Acest lucru ne-ar scuti de a fi nevoiți să deconectați/reconectați toate circuitele (solar, încălzire 1, încălzire 2, ACM etc.). Crezi că există ceva mai bun decât atât?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79462
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11097

Re: încălzirea solară PELLAQUA 12 m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de Christophe » 20/08/20, 16:19

Nici scoaterea izolației nu este o sarcină ușoară...mult mai puțin complexă decât realizarea unei trape de inspecție, eh!

Ce este? Extins? extrudat? Lână chimică?

În toate cele 3 cazuri este reversibil...și destul de ușor de manevrat...câteva lovituri de bandă mobilă și totul este pus la loc! Pentru aspectul OSEF, nu plănuiai să revândi această minge, nu? : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33

Re: încălzirea solară PELLAQUA 12 m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de Philippe Schutt » 20/08/20, 16:35

in brosura (link dat la inceputul acestui thread) pagina 53, este indicat: Flansa pentru montarea/demontarea schimbatorului solar

Deci cred că există o flanșă și că Ökofen a planificat ca schimbătorul să fie detașabil. Sau această broșură nu se potrivește cu echipamentul?
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9911
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2714

Re: încălzirea solară PELLAQUA 12 m2 se luptă pentru furnizarea apei calde de vară




de sicetaitsimple » 20/08/20, 16:42

sylvain52220 a scris:Dacă trapa de inspecție există, știm unde ar trebui să fie: La noile modele vedem că putem deschide izolația în această locație. Din păcate, al nostru nu are această deschidere, deci probabil că nu trapa de inspecție care o însoțește :( .

Daca trebuie sa disc, ma gandeam sa fac o deschidere dreptunghiulara in izolatie cat mai curata si foarte lata pentru a nu risca sa o arda. Acest lucru ne-ar scuti de a fi nevoiți să deconectați/reconectați toate circuitele (solar, încălzire 1, încălzire 2, ACM etc.). Crezi că există ceva mai bun decât atât?


Dacă aveți o idee bună despre unde ar trebui să fie dacă există, trebuie să mergeți acolo pentru a vedea fără să demontați totul. Refacerea puțină izolație, chiar și bricolaj, cu lână de rocă, va fi întotdeauna posibilă.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 270